Rozhovory Jonáše Zbořila
NejnovějšíEpizoda 2929. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Prázdné chodby a pestrobarevný drag. Poslední Kulturák o tom, co nás baví

Poslední Kulturák věnovali moderátoři svým (pop)kulturním obsesím. Jonáš Zbořil vás zavede na „místa na okraji“, tedy do liminálních prostorů, se kterými se můžete potkat nejen na instagramu, ale i v literatuře nebo ve filmech, a zavítáme na soutěžní show RuPaul’s Drag Race, přes kterou se Jana Patočková seznámila s – jak říká – „jedním z posledních živých umění, které stojí za to“.

36:56

Rozhovory Jonáše Zbořila

Vydává: Seznam Zprávy

Jonáš Zbořil, šéf kulturní rubriky Seznam Zpráv, se baví s filmaři a filmařkami, hudebnicemi a hudebníky, spisovateli a spisovatelkami a dalšími lidmi, kteří bez kultury nemohou žít. Společně probírají umění, kulturu i popkulturu, vkus, emoce a další věci, které hýbou lidmi, ale ve zprávách se o nich nedočtete.

Web

Epizoda 2822. listopad 2022 39:05

Hrdinové Bílého lotosu jsou na pár facek. Proto se na ně tak dobře kouká

V aktuální epizodě podcastu Kulturák probíráme novou sezónu seriálového hitu, který si dělá legraci z malicherných trablů bohatých. A také román, který připomíná Murakamiho, kdyby tedy uměl psát dobré ženské postavy.

Epizoda 2715. listopad 2022 42:49

Řachanda nechť žije. Jsou superhrdinská multiverza ještě zábava?

V českých kinech kraluje třetí letošní superhrdinský film z produkce Marvel Studios, Black Panther: Wakanda nechť žije. Jak si komiksoví superhrdinové získali popularitu? A ví někdo, kdy skončí?

Epizoda 268. listopad 2022 42:24

Jedině metal ti ukáže, kdo opravdu jsi. Temný žánr dostal svůj román (host: Karel Veselý)

Kov je nový dystopický román o světě, ve který je každý sám za sebe. Je to tak ponuré čtení, že jedinou naději v něm přináší poslech metalu. Do Kulturáku jsme pozvali jeho autora, hudebního publicistu Karla Veselého.

Epizoda 251. listopad 2022 42:17

Monet s bramborovou kaší: Debata o aktivismu útočícím na umění

Na jaký obraz by se klimatičtí aktivisté museli přilepit, aby zachránili svět? Nebo snad existuje protest, který nikoho nepobouří? V novém vydání podcastu Kulturák debatujeme o aktivismu a umění.

Epizoda 2425. říjen 2022 40:07

Co vidět v Jihlavě a proč číst nové povídky Jana Němce?

Na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě se letos sešly dokumenty o horolezci Adamu Ondrovi a producentovi NobodyListen, ale také portrét současných teenagerek nebo film, který mapuje vyhoření z práce bez smyslu.

Epizoda 2318. říjen 2022 42:16

Psal jsem permanentně naštvaný. Romský novinář vydal vzpomínky na 90. léta

„Chtěl jsem zapsat tu dobu z pohledu Roma,“ říká Patrik Banga o své knize Skutečná cesta ven. Poslechněte si nové vydání podcastu Kulturák, kde novinář a hudebník popisuje devadesátky ze své perspektivy.

Epizoda 2211. říjen 2022 54:53

Nejlepší reality shows jsou ty „hodné”. Jaký je klíč k jejich úspěchu?

Masterchef, Love Island, Peče celá země, Survivor. Jsou reality shows dno lidské zábavy? Nebo se změnily a slouží jako nástroj, jak pochopit, co by nám jinak bylo cizí? S nástupem nových řad oblíbené televizní zábavy probíráme reality tv v podcastu Kulturák.

Epizoda 214. říjen 2022 12:45

Drásavá Marylin, krimi na Neftlixu a nadějní pětatřicátníci. Podzimní tipy Kulturáku

Koncerty Sigur Rós a Kendricka Lamara, drásavý pohled na Marylin Monroe na Netlixu nebo švédský filmový hit, který vás pobaví i znechutí. Podcast Kulturák je tentokrát oslaben o jednoho člena, ale připravil pro vás alespoň přehled kulturních tipů, které vám zpestří celý říjen.

Epizoda 2027. září 2022 40:09

Jako Mandragora na speedu. Banger je jedním z českých filmů roku

Nový film Adama Sedláka má našlápnuto na to stát se českým hitem roku. Díky skvělému tempu mu odpouštíme i díry ve scénáři. Poslechněte si víc!

Epizoda 1920. září 2022 34:57

Kam na nejlepší divadlo v Česku? Na malé, ale odvážné scény!

Před pár dny začala nová divadelní sezóna. Které inscenace nabízí zážitek, na který nezapomenete? V Kulturáku dává doporučení divadelní kritička Marcela Magdová.