Věda Plus
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Konference institutu SYRI: Vzdělávání a vědění jako mosty k odolné společnosti

26:25

Věda Plus

Vydává: Český rozhlas

Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.

Web

Před dvěma dny 26:12

Jaké benefity nám přináší chůze do každodenního života?

Jak ovlivňuje duševní zdraví? Jak je možné ji používat jako pomocníka proti stresu?

Před třemi dny 26:28

Fotovoltaické panely brzy dosáhnou limitu své účinnosti

Sedmdesát let stará křemíková technologie potřebuje podle vědců doplnit novými materiály. Jejich výzkum navštívíme. - Barbie ve službách charity. Známou panenku oblékla do španělských renesančních šatů šlechtičny Polyxeny z Lobkovic docentka chemie. Zkoumání a zpracování dobových materiálů je totiž jejím koníčkem.

Před šesti dny 25:51

Co je plevel a co užitečná rostlina?

Třeba osiky se lesníci dříve zbavovali, dnes jim ale pomáhá obnovovat lesy po řádění kůrovce. Jaké je kouzlo osiky? A proč by jí mělo podle vědců v lesích přibývat? - V Česku začaly v pondělí Týdny mediálního vzdělávání - co o podmínkách novinářské práce říká poslední zpráva o svobodě evropských médií? - Specializuje se na lov včel a může se velice rychle šířit. Invazní sršeň asijská se objevila už i v Česku. Odborníci proto teď instalují speciální pasti. Moderuje Renata Kropáčková.

Před týdnem 26:02

I znečištěné plasty se dají recyklovat a nemusí končit na skládce nebo ve spalovně

Termochemická metoda přemění plastový odpad na směs uhlovodíků, ze kterých se dají plasty opět vyrobit. První funkční jednotka u nás stojí ve Dvorcích u Bruntálu a je vysoce ekologická. - Jaké jsou výzvy a možnosti tkáňového inženýrství? Jak co nejlépe nahradit poničené cévy, kůže, kosti a klouby? - Vědci z olomouckého centra CATRIN vyrobili speciální grafenový inkoust pro biosenzory. Levněji tak můžeme zjistit mikroby, antibiotika nebo znečišťující látky ve vodě.

Před týdnem 26:18

Víte, co je tzv. CAR-Tterapie?

Pacientovi s akutní leukémií se odeberou bílé krvinky a po genetické úpravě se vrátí zpět do těla. Jak se tato léčba podává? - Norští epidemiologové zkoumali, jestli může očkování proti koronaviru snížit pravděpodobnost vzniku takzvaného dlouhého covidu. K čemu dospěli? A jak vážnou nemocí dlouhý covid je? - Jaké jsou přelomové novinky v diagnostice a léčbě karcinomu ovarií. Moderuje Renata Kropáčková.

Před týdnem 26:08

Dvojice astronautů otestuje novou kosmickou loď Boeing Starliner

První let s lidskou posádkou nabral velké zpoždění. Proč? - Spatřit u nás polární záři je velmi vzácné, přesto dnes v noci v Česku vidět byla a šance bude možná i v dalších dnech. - Pětice českých středoškoláků uspěla ve finále prestižní mezinárodní soutěže v agentuře NASA. Jak chtějí restartovat družice, které přestaly fungovat? Moderuje Tomáš Pavlíček.

Před týdnem 25:45

Schizofrenii je potřeba diagnostikovat co nejdřív od prvních projevů, ideálně do půl roku

Ukázala to nová studie Národního ústavu duševního zdraví. Jak dokáže včasná léčba pacientů ovlivnit další rozvoj tohoto onemocnění? - Západočeská univerzita v Plzni oslavila 20 let existence fakulty umění a designu Ladislava Sutnara. Připomeneme si genezi jejího vzniku. - Studenti z obuvnického ateliéru ve Zlíně vytvořili unikátní obuv s podrážkami z 3D tiskárny. Jejich projekt sklízí ohlasy i v zahraničí - teď se chystají na výstavu do německého Erfurtu. Moderuje Renata Kropáčková.

Před 2 týdny 26:21

Více než devět a půl miliardy korun získali naši vědci z Evropské unie

Zároveň se stále častěji prosazují na poli tzv. excelentní vědy. Jak je na tom česká věda ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské Unie? - Evropská unie chce jít cestou snižování odpadu a opakovaného použití některých obalů. Jak to bude chtít naplnit Česko? - Míra ohrožení pylem je dnes podle Českého hydrometeorologického ústavu vysoká. Jak si dokáže medicína s pylovými alergiemi v současnosti poradit?

Před 2 týdny 26:24

Riziko chytit nakažené klíště je daleko větší v městském parku než třeba v lese, ukázala data odborníků

Jestli jsou klíšťata infikovaná, testují ve Státním zdravotním ústavu. - Před 680 lety papež Kliment VI. povýšil pražské biskupství na arcibiskupství a prvním arcibiskupem jmenoval dosavadního pražského biskupa Arnošta z Pardubic. Jaké akce s výročím spojené se budou konat? - Lépe nahlédnout do lidských cév můžou čeští vědci i medici díky novému zařízení. Nejmodernější angiograf využívají v experimentální laboratoři Fyziologického ústavu v Praze na Albertově.

Před 2 týdny 26:18

Vědec Jan Dobeš už za studií objevil nový typ imunitních buněk

Při příležitosti Světového dne imunologie nás bude zajímat jak na jeho výzkum navazují vědci po celém světě? - Zjistilo se, že káva arabica je starší, než se myslelo. Od kdy se popíjí na našem území? - Belgický farmář žaluje ropnou společnost kvůli škodám, které mu způsobují dopady změny klimatu. Může uspět? Moderuje Lukáš Matoška.