Agenda
Epizoda 30423. červen 2023

Poslechněte si podcast: Inside Talks: Česko má kandidáta na Nobelovku. Podle bankéře jsou to investice na penzi

Možnosti spoření na stáří se rozšíří. S podporou státu bude možné investovat rozmanitěji, než dnes nabízejí penzijní fondy. Šance pro banky, pojišťovny i další finanční investice –⁠ hodnotí produkt Tomáš Spurný.  Možnosti spoření na stáří se nejspíš od příštího roku rozšíří. Vláda chce pobídnout Čechy, aby si na stáří odkládali také do investic. Dlouhodobí investoři by si z daní mohli ročně odečíst až 48 tisíc korun. Podle bankéře Tomáše Spurného je to produkt hodný Nobelovy ceny. „Konečně je zde něco, kde akcentujeme občanskou společnost –⁠ ve smyslu, že klient má možnost vzít to do svých rukou a mít produkty, které si zvolí. Nemusí se svěřovat do péče portfoliového manažera v penzijním fondu,“ vysvětluje Spurný s tím, že podle dosud dostupných informací je produkt také rozumně nastaven. „Myslím si, že to pro banky, pojišťovny či jiné typy podnikatelů vytvoří příležitosti,“ dodává s tím, že zatím neví, zda konkrétně Moneta nabídne produkt sama, nebo v součinnosti s dnešními partnery. * Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?  * Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS. * Nový díl každý pátek na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

24:29

Agenda

Vydává: Seznam Zprávy

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry, zakladateli firem a špičkami českého byznysu. Každý všední den na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Web

Epizoda 373Včera 25:02

Z bank stát moc peněz navíc nedostal. Od střadatelů ano, říká šéfka berňáků

I letos stát vybere na daních přes bilion korun. Na mimořádné dani od firem sice inkasuje zhruba o půlku míň, než čekal, příjmy však dotekly odjinud. „Třeba od střadatelů,“ říká šéfka Finanční správy Simona Hornochová. Firmám se loni výjimečně dařilo a na daních z toho stát těží i letos. Simona Hornochová očekává, že se stejně jako loni vybere přes bilion korun.   „Myslím si, že to bude podobné. V letošních daňových příjmech se projeví výjimečný rok 2022, kdy řada firem realizovala značné příjmy,“ míní generální ředitelka Finanční správy. Nejvíc letos – vzhledem ke zdražení energií a vysokým úrokovým sazbám – odvedou firmy ze sektorů energetiky, pohonných hmot a banky. Právě na tyto branže zavedla vláda daň z mimořádných zisků. Očekávaných 85 miliard se však zdaleka nevybere, potvrdila Hornochová. „My v tuto chvíli držíme odhady kolem 40 miliard. Ale zbývá ještě jedna prosincová záloha, která bude rozhodující. Ale o moc víc bych neočekávala,“ řekla v pořadu Agenda SZ Byznys. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 372Před dvěma dny 25:52

Klesá chuť investovat doma, varuje bankéř. Nejsou lidi a všechno moc trvá

Některé české firmy ztrácejí chuť investovat doma, i když by chtěly. Na vině je nedostatek pracovních sil a těžkopádná byrokracie, stát musí leccos změnit, varuje člen NERV Ján Lučan z ČSOB.  Letošní recese v Česku má řadu vnějších příčin, jako jsou dražší suroviny nebo menší poptávka v zahraničí. Ekonomiku ale dusí i řada vnitřních handicapů. Dohánění bohatších zemí Evropy kvůli nim přestává být samozřejmostí, varuje v rozhovoru pro SZ Byznys člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a šéf firemního bankovnictví v ČSOB Ján Lučan. Česko podle něj stojí na rozcestí. Buď vylepší podmínky pro podnikání a zvedne svoji atraktivitu, nebo v globální soutěži ztratí dosavadní atraktivitu a přijde o schopnost růst jako dřív. Hlavní brzdou je podle Lučana nedostatek pracovních sil, růst mezd v poměru k tomu, co dokáží zdejší pracovníci nabídnout, a zdlouhavost povolovacích řízení.     Slabiny se už začínají projevovat v praxi. Konkrétně v tom, že zdejší podnikatelé jsou čím dál častěji okolnostmi dotlačeni rozbíhat nové projekty v zahraničí. I když sami se vnitřně hlásí k tomu, že by raději postupovali víc vlastenecky.   * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 371Před třemi dny 17:03

Rekordy nečekáme. Přepravce balíků se připravuje na inflační Vánoce

Zachrání letošní Vánoce tržby obchodníků? Kvůli vysoké inflaci tržby nejspíš vyrostou, ale z pohledu počtu balíčků už to na rekord nejspíš nebude.  Jaké budou letos Vánoce? Možná poprvé po dlouhé době Česko neohlásí další rekordní rok v počtu přepravených balíčků a obchodníci nepotvrdí rekordní zisky. Maloobchodní tržby klesají 16 měsíců v řadě a že by se Češi ke konci roku utrhli ze řetězu, to nevypadá. Na to se připravují i dopravci. „Není to o tom, že by najednou nebyla ta klasická sezónnost, ale spíše to vidíme na tom, že lidé třeba méně utrácejí na menší počet nákupů. I na spotřebitelském koši je vidět, že kupují levnější věci,“ říká v Agendě SZ Byznys majitel přepravní společnosti Dodo Michal Menšík. Podle něj nákupy kvůli inflaci sice dosáhnou určité hranice, takže z pohledu tržeb budou možná útraty výš než loni, z pohledu počtu balíčků ale už ne. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 370Před šesti dny 24:40

Inside Talks: Lidé si neváží práce. Je dobře, když se nezaměstnanost zvýší, říká expert

Průmyslová výroba meziročně propadla o pět procent. „Možná se může zdát, že je to jen pár procent, ale je to velké číslo a je to v ekonomice podniků opravdu znát,“ říká k tomu šéf Linetu Tomáš Kolář. V pondělí 27. 11. bude Česko stávkovat. Důvod? Zhoršující se životní úroveň. „Jestli je stávka oprávněná, nebo ne, je úhel pohledu. Samozřejmě, že se můžeme podívat na to, že se naprosto rychlým tempem zvyšuje deficit. Na druhou stranu chápu, že se lidem nelíbí, že klesají reálné mzdy,“ říká k tomu šéf Linetu [https://seznamzpravy.cz/tag/linet-64399] a odborník na průmysl Tomáš Kolář.  Právě průmyslová výroba v září meziročně poklesla o pět procent, což je podle Koláře obrovské číslo. „Možná se může zdát, že je to jen pár procent, ale je to velké číslo a je to v ekonomice podniků opravdu znát,“ říká Kolář. Mohou tedy v takové situaci firmy přidávat, aby byli zaměstnanci spokojenější? Konkrétně Linet v průměru přidá o šest procent. „My jsme globální firma, zaměstnáváme 2000 lidí, z toho 1000 lidí v zahraničí. Máte ekonomiky, Belgie, Francie, Velká Británie, kde vám prostě nařídí, kolik máte přidat. Velké odborové svazy v Německu vám řeknou, kolik to má být a hotovo. V Česku nám to nařizuje trh,“ popisuje Kolář. * Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?  * Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS. * Nový díl každý pátek na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 369Před týdnem 15:23

Když firmám řeknete, že asi bude hůř, tak krize přijde, říká šéf Deloitte

„Když vám někdo řekne, že bude krize, a vy se podle toho začnete chovat, tak ta krize přijde,“ říká šéf Deloitte Miroslav Svoboda s tím, že tuzemské firmy se teď přesně tak chovají, i když by mnohdy  nemusely. Už dnes večer vyhlásí společnost Deloitte tradiční žebříček nejrychleji rostoucích firem střední a východní Evropy. Poslední dva roky mu dominují Češi, a jak se zdá, z výsluní se tuzemské startupy a technologické firmy nestáhly ani tentokrát. „Stále platí ty zásadní trendy. Například že zhruba třetina firem ze středoevropského žebříčku je z České republiky a stále se disproporčně lépe prosazují i z hlediska celkového pořadí,“ říká v rozhovoru pro pořad Agenda SZ Byznys šéf tuzemské pobočky poradenské firmy Deloitte Miroslav Svoboda, podle kterého je zde prostor pro růst nově vznikajících firem i v době, kdy Evropu trápí inflace, drahé energie, drahé peníze a válka. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 368Před týdnem 21:37

Konec chudnutí je už za rohem, říká radní ČNB

Loni Češi zažili největší propad reálných mezd v historii. Podle Kariny Kubelkové z rady České národní banky je sice obrat už „za rohem“, ale v lednu ještě může přijít cenový šok. Inflační vlna, která se prohnala Českem, vyústila v největší zchudnutí obyvatel v novodobé historii země. To už by podle Kariny Kubelkové z bankovní rady České národní banky mělo být za námi. „Lidé pocítí změnu na svých účtech, v každodenním životě. Už v prvním čtvrtletí až pololetí inflace velmi rychle klesne a mzdový růst bude samozřejmě nad tou inflací,“ říká radní pro pořad Agenda SZ Byznys. V lednu ale podle ní ještě může přijít cenový šok. Mzdy v Česku sice pořád rostou, jen si za ně kvůli vysoké inflaci můžeme koupit méně. Reálné mzdy (tedy ne samotné množství peněz, ale skutečná hodnota peněz, pozn. red.) klesaly dokonce sedm čtvrtletí v řadě za sebou. Vrátily se dokonce o pět let zpátky, na úroveň roku 2018. Teď se má situace ale konečně otočit. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 367Před týdnem 17:53

Výrobce cihel hlásí krizi. Jeho závody letos víc stály, než pracovaly

Propad poptávky o padesát procent a výroba, která větší část roku stojí. Situace na trhu zdiva je nejhorší v novodobé historii, tvrdí jeden z největších výrobců cihel v zemi Jan Smola, ředitel firmy Heluz. Stavební firmy bijí na poplach. Situace je prý nejhorší v novodobé historii a výrobci mluví o propadu 50 procent. Společnost Heluz, která vyrábí především cihly, už dva ze svých závodů v říjnu odstavila. Teď se chystá i na odstávku třetího a čtvrtý závod zůstává s otazníkem – záležet bude na vývoji poptávky na trhu. Situace je o to vážnější, že závody v tomto roce nestojí poprvé. „Letos je to už druhá odstávka. Prakticky celé jaro stály všechny provozy,“ říká v rozhovoru pro pořad Agenda SZ Byznys Jan Smola, ředitel firmy Heluz s tím, že za letošní rok jsou tak odstávky delší, než čas, kdy se vyrábělo. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 366Před týdnem 24:19

Expert Deloitte: S energetikou je do budoucna spojena větší nejistota

Žebříček Česká elita představuje nejhodnotnější firmy v rukou českého kapitálu. O české společnosti je dlouhodobě zájem, ale aktuálně stále přetrvává opatrnější přístup investorů s ohledem na globální nejistoty. Společnost Deloitte sleduje dlouhodobě vývoj na trhu fúzí a akvizic a podle posledních dat z jejího indexu stále pokračuje na globálním trhu pokles realizovaných transakcí. „Můžeme říci, že ta nálada je velmi podobná i na českém trhu. Trh západní Evropy i Ameriky ovlivňují globální nejistoty, vyšší inflace, ekonomický vývoj i rostoucí úrokové sazby,“ uvedl v pořadu Agenda SZ Byznys Roman Lux, partner v oddělení finančního poradenství společnosti Deloitte, expert na oceňování firem. Společnosti Deloitte je také odborným poradcem redakce SZ Byznys při sestavování žebříčku 100 nejhodnotnějších českých firem. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 365Před týdnem 20:28

Na hypotéku si lidé po telefonu netroufnou, říká první dáma Spořitelny

Z bank se staly technologické firmy. Česká spořitelna plánuje posílit tým o stovky zaměstnanců na technologických pozicích. Živého bankéře budou lidé potřebovat i dál, na některé kroky si Češi online ještě netroufnou. Pandemie koronaviru odstartovala lavinu elektronizace, do které se zapojilo celé Česko. Firmy začaly modernizovat své internetové stránky. Spotřebitelé se zase naučili nakupovat v online obchodech. Digitální proměna se nevyhnula ani oblasti bankovnictví. Důsledky, které přinesl fakt, že Češi ve většině případů řeší své finance přes svůj telefon, přiměl banky k zásadním změnám. Pustily se do rušení kamenných poboček i propouštění zaměstnanců. Konkrétně Česká spořitelna v září informovala o plánovaném propouštění stovek manažerů a servisních pracovníků. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].

Epizoda 364Před 2 týdny 17:22

Nemocnice šetří se na špatných místech, říká šéf Hartmann – Rico

České nemocnice šetří na nesprávných místech. Sahají po nejzákladnějších a tedy nejlevnějších variantách  produktu a spotřeba desinfekce je dokonce nižší než před covidem, říká Tomáš Groh ze společnosti Hartman-Rico. Teploměry, inkontinenční pomůcky, ale i sety pro operace. Společnost Hartman -Rico dodává na trh zdravotnické prostředky a část z nich vyrábí ve třech závodech v Česku. Zaměstnává tu 1650 lidí a aby mohla výrobu posílit, musela si  personální ředitelka dojet pro pracovní sílu až na Filipíny. „Aktuálně zaměstnáváme prvních 30 zaměstnanců z Filipín. Tato třicítka je zkušební, věříme, ale že projekt bude úspěšný a budeme v něm dále pokračovat,“ říká v rozhovoru pro pořad Agenda SZ Byznys předseda představenstva firmy Tomáš Groh. Filipínci podle něj nemají problém s aklimatizací a rychle zapadli do pracovního kolektivu. Ten je dnes více než pestrý. Hned třetina zaměstnanců je ze zahraničí – nejčastěji z Polska, Ukrajiny či Mongolska. Filipínci by měli postupně nahrazovat Ukrajince, kteří se teď vrací domů. * Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. * Každý všední den na SZ Byznys [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ekonomika-194] a ve všech podcastových aplikacích. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/agenda], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/agenda/id1603442518] nebo Spotify [https://open.spotify.com/show/3KmeEEeu8kwLvk4lctgm99].