Agenda
Epizoda 15010. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Krize bude krátká. Spoustu firem ale položí, hlavně v autoprůmyslu

Brněnský finančník Igor Fait rozjíždí svůj v pořadí už třetí investiční fond, specializovaný na průmyslové podniky. Krize podle něj znejistila investory, zato přináší šance k výhodným nákupům.

18:47

Agenda

Vydává: Seznam Zprávy

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry, zakladateli firem a špičkami českého byznysu. Každý všední den na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Web

Epizoda 243Před třemi dny 21:51

Inside Talks: Hypotéky nezlevní, do sedmi procent je úrok vlastně normální, říká bankéř

Úroky u hypoték nijak výrazně dolů nepůjdou. I za dva až tři roky by se stále mohly pohybovat okolo pěti procent. V pořadu Inside Talks Zuzany Hodkové odpovídá šéf Moneta Money Bank Tomáš Spurný. Zatímco v roce 2020 byly hypotéky s úrokovou sazbou 1,9 procenta, teď lidé platí i více než šest procent. Právě vysoké sazby jsou důvodem, proč v loňském roce objem nově poskytnutých hypoték meziročně spadl o více než 70 procent. A zásadní obrat se nedá očekávat ani letos – i když zájem klientů nepatrně roste. „Když se podíváme na měsíc únor, banky poskytly 7,8 miliardy v hypotékách a zájem se marginálně zvýšil – některé banky se snaží nabídnout konkurenční sazby. Když se ale podíváte na budoucí očekávání sazeb za pět let, tak ta očekávání jsou na úrovni 4,5 procenta. Když si k tomu vezmete, že banka musí na takovéto očekávání přidat marži zhruba jedno procento, tak se díváme na pětiletou fixaci za 5,5 procenta,“ říká v pořadu Inside Talks šéf Moneta Money Bank Tomáš Spurný s tím, že je to dvaapůlkrát víc než sazba, kterou klienti získávali v době hypotečního boomu. * Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?  * Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS. * Nový díl každý pátek na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 242Před čtyřmi dny 17:43

Karu zachránili před zmizením. Teď chtějí křísit i značku Pietro Filipi

Po krachu původního vlastníka koupila ochrannou známku Pietro Filipi skupina Natland. Ta nyní řeší její další osud. Zvažuje též možné synergie s Karou Trutnov, kterou spoluvlastní, řekl v Agendě šéf Natlandu Tomáš Raška. Investiční skupina Natland přeskupuje svůj byznys spojený s oblečením a módou. Nedávno zcela dokončila prodej skupiny Digital People zahrnující e-shop Zoot. Zároveň plánuje další rozvoj tradičního kožešnického podniku Kara Trutnov, který spoluvlastní. Do třetice řeší, jak využít ochrannou známku módní značky Pietro Filipi, kterou získala po krachu původního vlastníka. Kara Trutnov a Pietro Filipi patřily po jistý čas do skupiny zkrachovalého podnikatele Michala Mičky. Karu Trutnov zachránil Natland ve spolupráci s jejím původním vlastníkem Zdeňkem Rinthem v rámci insolvenční reorganizace. Ochrannou známku Pietro Filipi pak skupina koupila v rámci insolvence jejího majitele minulý rok. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 241Před pěti dny 11:15

Připravte se na šedou šunku. Normy EU mohou změnit české uzeniny

V Evropské unii se hraje o nové normy na uzeniny. Zatímco zákonodárci v nich chtějí minimalizovat dusitany a dusičnany, zpracovatelé masa žádají o výjimky a bojují o jejich zachování. Evropská komise chce snížit dusitany a dusičnany v potravinách, a český masný průmysl proto vytáhl do boje. Zmizely by totiž uzeniny v podobě, v jaké je známe dnes. „Dusitany ve velkém množství škodí, ale dnes se používá zanedbatelné množství. Pomáhají například vybarvovat výrobek. Kdybychom je odstranili, budou uzeniny šedé a chtěl bych vidět, kdo si bude kupovat šedou šunku. Navíc ani trvanlivost nebude taková, na kterou jsme zvyklí,“ varuje v rozhovoru pro SZ Byznys Karel Pilčík, šéf Českého svazu zpracovatelů masa. Pokud by návrh prošel v současné podobě, uzeniny by podle Pilčíka ztratily nejenom svou barvu a aroma, ale přišly by také o zásadní látky, které likvidují bakterie salmonely, clostridia produkující botulotoxin či stafylokoky. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 240Před šesti dny 15:50

Šéf Letiště Praha: Plánujeme rozšíření kapacit od roku 2030

Letecký provoz na Letišti Václava Havla Praha už za pár dnů zesílí. Začíná platit tzv. letní letový řád do 152 destinací. „Už teď řešíme plán rozšíření letiště v roce 2030,“ oznámil jeho ředitel Jiří Pos v Agendě SZ Byznys. Provoz na pražském letišti čeká byznysově nejzajímavější část roku, letní sezóna. Tzv. letní letový řád, který začíná platit 26. března, přinese dvě nové dálkové linky do Soulu a na Tchaj-wan a lety do celkem 152 destinací po celém světě. „Máme radost z toho, že přibydou nejen staronová spojení, například do Dubrovníku, ale také úplně nové linky,“ říká předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos. „Asi nejvíce pozornosti přiláká nová linka z Tchaj-peje, kterou bude od 18. července provozovat společnost China Airlines. Z evropských destinací jsme rádi za Gdaňsk, o kterém jsme také dlouho jednali, novinkou je i dovolenková destinace Skiathos na severu Řecka.“ Celkem bude na Letiště Václava Havla Praha létat 65 dopravců. Na bezmála 30 tratích dojde oproti loňskému létu k dalšímu navýšení počtu frekvencí letů. Týká se to například nejoblíbenějších pěti měst – Londýna, Amsterdamu, Paříže, Antalye a Frankfurtu. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 239Před týdnem 16:27

Už teď ví, že ztrátu nedoženou. Kolínská Toyota přišla o čtyři miliardy

25 tisíc nevyrobených aut a ztracené 4 miliardy korun. Účet kolínské Toyoty za odstávky výroby kvůli chybějícím čipům. Náhradu škody není po kom vymáhat a nikdo navíc nedokáže zaručit, že se výpadky nebudou opakovat. V únoru se kolínský závod Toyoty uzavřel - chyběly čipy, výroba stála a zaměstnanci zůstali doma s 85 procenty platu. Ani v březnu však výroba nejede naplno. „Teď jedeme tak na 70 procent“ potvrzuje v rozhovoru pro SZ Byznys šéf Toyota Motor Manufacturing Robert Kiml s tím, že automobilka vyrábí tři dny v týdnu a dva dny stojí. Důvodem jsou stále chybějící čipy. „Doufáme, že za dva týdny už pojedeme na sto procent,“ dodává Kiml s tím, že zaměstnanci jsou neustále informováni o tom, jak se mění kalendář, nebo jaká je situace ve výrobě. Po drahých energiích a rostoucích mzdách i cenách materiálů je to pro automobilku další zásah do financí. „Je pro nás velice obtížné, skoro až nemožné, za současné situace udržet ziskovost. Na jedné straně dramaticky rostou náklady na druhou stranu pro nás zastavení výroby znamená obrovský pokles příjmů. Přišli jsme o 25 tisíc aut, což jsou čtyři miliardy korun, které neprotekly námi k našim dodavatelům - takže i u nás je to samozřejmě velký problém,“ dodává Kiml s tím, že takový výpadek už letos společnost nemá šanci dohnat.  „Uděláme maximum, abychom se posunuli o pár tisíc automobilů, ale těch 25 tisíc už se dohnat nedá,“ přiznává. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 238Před týdnem 24:22

Inside Talks: Do práce v neděli, čtvrtek volno. Nedostatek elektřiny může přepsat týden

Společnost ČEPS státu i veřejnosti představila energetický scénář země. Jak se vyhnout obřímu zdražení, nedostatku elektřiny a jak se bude spotřeba elektřiny přesouvat, rozebírá v pořadu Inside Talks šéf ČEPS Martin Durčák. Konec spalování uhlí, výrazný nárůst spotřeby elektřiny a nedostatečná výstavba nových zdrojů. Důvody, proč by se cena elektrické energie už za pár let opět mohla šplhat k dramatickým číslům a průmyslové podniky by musely přesouvat výrobu z frekventovaných časů na ty méně frekventované – třeba na víkendy. Česku totiž reálně hrozí, že bude muset elektřinu nejenom dovážet, ale hlavně že ji ani nebude odkud dovézt. „Problém se začíná násobit už okolo roku 2030, kdy v Evropě, stejně jako u nás, začnou docházet klasické zdroje. V rámci celé Evropy bude chybět výkon, a nejenom že budeme elektřinu dovážet, ale bude problém ji vůbec dovézt,“ varuje šéf ČEPS Martin Durčák. Stát i firmy teď mají v ruce několik scénářů. Ze všech je však jasné, že elektřina nejspíš podraží. A poprvé se mluví i tom, že se může už po roce 2030 její spotřeba omezovat. * Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?  * Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS. * Nový díl každý pátek na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 237Před týdnem 17:27

Stačily tři dny a byla pryč. Položit banku je dnes snazší, říká exbankéř

Pád americké Silicon Valley Bank oživil vzpomínky na to, jak rychle se šíří panika, když padají banky. Stačí šuškanda a všichni klienti si chtějí vybrat vklady naráz. „Je to rychlé,“ říká bývalý šéf Raiffeisenbank Lubor Žalman. Po třech amerických bankách se v problémech ocitla i švýcarská Credit Suisse, které má slíbenou finanční injekci od švýcarské centrální banky ve výši až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu korun). Položit banku je podle exbankéře Lubora Žalmana dnes mnohem snazší než dřív. „Vklady si vytáhnete pár ťuknutím na telefon a jsou v jiné bance, nemusí stát fronty na pobočky, jak to kdysi bývalo,“ říká Žalman, dnes partner v investiční společnosti Encor Wealth Management. Přitom run na banku, neboli masivní výběr vkladů klientů, nemusí vzniknout ani na základě reálných problémů bankovního domu. V Česku jsme to nedávno zažili s pádem ruské Sberbank. „Run není na základě faktů, jen na základě emocí. Vy ty peníze máte, ale nestihnete je vydávat tak rychle. Nepřežijete to, když si je všichni chtějí vybrat najednou,“ vysvětluje bývalý bankéř Lubor Žalman. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 236Před týdnem 13:48

Spolumajitel Datartu zvažuje prodej české a polské firmy

Fond z investiční skupiny Genesis Capital má letos za sebou akvizice již dvou firem. Druhý aktivní fond z téže skupiny naopak letos jednu až dvě společnosti prodá, uvedl v Agendě SZ Byznys partner Genesis Capital Radan Hanzl. Fondy z investiční skupiny Genesis Capital neumenšují svou aktivitu navzdory nepříznivým podmínkám v ekonomice. Od začátku roku oznámily nákup již dvou firem. První letošní akvizicí byl strojírenský podnik TES Vsetín, druhou transakcí je předběžná dohoda o nákupu akcií polského poskytovatele služeb v logistice XBS Group. Druhý sesterský fond ze stáje Genesis Capital naopak nevylučuje, že letos dvě firmy prodá. „V letošním roce je jedna z našich investic již v prodejním procesu. Je to výrobce specializovaných dílů pro energetiku a dopravu Sanborn z Velkého Meziříčí. Zvažujeme také přípravu prodeje další společnosti, konkrétně firmy Summa Linguae Technologies, sídlící v Polsku,“ řekl v rozhovoru pro SZ Byznys partner v Genesis Capital Radan Hanzl. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 235Před týdnem 14:59

Zlaté pravidlo pro časy krize se vrátilo. Kdo má dluhy, má problém

Přísnější požadavky bank na investice do realit zvýhodňují investory s vlastními penězi. Byznys založený na vysokém dluhu za současných sazeb udržitelný není, popisuje šéfka poradenské společnosti Knight Frank Zdenka Klapalová. Investice do komerčních nemovitostí typu kancelářských nebo obchodních center či skladů jsou pod tlakem hned z několika stran. Zahraniční investory odrazuje od investic v Česku nejistota způsobená válkou na Ukrajině, jak uvedla v rozhovoru pro SZ Byznys Zdenka Klapalová, jednatelka tuzemské části poradenské společnosti Knight Frank, která asistuje u velkých realitních obchodů. Apetit domácích investorů je sice nadále velký, problém však mohou mít ti, kteří byli zvyklí financovat byznys velkou porcí dluhu, ať již prostřednictvím bank, nebo dluhopisů. Banky totiž investorům a developerům půjčují za přísnějších podmínek než dříve a vyžadují větší podíl vlastních zdrojů a úroky jsou vyšší. Zkrátka znovu platí pravidlo, že cash je král. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 234Před 2 týdny 11:53

Šéfkuchař: Z jídelních lístků mizí jídla

„Některá jídla teď nemají na jídelním lístku opodstatnění,“ říká restauratér a podnikatel v gastronomii Filip Sajler. „Teď třeba hovězí nebo květák kvůli extrémním cenám,“ říká v Agendě SZ Byznys. Češi si musí zvyknout na to, že některá oblíbená jídla dočasně mizí z nabídky restaurací. Extrémní nárůst cen tak už vyhnal z denních menu například smažený květák, hovězí maso, cibulovou polévku nebo papriky. „Jeden den stojí květák 20 korun a druhý den 90. Ale vy si můžete říct: ‚Tak tam ten květák nebude a dám tam něco jiného.‘ Když to uvedu na takovém jednoduchém příkladu,“ říká Filip Sajler, známý šéfkuchař a podnikatel. Hovězí maso podle něj zákazníci oželí, ale jiná dražší masa na menu nejsou problém. „Vídeňský telecí řízek nebo českou klasiku, tedy husu, si ujít nenechají.“ * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].