NejnovějšíEpizoda 11Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Na faraonovu pomstu se připravte doma, nachlazení z klimatizace se nebojte aneb Zdraví na dovolené

Má smysl vozit na cesty antibiotika? Pomůže slivovice proti nevolnosti? A opravdu na faraonovu nemoc zaberou jen místní léky? O tom, jak na cestách léčit zdravotní neduhy, se v podcastu MUDr.ování rozpovídala praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

25:17

MUDr.ování

Vydává: ProŽeny.cz

Rozhovory o zdraví se zdravým nadhledem. Publicistka Lucie Šilhová zpovídá lékaře a odborníky v podcastu MUDr.ování a s jejich pomocí hledá odpovědi na otázky, které zajímají většinu z nás. Poslouchejte mudrování s odborníky každou středu v 11:00 na ProZeny.cz

Web

Epizoda 10Před týdnem 22:47

Bolest na hrudi, dušnost, kašel, ale infarkt to není: jak poznáte reflux a proč má tolik projevů?

Proč se nám žaludek svírá starostí, ale nikdy ne radostí? Proč nám rodiče říkali nemluv u jídla? A kde najdeme žáhu? To všechno ví gastroenteroložka Petra Rycková. Možná právě teď sníte o kanapi, na které byste se natáhli po vydatném obědě. Nemusíte spěchat, tučná jídla, jako je například kachna nebo bůček, trávíme šest až osm hodin. Takže vám na šlofíčka určitě ještě trochu toho jídla v žaludku zbude. Možná vás z něj ale začne pálit žáha. Co to vlastně je a kde všude nás může pálení postihnout vysvětluje v podcastu MUDr.ování lékařka z Homolka Premium Care Petra Rycková. „Pálení žáhy je jeden z příznaků nemoci zvané reflux,“ říká lékařka s tím, že reflux má mnoho dalších podob. Třeba bolest na hrudi, jež může člověka vyděsit obavou, že ho postihl infarkt. Za jaké další nemoci může být reflux považován a proč pálení žáhy hrozí nejvíc zahrádkářům a sportovcům se dozvíte v novém díle podcastu MUDr.ování. Překyselený žaludek je mýtus Dobré chutnání a žádné povídání. Takhle jsme si přáli jako děti u stolu, Petra Rycková to však vidí jinak. „Dřív se skutečně doporučovalo při jídle nemluvit, dnes ale víme, že konverzace vytváří psychickou pohodu, která zmírňuje škodlivý stres,“ vysvětluje gastroenteroložka a vyvrací další mýty kolem zažívání, jako je například tak zvaný překyselený žaludek nebo doporučení samozvaných dietních expertů žvýkat sousto několik dlouhých minut. Nakonec přidá pár rad, jak se zbavit pálení žáhy přírodními prostředky a kdy už by nás tato obtíž měla přivést k lékaři. Celý rozhovor si můžete poslechnout v podcastu, který najdete pod názvem MUDr.ování. Každý další díl se objeví vždy ve středu v 11 hodin dopoledne a poslouchat ho můžete na Proženy.cz a ve všech podcastových aplikacích, jakou jsou Podcasty.cz, Spotify či Apple Podcasts. S kým jsme si povídali? MUDr. Petra Rycková je vedoucí lékařka kliniky Homolka Premium Care. Její specializací je gastroenterologie. * MUDr.ování je podcast o zdraví se zdravým rozumem a srozumitelně. Specialisty ve svých oborech zpovídá publicistka Lucie Šilhová [https://www.prozeny.cz/autor/lucie-silhova-503], která se tématy týkajícími se zdraví a životního stylu zabývá celou svoji téměř třicetiletou kariéru.   * Nový díl vychází každou středu v 11:00. * Každý pátek si k tématu můžete přečíst i rozšiřující článek na webu ProZeny.cz [https://www.prozeny.cz/].  * Své názory, otázky či stížnosti nám můžete posílat na adresu info.prozeny@firma.seznam.cz [info.prozeny@firma.seznam.cz]. 

Epizoda 9Před 2 týdny 29:32

Bez drbů bychom v minulosti nepřežili, říká neuropatolog František Koukolík

Asi dvě třetiny času, který lidé v práci věnují komunikaci, vyplňují drby. To tvrdí český patolog a neuropatolog František Koukolík. Proč drbům věnujeme tolik času? A jak by vypadala společnost bez drbů? A proč jsou drby důležité pro přežití lidstva?

Epizoda 8Před 3 týdny 23:18

Čokoláda za to nemůže a nípání je povoleno. O akné v dospělosti s lékařkou Monikou Arenbergerovou

Člověk má dojem, že až vyroste z puberty, problém zmizí. Jenže mnoho žen trápí akné i v dospělém věku. Co ale s tím? Zaberou babské rady, anebo to chce už větší péči a pomoc? A liší se nějak od toho pubertálního?

Epizoda 71. červen 2022 25:52

Psycholožka Eva Němečková: Výchova dítěte je jako výchova psa. Důležitá je trpělivost, ne dril

Jakou knížku o výchově by rodiče měli mít v knihovně? Proč bychom dětem neměli zamlčovat nepříjemné zprávy? A proč se matky navzájem osočují? Odpovědi na tyto otázky nabídne dětská psycholožka Eva Němečková, která pracuje v Kantonální nemocnici ve švýcarském Münsterligenu na ambulantním psychiatrickém oddělení pro děti a dorost.

Epizoda 625. květen 2022 23:01

Fyzioterapeutka Michaela Ulrichová: Bolest hlavy může být z přehnaného soustředění i jízdy na kole

Devadesát procent lidí občas bolí hlava. Ale příčina může být v úplně jiné části těla. Kde tedy bolest vzniká? A jak se jí účinně zbavit? V novém podcastu MUDr.ování zaměřeném na zdraví se nebojíme zeptat a naši odborníci se nebojí odpovídat.

Epizoda 518. květen 2022 28:33

Kateřina Cajthamlová: O šikaně obézních a dobré zprávě pro všechny ženy krev a mlíko

Světem se šíří epidemie obezity. Co ji způsobuje? Kdo nejvíc šikanuje obézní? A lze se zbavit závislosti na sladké chuti? V novém podcastu MUDr.ování zaměřeném na zdraví se nebojíme zeptat a naši odborníci se nebojí odpovídat.

Epizoda 411. květen 2022 30:49

Týrané děti mají typické zlomeniny, říká lékařka z dětského urgentu Júlia Miklošová

Ročně lékaři ošetří na půl milionu dětských úrazů. Jaké jsou právě teď nejčastější? Existuje bezpečné místo pro děti? A proč se o pediatrech říká, že jsou tak trochu veterináři? V novém podcastu MUDr.ování zaměřeném na zdraví se nebojíme zeptat a naši odborníci se nebojí odpovídat.

Epizoda 34. květen 2022 22:03

Fyzioterapeutka Vendula Nováková: Jsou lodičky a baleríny zlo a dá se opravit vbočený palec?

Pro krásu se musí trpět, řekne si nejedna žena, když si zas a znovu obouvá lodičky. Jenže kromě nohou ze špatných bot mohou začít bolet i záda. Jak by měla vypadat ideální obuv, vysvětlovala v novém díle podcastu MUDr.ování fyzioterapeutka Vendula Nováková, která se zaměřuje právě na zdraví nohou. Proč nejsou barefooty taková spása, jak by si mohli mnozí myslet, a co se dá dělat s vbočeným palcem?

Epizoda 227. duben 2022 30:40

Sexuolog Luděk Fiala: Přišli ke mně rodiče s šestiletou dcerou, že je transgender

Sexuolog Luděk Fiala ze Sexuologického ústavu začínal svoji kariéru v 80. letech jako gynekolog. Jak se od té doby proměnila praxe, co dnes lidé řeší, zatímco tehdy to bylo tabu, a proč dnes tolik párů řeší neplodnost