Agenda
Epizoda 17315. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Elektřinu si vyrábí téměř sami. Díky tomu vyhrává česká firma světové zakázky

Spotřebu tepla pokryjí sami, elektřinu si vyrobí z 85 procent. Díky tomu nábytkářská firma Arbyd z Plzeňska poráží konkurenci. „Nejpřísnější je jednoznačně Švédsko,“ říká šéf firmy Petr Mudra v Agendě SZ Byznys.

12:44

Agenda

Vydává: Seznam Zprávy

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry, zakladateli firem a špičkami českého byznysu. Každý všední den na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Web

Epizoda 332Dnes 11:35

Češi šetří, ale dovolenou si neodepřou. Rekordní léto střídá rekordní zima

Extrémní zájem o dovolené neustává. Po rekordním létě se cestovní kanceláře chystají i na rekordní zimu. „Zájem roste o desítky procent,“ říká šéf DER Touristik EE Jiří Jelínek s tím, že tak rekordní prodeje v tuto dobu nezažil. Ekonomika sice stagnuje, inflace jen pomalu padá z rekordních čísel, ale dovolenou si Češi neodepřou. Cestovní kanceláře tak hlásí rekordní sezonu, která navíc s létem rozhodně nekončí.  „Co se týká tržeb, tak ty letos odhadujeme asi na 17 miliard korun. Zisk ještě neznáme, ale určitě to bude jeden z nejlepších roků naší existence,“ říká v pořadu Agenda SZ Byznys Jiří Jelínek, šéf Der Touristik Eastern Europe, pod kterou spadají cestovní kanceláře Fischer, Exim tours a Nev-Dama, s tím, že jen v létě s těmito cestovkami odjelo do zahraničí 650 tisíc klientů. „To je asi o 30 procent více než v době před covidem, tedy v létě 2019,“ dodává. Už loňský rok byl přitom pro DER Touristik EE extrémně úspěšný. Tržby se tehdy vyšplhaly na 14,3 miliardy a EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) přes 200 milionů. Důvod se zdál být jasný – po covidových restrikcích si lidé konečně chtěli dopřát dovolenou. A zdá se, že stejnou chuť mají i letos. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 331Včera 17:52

„Dezinformace? Nadefinujte mi, co to je,“ říká bývalá šéfka Deloitte

Semantic Visions, firma, která pomáhala státu v boji proti dezinformacím, už fake news hledat nebude. Její noví investoři to odůvodňují tím, že nejsou ti, kdo má určit, co vlastně dezinformace je. Patří mezi českou manažerskou špičku a její jméno je spjaté s firmou Deloitte, jejíž českou pobočku dlouho řídila. Teď ale Diana Radl Rogerová sází na vlastní investiční byznys a stala se partnerkou společnosti Behind Inventions, která investuje do startupů a inovativních společností. „Česká republika byla vždycky známa svými inovacemi – stále vidíme, že je tu mnoho inovativních firem. Nicméně když se podíváte na různé indexy, tak množství startupů není takové jako v jiných zemích,“ říká Rogerová v rozhovoru pro SZ Byznys s tím, že je to dáno i „chutí“ investovat v tuzemsku. Tomu, aby se čísla zvedla, by podle ní mohlo pomoci hned několik zásadních věcí. Vedle lepšího školství například i digitalizace státu a urychlení procesů v rámci státní správy.  „Jsem hrozně ráda, že stát přistoupil na to, že digitalizace je číslo jedna. To, že stále nejsme tam, kde bychom chtěli být, je jiná věc. Myslím, že je zásadní věc, aby bylo podnikání lehké, rychlé a umožnilo firmám sem přijít,“ vysvětluje s tím, že další velký problém je zaměstnanost a vzdělávání.  „Hodně se mluví také o zaměstnaneckých akciových plánech. Já bych byla ale mnohem raději za rychlejší imigrační politiku a možná i to, aby tu více studovali zahraniční studenti. To dnes není úplně jednoduché,“ dodává. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 330Před čtyřmi dny 17:47

Inside Talks: Umíme data, ale nevíme, jak se prodat. Školy potřebují reformu

„Nevím, proč musí každý vědět, kdy byla podepsaná Zlatá bula sicilská. Ano, musíme mít nějaké povědomí o historii, ale základem budoucnosti je umět pracovat s lidmi a prodat svůj nápad a v tom hrozně zaostáváme,“ říká Ondřej Fryc. Česko se ocitlo na křižovatce a i když všichni hledají cestu ven, opravdová strategie a vize stále chybí.  „Mám pocit, že stojíme na tom stejném místě, ať už na křižovatce, nebo uprostřed pouště, delší dobu. Nikam se nehýbeme. Je sice dobré, že necouváme, ale nepřijde mi, že bychom měli nějaký jasný směr, jasnou vizi. Mám pocit, že vše se jenom lepí. Teď se lepí díry v rozpočtu, šetří se. Zároveň se ale šetří na místech, které jdou proti všem prohlášením,“ říká v pořadu Inside Talks investor Ondřej Fryc s tím, že se bohužel šetří zejména na vědě a školství, což je špatně. Česko by si podle něj mělo říct, že je země budoucnosti a chce stavět na malých a středních podnikatelích. Právě proto by jim ale stát neměl házet klacky pod nohy.  „Pokud pan premiér mluví o startupech, nemělo by to být jen o tom, že si vytvoří nějaký fond fondů, nebo jiný penězovod na startupy, což vůbec není potřeba, ale mělo by se udělat to, co startupy opravdu potřebují,“ říká Fryc s tím, že jde například o zaměstnanecký opční program. „O něm se stále povídá, ale když se to má po patnácti letech udělat, udělá se hybridním modelem, že ho nikdo nebude používat, protože je nefunkční.“ * Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?  * Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS. * Nový díl každý pátek na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 328Před týdnem 24:09

Potrubí bude šetřit. V podzemí Prahy vznikne „přečerpávací elektrárna“

Pod nohama Pražanů vzniká revoluční projekt - nová přečerpávací vodní elektrárna. Pražské vodovody a kanalizace totiž testují nové využití vodárenské soustavy, která má sloužit k vyrovnávání nerovností v energetické soustavě. Voda se dá na rozdíl od energie jednoduše skladovat a podzemní trubky a vodojemy v Praze tak mohou dostat novou funkci. „Teď jsme ve fázi posledních zkoušek. Snažíme se pražskou vodárenskou soustavu využít na způsob přečerpávací elektrárny,“ řekl pořadu Agenda šéf Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos s tím, že právě potrubí může být součástí takzvaného „agregačního bloku“, který pomáhá vyrovnávat výkyvy v energetické soustavě. Jen v Praze má společnost PVK k dispozici 68 vodojemů o celkové kapacitě skoro milion krychlových metrů. „To znamená, že můžeme vodu skladovat a připravit se na to, kdy energie bude nedostatek a v ten moment přestaneme čerpat. Naším hlavním cílem není ekonomický benefit, který je tam samozřejmě také, ale hlavně podpora obnovitelných zdrojů,“ říká Mrkos s tím, že potrubí sloužit k vyrovnávání špiček v energetické soustavě.  „Není to o tom, že bychom chtěli energii vyrábět, ale chceme ulehčit energetické soustavě,“ dodává. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 327Před týdnem 14:59

My jsme zlevnili, jiní ne. Průmyslník ukázal, kdo vydělal na inflaci

Zatímco dodavatelé v průmyslu dnes mají téměř stejné ceny jako před covidem, finální výrobky nezlevnily. „Za mě je to hlad po zisku a obrovský stimul pro inflaci,“ říká průmyslník Jan Lát.  Soumrak tuzemského průmyslu pokračuje a zrcadlí se i ve fungování českých firem. Například společnost Beneš a Lát má dnes zhruba o třetinu nižší výrobu než před covidem a úměrně tomu firma i zeštíhlela. „Žijeme v byznysu, který je nízkomaržový, takže si nemůžeme dovolit mít velký polštář. Před třemi lety jsme měli 480 zaměstnanců, dnes jsme pod 400. Snížili jsme počet směn z dvanácti na osm,“ říká spolumajitel firmy Jan Lát s tím, že vyhlídky na růst zatím nejsou žádné. „Automotive je stále na velmi nízké úrovni a k tomu začaly postupně klesat i další segmenty. Ať už se bavíme o telekomunikacích, nákladní, nebo vlakové dopravě,“ říká Lát s tím, že v posledních měsících začal nově padat i průmysl spotřebitelský. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 326Před týdnem 22:18

Inside Talks: Pokuta za předčasné splacení zabolí, ale hypotéky zlevní, říká Spurný

Za útěk za levnější hypotékou si budou banky účtovat nový poplatek – návrh zákona schválila vláda, prošel rozpočtovým výborem a teď o něm rozhodnou poslanci. Pokud dostane zelenou,  zlevní podle bankéře Tomáše Spurného hypotéky. Když dnes předčasně splatíte hypotéku, nebo odejdete k jiné bance, žádná velká pokuta vám nehrozí. To by se ale mohlo s novým návrhem zákona změnit. „Návrh je z perspektivy Monety dobrý a vyvážený,“ říká v pořadu Inside Talks Tomáš Spurný s tím, že hypoteční turistika stojí banku nemalé peníze. Banky argumentují tím, že „dřív než někomu půjčí a sazbu pro něj na příslušnou dobu zafixují, musí si samy opatřit odpovídající financování. Jinými slovy samy si někde za odpovídající úrok půjčí, a když klient mezitím ‚uteče‘,  na drahé půjčce tratí. Kdyby se hypoteční turistika rozmohla. * Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?  * Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS. * Nový díl každý pátek na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 324Před týdnem 20:31

S čínskými auty nebudeme soupeřit cenou, říká Jahn ze Škoda Auto

„Budeme se přizpůsobovat konkurenci, nicméně cenová válka, která by šla pod naše výrobní náklady, nemá smysl,“ říká v Agendě SZ Byznys člen představenstva Škoda Auto Martin Jahn. Reagoval tím na zlevňování elektromobilů Tesly. „Pojedeme tempem, jaké nám umožní dodávky. Myslím si, že v listopadu by se to už mělo finálně stabilizovat, říjen je ale otevřený,“ říká v Agendě SZ Byznys Martin Jahn s tím že automobilka zároveň zvýšila výrobu vozů, které výpadky dílů nepostihly – jako je například Enyaq. Přímo u slovinského dodavatele, který zkolaboval kvůli záplavám, má Škoda stále svůj tým lidí. Ti v první fázi čistili zatopené díly, teď se snaží znovu rozjet výrobní stroje. „Od příštího týdne už pojedou dvě linky, takže to sice nebude plný provoz, ale nějaká výroba už pojede,“ dodává Jahn. Aktuální výpadek bude mít dopad i na odbyt automobilky. Zatímco v srpnu šlo o 65 tisíc aut, září bude podle Jahna bude slabší. „V celkovém součtu tohoto roku jsem ale přesvědčen, že budeme nad rokem loňským,“ říká Jahn s tím, že na jeden milion prodaných vozů ročně by se Škoda mohla vrátit do dvou let. V horizontu tří až pěti let je pak podle něj reálný i návrat na „předcovidová“ čísla - tedy milion a čtvrt prodaných vozů. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 325Před týdnem 14:36

Milionům lidí klesne cena elektřiny. Výrazně, slibuje šéf ČEZ Prodej

Ceny elektřiny a plynu klesají a s nimi se přepisují i ceníky obchodníků s energiemi. ČEZ letos snížil ceny produktů s fixací čtyřikrát. Podle šéfa ČEZ Prodej Tomáše Kadlece se sníží cena i u smluv na dobu neurčitou. Dodavatelé energií již od začátku roku postupně snižují ceny elektřiny a plynu tak, jak klesají ceny komodit na burze. Řada obchodníků už zlevnila ceny jak u produktů pro nové zákazníky, tak pro stávající klienty s tarifem na dobu neurčitou. 1,5 milionu stávajících zákazníků společnosti ČEZ zatím na změnu směrem dolů čeká.  Příští rok se však cenového propadu dočkají. Generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec slibuje výrazné snížení cen, ke kterému nedošlo celý letošní rok. „Pokles bude výrazný a půjde určitě výrazně pod strop. Zatím ty ceny nechceme konkrétně komentovat, protože dokup na příští rok ještě není ukončen,“ říká Kadlec v Agendě SZ Byznys. Také potvrzuje, že zákazníci budou novou cenu pravděpodobně platit po celý rok 2024. Do konce letošního roku bude tato skupina domácností ještě platit cenu na úrovni vládního stropu, tedy 5000 Kč za MWh elektřiny bez DPH a 2500 Kč za MWh plynu bez DPH. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 329Před týdnem 14:27

V Česku se začne platit s úsměvem

Češi jsou ve způsobu placení stále modernější. Počet plateb kartou, chytrým mobilem i hodinkami stále roste. Brzy dorazí další inovace, platit se začne pomocí otisku prstu, úsměvu nebo mávnutím ruky. Objem bezhotovostních plateb v posledních letech roste. Podle zprávy o stavu světových plateb World Payments Report 2023 svět do konce letošního roku zaznamená rekordní počet bezhotovostních transakcí – celkem 1,3 bilionu. Světový trend následují i Češi, říká Tomáš Večerek, manažer pro vztahy s obchodníky ve společnosti Mastercard. „Česko i Slovensko kopírují globální trend. Meziroční nárůst za druhé čtvrtletí letošního roku v počtu transakcí vzrostl o sedmnáct procent. Vývoj k rekordu tedy směřuje i u nás,“ uvedl v pořadu Agenda SZ Byznys. Kromě růstu plateb kartou však podle dat společnosti stále více Čechů také platí pomocí digitálních peněženek, ať už v telefonu, hodinkách, nebo platebním prstenu. „Co se týká počtu transakcí přes digitální peněženku, v Česku vzrostl v roce 2022 počet těchto transakcí meziročně o osmdesát procent,“ představil data Večerek. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 323Před 2 týdny 16:35

Dvě stolní hry v Česku stačí. Dostihům a Člověče nezlob se nikdo neunikne

Téměř každá česká rodina má doma hru Dostihy a sázky. Podle ředitele českého výrobce her a hraček Dino Toys Jana Šlemína je to stále nejoblíbenější zboží. Letos o Vánocích se však budou pod stromeček kupovat levnější hry. Ačkoliv jsou Vánoce ještě více než tři měsíce daleko, výrobci zboží typického pro vánoční dárky už mají plné ruce práce s přípravami. Jednou z takových společností, kterým nákupy pod stromeček tvoří více než šedesát procent celkového obratu, je největší český výrobce her a hraček Dino Toys. Podle ředitele společnosti Jana Šlemína však budou letošní Vánoce chudší než v předchozích letech. Zákazníci totiž v době ekonomické nejistoty začínají šetřit, což se podle něj projevilo i na aktuálních prodejích – ty meziročně klesly o čtrnáct procent. „Meziročně vidíme lehký pokles. Zároveň se ale porovnáváme s covidovým obdobím, kdy jsme z pohledu poptávky zažili obrovský boom. V té době jsme vůbec nestíhali zboží vyrábět,“ uvedl v pořadu Agenda SZ Byznys výrobce her a hraček. Kvůli aktuálnímu zpomalení prodejů proto firma přichází s novou strategií. V letošní sezoně se chystá zaměřit zejména na zboží v nižší cenové kategorii. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].