Agenda
Epizoda 28022. květen 2023

Poslechněte si podcast: Snídaně u Tiffanyho v české režii. Lasvit „zdokonalil“ světové klenotnictví

České sklářství se opět nadechlo – Lasvit hlásí velký zájem zákazníků a čeká nejlepší rok ve své historii. Firma nainstalovala světelnou plastiku za milion eur na strop pro vlajkový obchod klenotnictví Tiffany. „Češi neumí prodávat. Jsme výborní kreativní umělci a umíme za málo nákladů udělat výbornou věc. To je strašně cenné, ale zejména v luxusním segmentu neumíme tvořit značky a nabízet vlastní věci do světa,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys majitel sklárny Lasvit Leon Jakimič. Příčiny tohoto hendikepu vidí Jakimič už ve vzdělávání, Česko by se podle něj mělo více otevřít cizincům a firmy by měly klíčové pozice v marketingu či obchodě otevřít lidem ze zahraničí.  „Nalákat sem ty nejlepší lidi, nebát se přijmout cizince. Nemůžeme si namlouvat, že deset a půl milionu Čechů jsou největší borci na všechno. Prostě ti Angličané, Italové, Němci a Švýcaři jsou v tom světovém byznysu v některých odvětvích dál,“ dodává majitel Lasvitu s tím, že rozdíl je vidět už na základních školách.  „Zažívám to sám, když jsem se vrátil do Česka. Mé děti studovaly britské školy, kde se už v osmi letech učily prezentovat před stovkou lidí. Naučili je tam, jak téma otevřít, jak zaujmout, jak se představit,“ doplňuje. Sám se angažuje v projektu druhé ekonomické transformace, který by měl českou ekonomiku posunout výš. „Stále mi tu chybí odvaha a přemýšlení o produktu od začátku do konce – tedy neprodávat překupníkům, ale distribuci si vybudovat sám. Jít do světa a mít tu finální marži u sebe, protože největší marže vzniká při prodeji konečnému klientovi. Navíc když jste s ním v kontaktu, můžete mu nabízet i jiné produkty a využívat synergie,“ vysvětluje Jakimič. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

16:33

Agenda

Vydává: Seznam Zprávy

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry, zakladateli firem a špičkami českého byznysu. Každý všední den na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Web

Epizoda 327Dnes 15:04

My jsme zlevnili, jiní ne. Průmyslník ukázal, kdo vydělal na inflaci

Zatímco dodavatelé v průmyslu dnes mají téměř stejné ceny jako před covidem, finální výrobky nezlevnily. „Za mě je to hlad po zisku a obrovský stimul pro inflaci,“ říká průmyslník Jan Lát.  Soumrak tuzemského průmyslu pokračuje a zrcadlí se i ve fungování českých firem. Například společnost Beneš a Lát má dnes zhruba o třetinu nižší výrobu než před covidem a úměrně tomu firma i zeštíhlela. „Žijeme v byznysu, který je nízkomaržový, takže si nemůžeme dovolit mít velký polštář. Před třemi lety jsme měli 480 zaměstnanců, dnes jsme pod 400. Snížili jsme počet směn z dvanácti na osm,“ říká spolumajitel firmy Jan Lát s tím, že vyhlídky na růst zatím nejsou žádné. „Automotive je stále na velmi nízké úrovni a k tomu začaly postupně klesat i další segmenty. Ať už se bavíme o telekomunikacích, nákladní, nebo vlakové dopravě,“ říká Lát s tím, že v posledních měsících začal nově padat i průmysl spotřebitelský. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 326Před třemi dny 22:23

Inside Talks: Pokuta za předčasné splacení zabolí, ale hypotéky zlevní, říká Spurný

Za útěk za levnější hypotékou si budou banky účtovat nový poplatek – návrh zákona schválila vláda, prošel rozpočtovým výborem a teď o něm rozhodnou poslanci. Pokud dostane zelenou,  zlevní podle bankéře Tomáše Spurného hypotéky. Když dnes předčasně splatíte hypotéku, nebo odejdete k jiné bance, žádná velká pokuta vám nehrozí. To by se ale mohlo s novým návrhem zákona změnit. „Návrh je z perspektivy Monety dobrý a vyvážený,“ říká v pořadu Inside Talks Tomáš Spurný s tím, že hypoteční turistika stojí banku nemalé peníze. Banky argumentují tím, že „dřív než někomu půjčí a sazbu pro něj na příslušnou dobu zafixují, musí si samy opatřit odpovídající financování. Jinými slovy samy si někde za odpovídající úrok půjčí, a když klient mezitím ‚uteče‘,  na drahé půjčce tratí. Kdyby se hypoteční turistika rozmohla. * Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?  * Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS. * Nový díl každý pátek na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 324Před čtyřmi dny 20:36

S čínskými auty nebudeme soupeřit cenou, říká Jahn ze Škoda Auto

„Budeme se přizpůsobovat konkurenci, nicméně cenová válka, která by šla pod naše výrobní náklady, nemá smysl,“ říká v Agendě SZ Byznys člen představenstva Škoda Auto Martin Jahn. Reagoval tím na zlevňování elektromobilů Tesly. „Pojedeme tempem, jaké nám umožní dodávky. Myslím si, že v listopadu by se to už mělo finálně stabilizovat, říjen je ale otevřený,“ říká v Agendě SZ Byznys Martin Jahn s tím že automobilka zároveň zvýšila výrobu vozů, které výpadky dílů nepostihly – jako je například Enyaq. Přímo u slovinského dodavatele, který zkolaboval kvůli záplavám, má Škoda stále svůj tým lidí. Ti v první fázi čistili zatopené díly, teď se snaží znovu rozjet výrobní stroje. „Od příštího týdne už pojedou dvě linky, takže to sice nebude plný provoz, ale nějaká výroba už pojede,“ dodává Jahn. Aktuální výpadek bude mít dopad i na odbyt automobilky. Zatímco v srpnu šlo o 65 tisíc aut, září bude podle Jahna bude slabší. „V celkovém součtu tohoto roku jsem ale přesvědčen, že budeme nad rokem loňským,“ říká Jahn s tím, že na jeden milion prodaných vozů ročně by se Škoda mohla vrátit do dvou let. V horizontu tří až pěti let je pak podle něj reálný i návrat na „předcovidová“ čísla - tedy milion a čtvrt prodaných vozů. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 325Před čtyřmi dny 14:41

Milionům lidí klesne cena elektřiny. Výrazně, slibuje šéf ČEZ Prodej

Ceny elektřiny a plynu klesají a s nimi se přepisují i ceníky obchodníků s energiemi. ČEZ letos snížil ceny produktů s fixací čtyřikrát. Podle šéfa ČEZ Prodej Tomáše Kadlece se sníží cena i u smluv na dobu neurčitou. Dodavatelé energií již od začátku roku postupně snižují ceny elektřiny a plynu tak, jak klesají ceny komodit na burze. Řada obchodníků už zlevnila ceny jak u produktů pro nové zákazníky, tak pro stávající klienty s tarifem na dobu neurčitou. 1,5 milionu stávajících zákazníků společnosti ČEZ zatím na změnu směrem dolů čeká.  Příští rok se však cenového propadu dočkají. Generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec slibuje výrazné snížení cen, ke kterému nedošlo celý letošní rok. „Pokles bude výrazný a půjde určitě výrazně pod strop. Zatím ty ceny nechceme konkrétně komentovat, protože dokup na příští rok ještě není ukončen,“ říká Kadlec v Agendě SZ Byznys. Také potvrzuje, že zákazníci budou novou cenu pravděpodobně platit po celý rok 2024. Do konce letošního roku bude tato skupina domácností ještě platit cenu na úrovni vládního stropu, tedy 5000 Kč za MWh elektřiny bez DPH a 2500 Kč za MWh plynu bez DPH. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 323Před šesti dny 16:40

Dvě stolní hry v Česku stačí. Dostihům a Člověče nezlob se nikdo neunikne

Téměř každá česká rodina má doma hru Dostihy a sázky. Podle ředitele českého výrobce her a hraček Dino Toys Jana Šlemína je to stále nejoblíbenější zboží. Letos o Vánocích se však budou pod stromeček kupovat levnější hry. Ačkoliv jsou Vánoce ještě více než tři měsíce daleko, výrobci zboží typického pro vánoční dárky už mají plné ruce práce s přípravami. Jednou z takových společností, kterým nákupy pod stromeček tvoří více než šedesát procent celkového obratu, je největší český výrobce her a hraček Dino Toys. Podle ředitele společnosti Jana Šlemína však budou letošní Vánoce chudší než v předchozích letech. Zákazníci totiž v době ekonomické nejistoty začínají šetřit, což se podle něj projevilo i na aktuálních prodejích – ty meziročně klesly o čtrnáct procent. „Meziročně vidíme lehký pokles. Zároveň se ale porovnáváme s covidovým obdobím, kdy jsme z pohledu poptávky zažili obrovský boom. V té době jsme vůbec nestíhali zboží vyrábět,“ uvedl v pořadu Agenda SZ Byznys výrobce her a hraček. Kvůli aktuálnímu zpomalení prodejů proto firma přichází s novou strategií. V letošní sezoně se chystá zaměřit zejména na zboží v nižší cenové kategorii. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 322Před týdnem 19:33

Lidé chtěli nejdříve inflaci porazit, pak se smířili, říká investiční veterán

Investovat do dluhopisů malých firem je svým způsobem šílenost, říká místopředseda představenstva české investiční společnosti Amundi Roman Pospíšil. Vůči kupní síle obyvatelstva jsou nemovitosti k bydlení v Česku extrémně drahé, což dlouhodobě tvrdí i Česká národní banka. Přesto podle Romana Pospíšila z vedení investiční společnosti Amundi mohou ještě růst. Což vítají hlavně investoři, kteří své peníze, i prostředky z fondů, vkládají právě do nemovitostí.  „Je to o tom, že lidé se koncentrují do měst, chtějí bydlet ve městech. Pořád budou investoři – čeští nebo zahraniční – kteří rezidenční bydlení budou budovat, akorát bude jiný model, protože byty nebudou prodávat, ale budou je pronajímat,“ říká v pořadu Agenda SZ Byznys. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 321Před týdnem 30:05

ČNB: Mzdy ať rostou. Podniky si vydělaly a mají prostor přidávat

Do Česka se má vrátit normální stav, kdy mzdy rostou rychleji než ceny. Centrální banka z nejnovějších analýz dedukuje, že podniky mají lidem z čeho přilepšit a že růst výdělků tempem kolem osmi procent nebude pro inflaci problém. Mezi fanoušky výrazného navyšování mezd centrální banka nikdy nepatřila. Sama loni krátila svým zaměstnancům růst platů pod úroveň původní kolektivní smlouvy. A navenek dávala důrazně najevo, že výdělky nemohou s vysokou inflací držet krok, jinak se roztočí cenová spirála a Česko se z vlny zdražování nevymotá. Nyní, když růst cen začal polevovat, už se pohled změnil. Aktuální prognóza ČNB počítá pro příští rok s tím, že mzdy začnou opět stoupat víc než ceny. Reálný růst výdělků za celou ekonomiku má být nejsilnější od roku 2018. Pro inflaci to však prý problém nebude. Podniky mají v úhrnu za celou ekonomiku solidní zisky, a tak si přidání mohou dovolit, aniž by kvůli tomu potřebovaly znovu zdražovat. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 320Před týdnem 23:21

Inside Talks: Hra s čínským ohněm. Evropě se mohou cla vymstít, varuje podnikatel

Za clo na čínské automobily by mohla přijít odveta. Výroba elektromobilů je totiž závislá na komponentech, které pocházejí právě z Číny, varuje Petr Novák z koncernu JTEKT. Clo na čínská auta? Podle Petra Nováka z koncernu JTEKT jde o správnou věc, o které se mluví možná už za pět minut dvanáct. Jenže má také svá úskalí. „Je to největší hrozba, kterou v evropském automobilovém průmyslu máme. Čína se však ozvala, že se bude chtít bránit. Že je volný trh a Evropa by do toho neměla zasahovat,“ říká Novák v pořadu s Inside Talks. Podle něj je proto nutné dobře stanovit výši případných cel, protože tu hrozí i čínská protiopatření. „Čipy se nakupují v Asii, elektronika a vstupní materiál do baterií jsou v čínském vlastnictví, největší výrobci baterií jsou z Číny. Ta hrozba tady je. Bude to skutečně vysoká politika,“ říká s tím, že Evropa už ze své podstaty nemůže postupovat jako Turecko, které na čínské elektromobily uvalilo 40% clo. „U nás musí dojít k nějakému kompromisu. Pokud by to bylo vysoké, můžeme čekat nějaké kroky na druhé straně,“ varuje. Dodal, že by očekával výši 10 až 20 procent. * Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?  * Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS. * Nový díl každý pátek na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 319Před týdnem 18:28

Juříček: Automotive je jednou nohou v blátě, druhou v louži. A Čína posiluje

„Pocit, jako když máte jednu nohu v blátě a druhou v louži. A celé je to v mlze, kterou moc neumíte prohlédnout.“ Slova, kterými Pavel Juříček, zakladatel skupiny Brano, hodnotí současnou situaci v automobilovém průmyslu. Za 30 let zkušeností v automobilovém průmyslu už zažil Pavel Juříček několik krizí. Ta současná je prý ale psychicky nejnáročnější. I když se z pohledu českého trhu může zdát, že aktuálně je největším problémem zastavená výroba závodů Toyota a Škoda Auto, podle Juříčka jde o nejmenší problém. Kritizuje přílišnou závislost na Číně a zároveň vyzdvihuje tamní pokročilou úroveň levné elektromobility. A stejné riziko si uvědomuje i šéfka Evropského parlamentu Ursula von der Leyenová. Ta ve středečním projevu řekla, že Evropská komise se chce problémem Čínou dotovaných elektromobilů, které křiví zdejší trh, zabývat. „Musíme se bránit neférovým praktikám,“ řekla. Později ji podpořili zástupci Německa i Francie. „To, že je ve Slovinsku vytopená fabrika [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-skode-auto-chybi-po-slovinskych-zaplavach-dily-omezi-vyrobu-236560] nebo že Novaresu vyhořela fabrika v Žebráku [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-kolinska-toyota-od-utery-letos-podruhe-zastavi-vyrobu-chybi-dily-z-zebraku-235784], jsou věci, které se občas stávají a jsou překlenuté v řádech týdnů, maximálně dvou měsíců. Tohle je spíš operativní problém,“ říká s tím, že daleko větším problémem celého oboru je právě přístup Evropy k automobilovému průmyslu. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 318Před týdnem 15:41

Češi spěšně vybírají svá „penzijka“. Bojí se přísnějších pravidel

Lidé jsou nervózní, jak jim stát oseká podporu oblíbeného penzijního spoření. V něm má peníze skoro každý druhý Čech a v součtu jde téměř o 600 miliard korun. Z obavy ze změn lidé peníze častěji vybírají. V pořadu Agenda SZ Byznys o tom mluví předseda Asociace penzijního spoření Aleš Poklop. Na konci června si v oblíbeném „penzijku“ spořilo na penzi celkem 4 324 136 účastníků, tedy Čechů, kteří myslí na své stáří. Celkem 2,6 milionu lidí zůstává ve starých „transformovaných“ penzijních fondech a 1,7 milionu Čechů je aktuálně v účastnických fondech. Podmínky spoření se mají podle návrhu ministra financí od ledna změnit. Státní příspěvky budou vyšší, dosáhne na ně ale jen ten, kdo si na penzi přispívá nejméně pětistovkou, dosud to bylo jen 300 korun. Zároveň ministr práce Marian Jurečka mluví o tom, že by se naspořené peníze měly napříště vybírat formou renty, nikoli naráz, všechny peníze najednou. Exodus z penzijních fondů avizované změny zatím nespustily, lidé, kteří mohou, si ale častěji vklady vybírají. „Exodus se tomu určitě nedá říkat. V posledním tři čtvrtě roce jsme zaznamenali zvýšené výběry, a to zejména u klientů, kteří mají splněné podmínky pro výběr, takže jsou to věkové kategorie 65–70 let. Po těch vyjádřeních, že se bude moct třeba vybírat jenom rentou, u lidí panuje nejistota,“ říká v pořadu Agenda SZ Byznys Aleš Poklop, předseda Asociace penzijního spoření. „U naší penzijní společnosti se výběry zvedly zhruba na trojnásobek,“ upřesnil Poklop, který je předsedou představenstva Penzijní společnosti České spořitelny. „My se snažíme stávající účastníky i budoucí klienty ujišťovat v tom, že nic není doposud schváleno, byť je to předloženo Poslanecké sněmovně, a do doby schválení je důležité nepanikařit a zbytečně spoření nevybírat. A naopak si myslím, že je příležitost uzavírat si smlouvy ještě za stávajících podmínek,“ dodává. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].