Agenda
Epizoda 16327. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Místo nafty je generátor na vodík. Firma jím bude pohánět celou budovu

Česká firma Devinn vyvinula mobilní zdroj energie z vodíku, který dokáže nahradit dieselové agregáty i nabíjet elektromobily. Teď chystá první budovu na vodík.

17:03

Agenda

Vydává: Seznam Zprávy

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry, zakladateli firem a špičkami českého byznysu. Každý všední den na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Web

Epizoda 246Dnes 11:49

Uspěla v oboru, kde skoro všichni padli. Textilku prodala a chce mít klid

Investora hledala celé tři roky, nakonec se dohodla na prodeji táborské textilky Unuo investičnímu fondu Hartenberg. Za tři roky z firmy odejde. Podnikatelka Petra Plemlová byla hostem Agendy SZ Byznys. „Pro mě bylo komplikované celé podnikání, protože já jsem podnikatel z donucení,“ říká podnikatelka, která české děti naučila nosit softshellové kalhoty v pastelových barvách. Podnikatelský příběh Petry Plemlové začal doma v obýváku v době, kdy zůstala sama se čtyřmi dětmi. „Nikdy jsem podnikat nechtěla, takže to pro mě po celou dobu byly velice turbulentní roky,“ řekla v rozhovoru pro Agendu SZ Byznys poté, kdy oznámila, že 70 procent její firmy Unuo prodává investičnímu fondu Hartenberg. Investiční skupina Hartenberg holding patří do svěřenských fondů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. „Podařilo se mi najít někoho, kdo má o textilku zájem, protože textilky nejsou úplně obor, o který by se investoři prali. Je to nízkomaržový byznys, aby se vyplatil, je nutné skutečně vyrábět ve velkém,“ říká k transakci. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 245Včera 14:58

Permanentní krize a stres. Investor popisuje obor zvyklý na levné peníze

Svět startupů zažívá horší časy. Nadějné technologické firmy zvyklé na rychlý růst škrtají náklady a propouštějí. Do toho se hůř dostávají k penězům od investorů. Přesto čeští investoři z Nation 1 spouštějí nový fond. Startupy v současnosti musejí počítat s horším přístupem k investičnímu kapitálu, a tím pádem musejí více šetřit. A například propouštět. Pro profesionální investory do startupů to však překvapení není. S ekonomickými cykly dopředu počítají, řekl v Agendě SZ Byznys Jaroslav Trojan, řídící partner fondu Nation 1, který se zaměřuje na investice do startupů v rané fázi jejich existence. Fond investoval například do firmy Vrgineers, jež vyvíjí brýle pro virtuální realitu, nebo do startupu vyrábějící menstruační kalhotky pod značkou Snuggs. V portfoliu Nation 1 je celkem třicet firem. „Startupová branže v krizi určitě není. Startupy obecně jsou v krizi neustále. Je to jejich konstantní stav. A jedna z důležitých vlastností startupistů je, že mají odolnost vůči stresu a krizím,“ uvedl Trojan. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 244Před dvěma dny 13:07

Šéfkuchař: Deset milionů pro Michelin není zase tak moc. Stát by to měl dát

„Hvězdičku si žádná restaurace koupit nemůže, největší hodnota Michelinu je v jeho naprosté nezávislosti.“ Šéfkuchař a gastronom Martin Svatek o tom, proč by měl stát zaplatit vydavateli prestižního kulinářského katalogu. Ministerstvo pro místní rozvoj a agentura CzechTourism během několika týdnů rozhodnou, jestli zaplatí za to, aby bylo Česko součástí prestižního průvodce restauracemi Michelin. Vydavatel průvodce za to chce deset milionů korun na tři roky. „Deset milionů korun bych zaplatil,“ říká šéfkuchař a manažer restaurace Martin Svatek k debatě nad tím, jestli si to může Česko dovolit v situaci, kdy řeší peníze na důchody a rozpočet země je v rekordním minusu. „Je to obrovská příležitost pro velké, silné hráče, jako je stát, podpořit gastroprůmysl i cestovní ruch v Česku, které poslední tři čtyři roky dostávají velké rány,“ míní. Podle jeho názoru není částka tak velká na to, jaký efekt by zemi přinesla. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 243Před pěti dny 21:36

Inside Talks: Hypotéky nezlevní, do sedmi procent je úrok vlastně normální, říká bankéř

Úroky u hypoték nijak výrazně dolů nepůjdou. I za dva až tři roky by se stále mohly pohybovat okolo pěti procent. V pořadu Inside Talks Zuzany Hodkové odpovídá šéf Moneta Money Bank Tomáš Spurný. Zatímco v roce 2020 byly hypotéky s úrokovou sazbou 1,9 procenta, teď lidé platí i více než šest procent. Právě vysoké sazby jsou důvodem, proč v loňském roce objem nově poskytnutých hypoték meziročně spadl o více než 70 procent. A zásadní obrat se nedá očekávat ani letos – i když zájem klientů nepatrně roste. „Když se podíváme na měsíc únor, banky poskytly 7,8 miliardy v hypotékách a zájem se marginálně zvýšil – některé banky se snaží nabídnout konkurenční sazby. Když se ale podíváte na budoucí očekávání sazeb za pět let, tak ta očekávání jsou na úrovni 4,5 procenta. Když si k tomu vezmete, že banka musí na takovéto očekávání přidat marži zhruba jedno procento, tak se díváme na pětiletou fixaci za 5,5 procenta,“ říká v pořadu Inside Talks šéf Moneta Money Bank Tomáš Spurný s tím, že je to dvaapůlkrát víc než sazba, kterou klienti získávali v době hypotečního boomu. * Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?  * Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS. * Nový díl každý pátek na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 242Před šesti dny 17:28

Karu zachránili před zmizením. Teď chtějí křísit i značku Pietro Filipi

Po krachu původního vlastníka koupila ochrannou známku Pietro Filipi skupina Natland. Ta nyní řeší její další osud. Zvažuje též možné synergie s Karou Trutnov, kterou spoluvlastní, řekl v Agendě šéf Natlandu Tomáš Raška. Investiční skupina Natland přeskupuje svůj byznys spojený s oblečením a módou. Nedávno zcela dokončila prodej skupiny Digital People zahrnující e-shop Zoot. Zároveň plánuje další rozvoj tradičního kožešnického podniku Kara Trutnov, který spoluvlastní. Do třetice řeší, jak využít ochrannou známku módní značky Pietro Filipi, kterou získala po krachu původního vlastníka. Kara Trutnov a Pietro Filipi patřily po jistý čas do skupiny zkrachovalého podnikatele Michala Mičky. Karu Trutnov zachránil Natland ve spolupráci s jejím původním vlastníkem Zdeňkem Rinthem v rámci insolvenční reorganizace. Ochrannou známku Pietro Filipi pak skupina koupila v rámci insolvence jejího majitele minulý rok. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 241Před týdnem 11:00

Připravte se na šedou šunku. Normy EU mohou změnit české uzeniny

V Evropské unii se hraje o nové normy na uzeniny. Zatímco zákonodárci v nich chtějí minimalizovat dusitany a dusičnany, zpracovatelé masa žádají o výjimky a bojují o jejich zachování. Evropská komise chce snížit dusitany a dusičnany v potravinách, a český masný průmysl proto vytáhl do boje. Zmizely by totiž uzeniny v podobě, v jaké je známe dnes. „Dusitany ve velkém množství škodí, ale dnes se používá zanedbatelné množství. Pomáhají například vybarvovat výrobek. Kdybychom je odstranili, budou uzeniny šedé a chtěl bych vidět, kdo si bude kupovat šedou šunku. Navíc ani trvanlivost nebude taková, na kterou jsme zvyklí,“ varuje v rozhovoru pro SZ Byznys Karel Pilčík, šéf Českého svazu zpracovatelů masa. Pokud by návrh prošel v současné podobě, uzeniny by podle Pilčíka ztratily nejenom svou barvu a aroma, ale přišly by také o zásadní látky, které likvidují bakterie salmonely, clostridia produkující botulotoxin či stafylokoky. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 240Před týdnem 15:35

Šéf Letiště Praha: Plánujeme rozšíření kapacit od roku 2030

Letecký provoz na Letišti Václava Havla Praha už za pár dnů zesílí. Začíná platit tzv. letní letový řád do 152 destinací. „Už teď řešíme plán rozšíření letiště v roce 2030,“ oznámil jeho ředitel Jiří Pos v Agendě SZ Byznys. Provoz na pražském letišti čeká byznysově nejzajímavější část roku, letní sezóna. Tzv. letní letový řád, který začíná platit 26. března, přinese dvě nové dálkové linky do Soulu a na Tchaj-wan a lety do celkem 152 destinací po celém světě. „Máme radost z toho, že přibydou nejen staronová spojení, například do Dubrovníku, ale také úplně nové linky,“ říká předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos. „Asi nejvíce pozornosti přiláká nová linka z Tchaj-peje, kterou bude od 18. července provozovat společnost China Airlines. Z evropských destinací jsme rádi za Gdaňsk, o kterém jsme také dlouho jednali, novinkou je i dovolenková destinace Skiathos na severu Řecka.“ Celkem bude na Letiště Václava Havla Praha létat 65 dopravců. Na bezmála 30 tratích dojde oproti loňskému létu k dalšímu navýšení počtu frekvencí letů. Týká se to například nejoblíbenějších pěti měst – Londýna, Amsterdamu, Paříže, Antalye a Frankfurtu. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 239Před týdnem 16:12

Už teď ví, že ztrátu nedoženou. Kolínská Toyota přišla o čtyři miliardy

25 tisíc nevyrobených aut a ztracené 4 miliardy korun. Účet kolínské Toyoty za odstávky výroby kvůli chybějícím čipům. Náhradu škody není po kom vymáhat a nikdo navíc nedokáže zaručit, že se výpadky nebudou opakovat. V únoru se kolínský závod Toyoty uzavřel - chyběly čipy, výroba stála a zaměstnanci zůstali doma s 85 procenty platu. Ani v březnu však výroba nejede naplno. „Teď jedeme tak na 70 procent“ potvrzuje v rozhovoru pro SZ Byznys šéf Toyota Motor Manufacturing Robert Kiml s tím, že automobilka vyrábí tři dny v týdnu a dva dny stojí. Důvodem jsou stále chybějící čipy. „Doufáme, že za dva týdny už pojedeme na sto procent,“ dodává Kiml s tím, že zaměstnanci jsou neustále informováni o tom, jak se mění kalendář, nebo jaká je situace ve výrobě. Po drahých energiích a rostoucích mzdách i cenách materiálů je to pro automobilku další zásah do financí. „Je pro nás velice obtížné, skoro až nemožné, za současné situace udržet ziskovost. Na jedné straně dramaticky rostou náklady na druhou stranu pro nás zastavení výroby znamená obrovský pokles příjmů. Přišli jsme o 25 tisíc aut, což jsou čtyři miliardy korun, které neprotekly námi k našim dodavatelům - takže i u nás je to samozřejmě velký problém,“ dodává Kiml s tím, že takový výpadek už letos společnost nemá šanci dohnat.  „Uděláme maximum, abychom se posunuli o pár tisíc automobilů, ale těch 25 tisíc už se dohnat nedá,“ přiznává. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 238Před týdnem 24:07

Inside Talks: Do práce v neděli, čtvrtek volno. Nedostatek elektřiny může přepsat týden

Společnost ČEPS státu i veřejnosti představila energetický scénář země. Jak se vyhnout obřímu zdražení, nedostatku elektřiny a jak se bude spotřeba elektřiny přesouvat, rozebírá v pořadu Inside Talks šéf ČEPS Martin Durčák. Konec spalování uhlí, výrazný nárůst spotřeby elektřiny a nedostatečná výstavba nových zdrojů. Důvody, proč by se cena elektrické energie už za pár let opět mohla šplhat k dramatickým číslům a průmyslové podniky by musely přesouvat výrobu z frekventovaných časů na ty méně frekventované – třeba na víkendy. Česku totiž reálně hrozí, že bude muset elektřinu nejenom dovážet, ale hlavně že ji ani nebude odkud dovézt. „Problém se začíná násobit už okolo roku 2030, kdy v Evropě, stejně jako u nás, začnou docházet klasické zdroje. V rámci celé Evropy bude chybět výkon, a nejenom že budeme elektřinu dovážet, ale bude problém ji vůbec dovézt,“ varuje šéf ČEPS Martin Durčák. Stát i firmy teď mají v ruce několik scénářů. Ze všech je však jasné, že elektřina nejspíš podraží. A poprvé se mluví i tom, že se může už po roce 2030 její spotřeba omezovat. * Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?  * Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS. * Nový díl každý pátek na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 237Před týdnem 17:12

Stačily tři dny a byla pryč. Položit banku je dnes snazší, říká exbankéř

Pád americké Silicon Valley Bank oživil vzpomínky na to, jak rychle se šíří panika, když padají banky. Stačí šuškanda a všichni klienti si chtějí vybrat vklady naráz. „Je to rychlé,“ říká bývalý šéf Raiffeisenbank Lubor Žalman. Po třech amerických bankách se v problémech ocitla i švýcarská Credit Suisse, které má slíbenou finanční injekci od švýcarské centrální banky ve výši až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu korun). Položit banku je podle exbankéře Lubora Žalmana dnes mnohem snazší než dřív. „Vklady si vytáhnete pár ťuknutím na telefon a jsou v jiné bance, nemusí stát fronty na pobočky, jak to kdysi bývalo,“ říká Žalman, dnes partner v investiční společnosti Encor Wealth Management. Přitom run na banku, neboli masivní výběr vkladů klientů, nemusí vzniknout ani na základě reálných problémů bankovního domu. V Česku jsme to nedávno zažili s pádem ruské Sberbank. „Run není na základě faktů, jen na základě emocí. Vy ty peníze máte, ale nestihnete je vydávat tak rychle. Nepřežijete to, když si je všichni chtějí vybrat najednou,“ vysvětluje bývalý bankéř Lubor Žalman. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].