- Podcasty
- MUDrování s Danielou

Poslechněte si podcast: Když otoky ničí život. Poslechněte si rozhovor o lymfě s Naděždou Vojáčkovou
Lymfatický systém je jednou z nejdůležitějších, ale zároveň nejméně známých součástí našeho těla. Problémy s jeho funkcí, jako je například lymfedém, mohou vážně ovlivnit kvalitu života. Co pomáhá a na co dát pozor? Tomu se věnuje nový díl podcastu o zdraví.
S kým jsme si povídali?
MUDr. Naděžda Vojáčková absolvovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, později působila ve Fakultní nemocnici Bulovka a nyní pracuje v Dermatologickém centru Anděl a v Laserovém centru Anděl. Kromě toho se věnuje problematice otoků lymfatického původu a je členkou výboru České lymfologické společnosti ČLS JEP.
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. Mudrování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na ProZeny.cz.
Poslechnout si jej můžete také na** Podcasty.cz** či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDr.ování i odebírat.
MUDrování s Danielou
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. Mudrování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na ProZeny.cz.
Zažíváme epidemii Parkinsonovy choroby. Varovat můžou i pohyby ve spánku, říká lékař
Parkinsonova nemoc má hodně podob a zdaleka o sobě nedává vědět jen třesem rukou. Životy nemocných i jejich rodin dramaticky mění. Odborníci zároveň mluví doslova o epidemii téhle neurodegenerativní choroby. Pacientů totiž rapidně přibývá. Jaké varovné signály nepřehlížet?
Zákrok přes pár dírek v těle, velká úleva a brzy domů. S lékařem o trendu, který mění životy
I když je v ortopedii stále občas potřeba hrubá síla, čím dál víc se prosazují miniinvazivní zákroky – a zejména artroskopie. Lékaři při nich dokážou neuvěřitelné věci třeba jen přes dvě malé dírky v koleni či rameni. Pacient často může jít za pár hodin po operaci domů. Obrovská úleva. Pro lékaře jde ale o disciplínu, která vyžaduje mnohem víc než jen nadání.
O cukrovce nemusíte vědět, přitom už ničí celý organismus! Velkou roli hraje genetika, říká odborník
O cukrovce se mluví jako o metle lidstva. Jen u nás dopadá na životy víc než milionu lidí a i kvůli zprvu nenápadnému průběhu může končit velmi špatně: slepotou i amputacemi. Na druhou stranu se v posledních letech udály skutečné zázraky, pokud jde o léčbu. Na co tedy dávat pozor a jak diabetikům pomáhá umělá inteligence?
Kojenecké koliky a zmatky okolo kojení. Jak na péči o miminka s dětskou lékařkou
Zdraví těch nejmenších a hlavně správná péče, to může dát rodičům někdy pěkně zabrat. Moc nepomáhá ani to, že je internet plný mýtů nebo takzvaných zaručených rad, které ale někdy mohou spíš uškodit. Co na některá „ožehavá témata“ říká medicína? V podcastu MUDrování s Danielou hovoří zkušená dětská lékařka.
Testování léků na lidech? Je běžné, pomáhá zachraňovat zdraví i životy. Hlavní je bezpečí, říká odbornice
Testy na lidech? Zní to trochu hrozivě. A tak není divu, že okolo klíčové součásti medicíny panuje řada dezinformací. Jinou cestu k ověření účinnosti a bezpečnosti léků ale nemáme. Pro těžce nemocné navíc může jít o jedinou naději. Jak probíhá „záhadný“ proces, na konci kterého je na světě nový lék?
Jak poznat zákeřného zabijáka? Melanom může být nenápadný, nejvyšší čas zajít na kontrolu!
Už jste si letos nechali zkontrolovat pigmentová znaménka? Krátké vyšetření zachraňuje životy a mělo by být rutinou. Kůži totiž dáváme pořádně zabrat a nejrizikovější sezóna se opět blíží. Jaké změny na kůži rozhodně nepřehlédnout a na co při ochraně před paprsky zapomínáme?
Ta nemoc je strašná, ovlivní vše. Už jí ale známe lépe, říká lékařka, která operuje endometriózy
O endometrióze se v posledních letech mluví víc. Pořád to ale není dost. Mnoho žen trpí bolestí a hledání její příčiny i léčby někdy připomíná bludný kruh. Ke všemu se často přidávají potíže s otěhotněním a dopad nejen na tělo, ale i psychiku bývá obrovský. Umíme už s endometriózou účinně bojovat?
„Místo osmi knedlíků jen tři.“ Srdce ochráníte i používáním zdravého rozumu, říká známý lékař
Vysoký tlak či vysoký cholesterol jsou tiší zabijáci. Přesto si Češi jejich hodnoty často vůbec nehlídají. Svému srdci a cévám přitom dávají zabrat třeba i přílišným solením. A tragédie pak na sebe nenechají dlouho čekat. Existuje cesta ven? Podle šéfa českých internistů Richarda Češky ano. A ani nemusí být nijak bolestivá.
Bolest břicha a pořád na toaletě? Záněty střev jsou horor, nejlepší léčbu ale mnozí nedostanou
Průjmy, bolesti břicha nebo enormní únava. Chronické záněty střev člověka dokážou naprosto vyřadit z normálního fungování. Lidé se stydí o problémech mluvit a často ani nedostávají léčbu, na kterou mají nárok. Odborníci proto bijí na poplach.
Slyší hlasy, ale sami se bojí. Lidé s psychózou jsou méně nebezpeční než opilci, říká lékař
Hlasy, které nikdo jiný neslyší, nebo přesvědčení, že nás sledují tajní agenti. To vše jsou příznaky psychóz. Pacientů se obvykle bojíme a posíláme je za zdi ústavů. Co ale nemocní skutečně prožívají? A jaké mýty musíme jako společnost překonat?