Agenda
Epizoda 1266. září 2022

Poslechněte si podcast: Ondřej Buben (Shoptet): Monopol bank na online platby do 5 let skončí

Třetina veškerých online bankovních převodů v české e-commerce půjde do 5 let přes tzv. fintechové aplikace, předpovídá společnost Shoptet. Rozmach plateb bez prostředníka umožní evropská směrnice PSD2.

16:38

Agenda

Vydává: Seznam Zprávy

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry, zakladateli firem a špičkami českého byznysu. Každý všední den na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Web

Epizoda 381Dnes 18:00

Firmu, kterou zná celý svět, už mají. Teď vymýšlejí, co bude za pět let

V žebříčku Česká elita se mladá firma FTMO dostala do TOP 20 a s hodnotou 21 miliard korun přeskočila i zavedené obry, jako jsou Metrostav, Čepro či TV Nova.  Tak trošku americký sen, tenhle se však odehrává v Česku. Na jeho začátku jsou dva kamarádi z VŠE, které baví trading. Kvůli němu si ještě při škole založí malou firmičku FTMO [https://seznamzpravy.cz/tag/ftmo-91590] a z té se během pár let stane světový lídr. A podnik, který svým růstem nemá v Evropě obdoby. Majitelé Marek Vašíček a Otakar Šuffer však zůstávají stejní. Dál chodí ráno do práce na šestou hodinu a dál jeden druhého vyzvedává. I když teď zrovna limuzínou, jejíž zapůjčení dostali jako výhru v soutěži o nejlepší technologické podnikatele země. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 380Před třemi dny 21:45

Inside Talks: Jak se staví v Česku. Nejdřív všichni kývou, pak to blokují, říká developer

Architektonická soutěž o budovu Hlavního nádraží, vítězný návrh a následné události vzbudily rozruch. Jak vlastně mezinárodní soutěže vyhlašují, kolik stojí a kdo rozhoduje, co se postaví, mluví šéf Penta Real Estate Petr Palička. Připravit a vypsat mezinárodní architektonickou soutěž je běh na dlouhou trať a věnuje se jí řada odborníků. „Neznám úplné detaily této soutěže, ale vím, že trvala zhruba dva a půl roku. V rámci přípravy do ní bylo zahrnuto vyhodnocování odborných stanovisek od zhruba 60 lidí. Samotná porota měla 11 lidí plus náhradníky,“ říká v pořadu Inside Talks šéf Penta Real Estate Petr Palička s tím, že jde o osobnosti s širokou odbornou znalostí. Palička v pořadu komentuje nedávné události kolem soutěže na přestavbu budovy Hlavního nádraží. Sám má totiž s architektonickými soutěžemi bohaté zkušenosti. „Konkrétně v této soutěži byli zapojeni dendrologové, historici, památkáři, sociologové, třeba lidé z Dopravního podniku a města,“ dodává Palička a upozorňuje, že jde vždy také o dost peněz. Jako příklad uvádí kratší mezinárodní soutěž, kterou jeho firma vypsala na území Florence – Florenc 21. Ta trvala rok a stála milion eur. * Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?  * Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS. * Nový díl každý pátek na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 379Před čtyřmi dny 19:26

Oktagon cílí na půl miliardy korun, pomoci má turnaj pod širým nebem

Největší český zápasnický promotér, organizace Oktagon, se rozpíná po Evropě a čeká tržby 400 milionů korun. Nejlepšímu zápasníkovi turnaje vyplatí 7 a půl milionu korun. Oktagon proslul jako organizace bojového umění, ale je to i slušně šlapající firma. Loni utržila 260 milionů, letos cílí na 400 milionů a v příštím roce chce minimálně půl miliardy. A k těmto číslům má pomoci i novinka - první turnaj konaný pod širým nebem. „Budeme pořádat turnaj na fotbalovém stadionu v Edenu,“ potvrdil v rozhovoru pro pořad Agenda SZ byznys šéf Oktagonu Petr Filipec s tím, že zápas by se měl uskutečnit v červnu a počítá s návštěvností do 25 tisíc lidí. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 378Před pěti dny 12:46

Trh zamrzl. Šéf nemovitostního fondu vysvětluje, proč je to i dobré znamení

Realitní fond České spořitelny Reico se připravuje na vstup do zcela nového segmentu v podobě nájemního bydlení. Zároveň se fond dívá na investiční příležitosti v Německu, tedy na trhu, kde fond dosud nepůsobil. Navzdory horší situaci na trhu plánuje realitní fond Reico ze skupiny České spořitelny rozšíření svého byznysu. A to z hlediska expanze do nových segmentů i pokrytí zahraničních trhů. „Vidíme na trhu příležitosti, které tady v minulých letech nebyly. Máme v hledáčku dva směry. Prvním je, že bychom si chtěli vyzkoušet nájemní bydlení. Věříme, že koupit v tuto dobu kompletní developerský projekt může do budoucna přinést zajímavé zhodnocení,“ řekl v Agendě SZ Byznys Dušan Sýkora, generální ředitel Reico investiční společnosti České spořitelny. Investice do nájemního bydlení bude mít podobu nákupu developerského projektu dodaného investorovi na klíč. V ideální podobě to bude projekt o 200 až 250 bytech umístěných v Praze. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 377Před šesti dny 26:11

Živě už se sleduje jen sport, i proto jsme koupili práva na fotbal, říká šéf O2

Jak se změnili Češi? Na mobil se v průměru podívají i 200krát denně a v televizi živě sledují už jen sport. O dalších proměnách v rozhovoru pro SZ Byznys promluvil šéf O2 Jindřich Fremuth. Český zákazník se podle ředitele společnosti O2 [https://seznamzpravy.cz/tag/o2-39958] za posledních pět let dost proměnil. „Řekl bych, že prochází evolucí – s technologiemi tráví mnohem víc času. Podle statistik se na mobil díváme 150krát až 200krát denně. Mobily a internet se staly nedílnou součástí každodenního života,“ říká v rozhovoru pro pořad Agenda SZ Byznys šéf O2 Jindřich Fremuth s tím, že dalším trendem je zjednodušení. „Zákazník nechce řešit technologické parametry, nechce počítat GB a minuty, takže se posouvá k neomezeným tarifům. Hlasovým i datovým,“ dodává.  * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 376Před týdnem 18:24

Když se přestanou prodávat pracovní rukavice, je tu problém, říká šéf stavebnin

Jak poznat, že se česká ekonomika dostala do potíží?  „Říká se, že když se přestanou kupovat pracovní rukavice, je to první signál,“ říká šéf stavebnin Pro-Doma Petr Vaněrka s tím, že právě rukavice se už prodávat přestaly. Zájem o stavební materiály opadá. V průměru se prodeje stavebnin propadly „jen“ o 20 až 25 procent, některé materiály na trhu se ale nyní prodávají ještě méně a zájem o ně klesl o 60 procent.  „Jsou to přesně ty materiály, které se ocitají na stavbě v počáteční fázi, tedy zdivo a základní materiály,“ říká v rozhovoru pro pořad Agenda SZ Byznys šéf Pro-Doma [https://seznamzpravy.cz/tag/pro-doma-68318] Petr Vaněrka s tím, že i když teď může mluvit každý výrobce jinak, na každého postupně dojde. „Je to právě tím, v jaké fázi chronologie té stavby se ocitá. Vlastně se dá říct, že na každého dojde,“ dodává a říká, že v příštím roce uvidíme podobný pokles také u dalších materiálů. Prodejci navíc v tuto chvíli vyprodávají skladové zásoby, takže od výrobců nové zboží příliš neobjednávají.  Společnost Pro-Doma je součástí žebříčku 100 nejhodnotnějších českých firem Česká elita, který sestavily Seznam Zprávy ve spolupráci s odborným poradcem společností Deloitte. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 375Před týdnem 17:16

Inside Talks: Ztracené krávy, peníze na ruku, zrušená EET. Potravinář popisuje šedou zónu

Byznys v dnešní době? Podle Karla Pilčíka, šéfa Českého svazu zpracovatelů masa se část plateb přesunula do šedé zóny a to i v potravinářství. Až 14 procent výkonu celého českého hospodářství, na tolik vyčíslila ztráty z šedé ekonomiky společnost Visa. [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-seda-ekonomika-polyka-v-cesku-bilion-korun-238309#utm_content=ribbonnews&utm_term=%C5%A1ed%C3%A1%20ekonomika&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz] Podle šéfa zpracovatele masa MP Krásno Karla Pilčíka, to může být i trochu víc.  „Je to i v jakémkoliv řemesle. Dnes není žádné rozhraní, které by říkalo, že Finanční úřad může zasáhnout a bude vědět, zda bylo vše legálně, nebo ne,“ říká Pilčík s tím, že v praxi to funguje často tak, že podnikatel si nakoupí suroviny jako fyzická osoba a pak je ve svém obchodě, či své provozovně dál prodá – ovšem bez řádné evidence a o zisky se tak nemusí dělit se státem. Když totiž nakoupí „na sebe“, je to jako by si maso kupoval běžný člověk. Nákup sice může být o něco dražší, ale transakci podnikatel nezavede do svého účetnictví a finanční úřad tak o zboží i zisku z něj neví a podnikatel tak z něj neodvádí daň. * Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?  * Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS. * Nový díl každý pátek na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 374Před týdnem 10:01

Průmysl je na tom hůř než před minulou krizí, děsí se šéfka pojišťovny

Ceny energií zhoršují situaci v průmyslu. Zvláště náročné to mají velcí spotřebitelé energií typu hutí. Obrat k lepšímu se přitom v dohledné době konat nebude, říká v rozhovoru Markéta Stržínková z pojišťovny pohledávek Atradius.  Situace v českém byznysu se horší a není moc velká naděje, že by se měl trend brzy obrátit. Zvláště složitá je v sektorech náročných na spotřebu energií. V Agendě SZ Byznys to uvedla Markéta Stržínková, generální ředitelka pojišťovny firemních pohledávek Atradius pro Českou republiku. „Firmám klesají obraty. To znamená, že vyrábějí méně. Takový pokles jsme neočekávali. Je ještě horší než v roce 2008, kdy došlo ke krizi v bankovním sektoru,“ řekla šéfka tuzemské části společnosti Atradius. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 373Před týdnem 25:02

Z bank stát moc peněz navíc nedostal. Od střadatelů ano, říká šéfka berňáků

I letos stát vybere na daních přes bilion korun. Na mimořádné dani od firem sice inkasuje zhruba o půlku míň, než čekal, příjmy však dotekly odjinud. „Třeba od střadatelů,“ říká šéfka Finanční správy Simona Hornochová. Firmám se loni výjimečně dařilo a na daních z toho stát těží i letos. Simona Hornochová očekává, že se stejně jako loni vybere přes bilion korun.   „Myslím si, že to bude podobné. V letošních daňových příjmech se projeví výjimečný rok 2022, kdy řada firem realizovala značné příjmy,“ míní generální ředitelka Finanční správy. Nejvíc letos – vzhledem ke zdražení energií a vysokým úrokovým sazbám – odvedou firmy ze sektorů energetiky, pohonných hmot a banky. Právě na tyto branže zavedla vláda daň z mimořádných zisků. Očekávaných 85 miliard se však zdaleka nevybere, potvrdila Hornochová. „My v tuto chvíli držíme odhady kolem 40 miliard. Ale zbývá ještě jedna prosincová záloha, která bude rozhodující. Ale o moc víc bych neočekávala,“ řekla v pořadu Agenda SZ Byznys. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 372Před týdnem 25:52

Klesá chuť investovat doma, varuje bankéř. Nejsou lidi a všechno moc trvá

Některé české firmy ztrácejí chuť investovat doma, i když by chtěly. Na vině je nedostatek pracovních sil a těžkopádná byrokracie, stát musí leccos změnit, varuje člen NERV Ján Lučan z ČSOB.  Letošní recese v Česku má řadu vnějších příčin, jako jsou dražší suroviny nebo menší poptávka v zahraničí. Ekonomiku ale dusí i řada vnitřních handicapů. Dohánění bohatších zemí Evropy kvůli nim přestává být samozřejmostí, varuje v rozhovoru pro SZ Byznys člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a šéf firemního bankovnictví v ČSOB Ján Lučan. Česko podle něj stojí na rozcestí. Buď vylepší podmínky pro podnikání a zvedne svoji atraktivitu, nebo v globální soutěži ztratí dosavadní atraktivitu a přijde o schopnost růst jako dřív. Hlavní brzdou je podle Lučana nedostatek pracovních sil, růst mezd v poměru k tomu, co dokáží zdejší pracovníci nabídnout, a zdlouhavost povolovacích řízení.     Slabiny se už začínají projevovat v praxi. Konkrétně v tom, že zdejší podnikatelé jsou čím dál častěji okolnostmi dotlačeni rozbíhat nové projekty v zahraničí. I když sami se vnitřně hlásí k tomu, že by raději postupovali víc vlastenecky.   * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].