Agenda
Epizoda 7626. duben 2022

Poslechněte si podcast: Václav Muchna (Y Soft): Uprchlíci z úřadu práce? Dají mi na ně ukrajinskou adresu

Česko neumí využít potenciál uprchlíků z Ukrajiny. Podle Václava Muchny ze společnosti Y Soft stát nemá vhodné databáze lidí, kteří k nám přicházejí a které by firmy mohly využít. Uprchlíky podle něj ani často nejde kontaktovat.

18:50

Agenda

Vydává: Seznam Zprávy

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry, zakladateli firem a špičkami českého byznysu. Každý všední den na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Web

Epizoda 238Před třemi dny 24:22

Do práce v neděli, čtvrtek volno. Nedostatek elektřiny může přepsat týden

Společnost ČEPS státu i veřejnosti představila energetický scénář země. Jak se vyhnout obřímu zdražení, nedostatku elektřiny a jak se bude spotřeba elektřiny přesouvat, rozebírá v pořadu Inside Talks šéf ČEPS Martin Durčák. Konec spalování uhlí, výrazný nárůst spotřeby elektřiny a nedostatečná výstavba nových zdrojů. Důvody, proč by se cena elektrické energie už za pár let opět mohla šplhat k dramatickým číslům a průmyslové podniky by musely přesouvat výrobu z frekventovaných časů na ty méně frekventované – třeba na víkendy. Česku totiž reálně hrozí, že bude muset elektřinu nejenom dovážet, ale hlavně že ji ani nebude odkud dovézt. „Problém se začíná násobit už okolo roku 2030, kdy v Evropě, stejně jako u nás, začnou docházet klasické zdroje. V rámci celé Evropy bude chybět výkon, a nejenom že budeme elektřinu dovážet, ale bude problém ji vůbec dovézt,“ varuje šéf ČEPS Martin Durčák. Stát i firmy teď mají v ruce několik scénářů. Ze všech je však jasné, že elektřina nejspíš podraží. A poprvé se mluví i tom, že se může už po roce 2030 její spotřeba omezovat. * Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?  * Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS. * Nový díl každý pátek na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 237Před čtyřmi dny 17:27

Stačily tři dny a byla pryč. Položit banku je dnes snazší, říká exbankéř

Pád americké Silicon Valley Bank oživil vzpomínky na to, jak rychle se šíří panika, když padají banky. Stačí šuškanda a všichni klienti si chtějí vybrat vklady naráz. „Je to rychlé,“ říká bývalý šéf Raiffeisenbank Lubor Žalman. Po třech amerických bankách se v problémech ocitla i švýcarská Credit Suisse, které má slíbenou finanční injekci od švýcarské centrální banky ve výši až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu korun). Položit banku je podle exbankéře Lubora Žalmana dnes mnohem snazší než dřív. „Vklady si vytáhnete pár ťuknutím na telefon a jsou v jiné bance, nemusí stát fronty na pobočky, jak to kdysi bývalo,“ říká Žalman, dnes partner v investiční společnosti Encor Wealth Management. Přitom run na banku, neboli masivní výběr vkladů klientů, nemusí vzniknout ani na základě reálných problémů bankovního domu. V Česku jsme to nedávno zažili s pádem ruské Sberbank. „Run není na základě faktů, jen na základě emocí. Vy ty peníze máte, ale nestihnete je vydávat tak rychle. Nepřežijete to, když si je všichni chtějí vybrat najednou,“ vysvětluje bývalý bankéř Lubor Žalman. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 236Před pěti dny 13:48

Spolumajitel Datartu zvažuje prodej české a polské firmy

Fond z investiční skupiny Genesis Capital má letos za sebou akvizice již dvou firem. Druhý aktivní fond z téže skupiny naopak letos jednu až dvě společnosti prodá, uvedl v Agendě SZ Byznys partner Genesis Capital Radan Hanzl. Fondy z investiční skupiny Genesis Capital neumenšují svou aktivitu navzdory nepříznivým podmínkám v ekonomice. Od začátku roku oznámily nákup již dvou firem. První letošní akvizicí byl strojírenský podnik TES Vsetín, druhou transakcí je předběžná dohoda o nákupu akcií polského poskytovatele služeb v logistice XBS Group. Druhý sesterský fond ze stáje Genesis Capital naopak nevylučuje, že letos dvě firmy prodá. „V letošním roce je jedna z našich investic již v prodejním procesu. Je to výrobce specializovaných dílů pro energetiku a dopravu Sanborn z Velkého Meziříčí. Zvažujeme také přípravu prodeje další společnosti, konkrétně firmy Summa Linguae Technologies, sídlící v Polsku,“ řekl v rozhovoru pro SZ Byznys partner v Genesis Capital Radan Hanzl. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 235Před šesti dny 14:59

Zlaté pravidlo pro časy krize se vrátilo. Kdo má dluhy, má problém

Přísnější požadavky bank na investice do realit zvýhodňují investory s vlastními penězi. Byznys založený na vysokém dluhu za současných sazeb udržitelný není, popisuje šéfka poradenské společnosti Knight Frank Zdenka Klapalová. Investice do komerčních nemovitostí typu kancelářských nebo obchodních center či skladů jsou pod tlakem hned z několika stran. Zahraniční investory odrazuje od investic v Česku nejistota způsobená válkou na Ukrajině, jak uvedla v rozhovoru pro SZ Byznys Zdenka Klapalová, jednatelka tuzemské části poradenské společnosti Knight Frank, která asistuje u velkých realitních obchodů. Apetit domácích investorů je sice nadále velký, problém však mohou mít ti, kteří byli zvyklí financovat byznys velkou porcí dluhu, ať již prostřednictvím bank, nebo dluhopisů. Banky totiž investorům a developerům půjčují za přísnějších podmínek než dříve a vyžadují větší podíl vlastních zdrojů a úroky jsou vyšší. Zkrátka znovu platí pravidlo, že cash je král. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 234Před týdnem 11:53

Šéfkuchař: Z jídelních lístků mizí jídla

„Některá jídla teď nemají na jídelním lístku opodstatnění,“ říká restauratér a podnikatel v gastronomii Filip Sajler. „Teď třeba hovězí nebo květák kvůli extrémním cenám,“ říká v Agendě SZ Byznys. Češi si musí zvyknout na to, že některá oblíbená jídla dočasně mizí z nabídky restaurací. Extrémní nárůst cen tak už vyhnal z denních menu například smažený květák, hovězí maso, cibulovou polévku nebo papriky. „Jeden den stojí květák 20 korun a druhý den 90. Ale vy si můžete říct: ‚Tak tam ten květák nebude a dám tam něco jiného.‘ Když to uvedu na takovém jednoduchém příkladu,“ říká Filip Sajler, známý šéfkuchař a podnikatel. Hovězí maso podle něj zákazníci oželí, ale jiná dražší masa na menu nejsou problém. „Vídeňský telecí řízek nebo českou klasiku, tedy husu, si ujít nenechají.“ * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 232Před týdnem 21:56

Inside Talks: Dvakrát jsem se spálil. Věřil jsem jen číslům, říká investor

Startupy za sebou mají nejhorší rok a mnoho z nich se poprvé střetlo s realitou. Jak se musely změnit a jak se změnili investoři? V pořadu Inside Talks Zuzany Hodkové odpovídá Ondřej Fryc. Ochlazení na trhu, opatrnost investorů, propouštění i propad ceny a hodnoty. „Neumím si moc představit horší rok,“ říká investor Ondřej Fryc, který v pořadu Inside Talks hodnotí rok 2022 na startupové scéně. Pro startupy, které byly dosud nastaveny na neomezený růst, loni přišel náraz na realitu a často i první krizi. Podle Fryce to však potřebovaly. „Startupy jely na vlně dostupnosti financování, a svůj růst tak napájely z externího financování. To nebylo moc udržitelné, a když externí financování vyschlo, ekonomicky to nedávalo moc smysl. Často své uživatele nakupovaly dráž, než jakou pak těžily hrubou marži,“ říká Fryc s tím, že to, co se děje, je správné – včetně pádu valuací, tedy hodnoty firem.  * Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?  * Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS. * Nový díl každý pátek na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 231Před týdnem 15:47

Elektroauta? Nová a drahá nakoupí firmy, Češi si je pak pořídí jako ojetá

Trh s dražšími elektromobily rozhýbou firmy. Ty totiž budou vozy kupovat, ojíždět a od nich je pak buď jako „zánovní“, nebo „ojeté“ koupí běžní zákazníci. Myslí si to největší prodejce vozů Škoda a Hyundai v Česku Pavel Louda. Výroba v automobilkách klopýtá a s výpadky tak bojují i prodejci a distributoři. Jak ale v pořadu Agendy SZ Byznyz popisuje šéf největšího prodejce vozů Škoda a Hyundai v Česku, Pavel Louda z Louda Auto, tato situace se už stala novým standardem. „Je to v různých vlnách podle toho, která automobilka je zrovna jak omezena. Výroba vždy najede, nějaké automobily se vyrobí a pak přijde omezení,“ říká Louda s tím, že výpadky ale nejsou vždy a u všech automobilek.  I když se firma snaží držet určitou skladovou zásobu, některé modely prostě chybí a čeká se na ně i půl roku. A předem odhadnout, které modely budou chybět, je však podle Loudy opravdu složité. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 230Před týdnem 15:38

Zkušenost z covidu: Co dokáže politik slíbit, slušný občan ani nevymyslí

Respirátory už nevyrábíme, to období znovu nechci zažít, vzpomíná na covid Tomáš Dudák. Generální ředitel firmy Spur a letošní EY Podnikatel roku Zlínského kraje byl hostem Agendy SZ Byznys. Během pandemie pomáhali Česko zásobovat respirátory. Jejich výrobní linky tehdy chrlily stovky tisíc kusů. Teď už však ve zlínském Spuru nevyrábí ani jediný. „Byla to doba jistě zajímavá, ale jsem rád, že skončila, a nechtěl bych, aby se někdy vrátila,“ říká s odstupem od nejdramatičtějšího covidové období Tomáš Dudák, generální ředitel Spuru. „Zažili jsme si situace, které jsem si myslel, že nejsou realitou,“ vzpomíná muž, který ve Spuru začínal ještě při studiích v řadových pozicích. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 229Před týdnem 12:07

Češi začali opravovat. Na hypotéku nemají a nechat peníze v bance také nechtějí

Rekonstrukce bytů a domů budou letos tím, co podrží tuzemské stavebnictví, potvrzuje analýza společnosti Wienerberger. Hostem Agendy SZ Byznys byl její generální ředitel Kamil Jeřábek. Výstavba v Česku výrazně zpomalila a stavby, které nejsou nevyhnutelné, investoři raději odkládají. Tuzemské stavebnictví ale letos podrží zejména rekonstrukce. Jejich hodnota sice také klesá, ale mnohem méně než velké projekty. „Jestliže u novostaveb je očekávaný pokles někde okolo dvaceti procent, u rekonstrukcí počítáme s hodnotou 5 až 7 procent,“ vyčíslil poměr Kamil Jeřábek, generální ředitel společnosti Wienerberger, jednoho z nejvýznamnějších výrobců stavebních materiálů v Česku. „Jako velký výrobce vycházíme z našich zakázek, ale nejen z nich. Je to i z kalkulací spotřeb materiálů, které nám poskytují výhled dopředu. A právě výhled na kalkulace u střešní krytiny, kde se bavíme hlavně o rekonstrukcích, tak tam je výhled takto pozitivnější,“ uvedl šéf největšího výrobce tohoto materiálu v zemi. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 228Před 2 týdny 19:27

České dráhy rozšiřují flotilu. Chtějí víc autobusů než konkurent Jančura

V průměru 34 let staré vlaky, desítky chybějících vozů a prodlužující se opravy. České dráhy modernizují a kromě vlaků chtějí koupit i dvě stovky autobusů. V loňském roce České dráhy převezly 157 milionů cestujících. Letos by to mělo být 170 milionů. K tomuto číslu mají pomoci i desítky nových vozidel, které chtějí letos dráhy dostat na koleje. Kromě motorových a elektrických jednotek vlaků půjde i o vysokorychlostní soupravy. „Věříme, že to bude pro cestující skokové zlepšení služby, kterou dneska nabízíme,“ říká v rozhovoru pro SZ byznys šéf Českých drah Michal Krapinec. Nové vlaky mají pomoci řešit akutní nedostatek vozů, kvůli kterému už dráhy dostaly i milionové pokuty. Aktuálně jich totiž chybí desítky. Zpožďují se nejenom dodávky nových souprav, ale i těch, které jsou v opravě. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].