Seriál Radiožurnálu
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Rozdíly mezi českým a německým pohraničím se vstupem do EU postupně vymazaly. Zůstaly jen vizuální

    1. to bude přesně dvacet let, kdy Česko vstoupilo do Evropské unie. Ten den se českým firmám otevřely obchodní trhy, přestalo se platit clo na zboží uvnitř Unie a postupně se otevřel i pracovní trh. Nejviditelnější byly změny na hranicích, ze kterých zmizeli celníci, zůstali jen policisté. Snáz se tak přes hranice jezdilo i tisícům pendlerů včetně Jana Mosingera z Plzně. Jeho život se postupně změnil tak, že v Německu bydlí a dokonce je obecním zastupitelem Bavorské Rudy.
03:18

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Dnes 03:00

Kyberšikana. Poslechněte si druhý díl seriálu

Na Rádiu Junior odstartovala podcastová série Šikana, která v pěti dílech popisuje skutečné příběhy, které se staly na českých školách, formou inscenovaných rozhovorů mezi školní psycholožkou a jednotlivými aktéry případů. Cílem je poukázat na závažný problém, se kterým se potýká větší část českých škol, ale také ukázat dětem i rodičům, jak se v podobných situacích chovat a kam se můžou obrátit o pomoc. Jaká je situace na českých školách? A jak se zachovat?

Včera 02:56

Začíná to urážkami, a když nikdo nezasáhne, zkouší děti víc. Šikany přibývá, je třeba učit respektu

Podle dat České školní inspekce přibývá ohlášených případů šikany – a to na základních i na středních školách. Věnuje se tomu i nový podcast Českého rozhlasu s názvem Šikana a celý týden taky seriál Radiožurnálu. Šikanu v posledních třech letech řešilo 57 procent základních škol. U středních škol je to číslo ještě vyšší.

Před dvěma dny 03:44

Pohyby Martínka jsou každým dnem jistější a koordinovanější. Má obrovskou radost ze života

Dvouletý Martínek se vzácnou nemocí AADC začal žít nový život. Po lednové genové terapii, na kterou se mu složili Češi, dělá obrovské pokroky. Jaké? Překulí se ze zad na bříško, s přehledem pase koníky – tedy dokáže ležet na břiše a opírat se o lokty, používá ruce a také se rozpovídal. A to připomínal před stomilionovým zákrokem hadrovou panenku.

Před třemi dny 03:30

Na genovou terapii se Martínkovi složili lidé ve sbírce. Operace trvala 10 hodin

Sen se pomalu stává skutečností. Tak popsala rodina dvouletého Martínka cestu do Francie na zásadní lékařský zákrok. Původní termín genové terapie, na kterou se Češi složili, byl v listopadu. Malý pacient ale kvůli vytíženosti francouzské kliniky musel počkat ještě do konce ledna. Z brněnského letiště se odlétalo 21. ledna a cesta z domova na Olomoucku do nemocnice na jihu Francie vyšla na 7 hodin.

Před čtyřmi dny 03:40

Musíme společnosti něco vrátit, děkuje Martínkův otec. Chlapcův příběh může být nadějí pro ostatní

Ze dne na den se stali v Česku známou rodinou. Zatloukalovi mají dvouletého Martínka se vzácným genetickým onemocnění AADC. Češi mu poslali ve sbírce přes 150 milionů korun na léčbu. Jak Radiožurnálu popsal tatínek Tomáš Zatloukal, rozhovor s ním chtěla snad všechna česká média. On by se přitom mikrofonům a kamerám nejraději vyhnul.

Před pěti dny 03:47

Po Martínkovi se na zákrok genové terapie chystá patnáctiletá Míša, bude ho mít zdarma

Víc než 150 lidí na světě má stejnou nemoc jako dvouletý Martínek z Olomoucka. Onemocnění AADC je extrémně vzácné a příčina se dá řešit drahou genovou terapií. Martin, kterému se na stomilionovou léčbu složili lidé ve sbírce, zákrok podstoupil v lednu ve Francii a podle rodiny dělá obrovské pokroky. Další Češku se stejnou nemocí, 15letou Míšu z Pardubicka, čeká genová terapie ve Spojených státech teď v květnu.

Před šesti dny 03:38

Zázrak v přímém přenosu. Martínkovi přispívali lidé stokorunami, 90 milionů se vybralo za čtyři dny

Den D v příběhu dvouletého Martínka se vzácným onemocněním připadá na úterý 26. září 2023. Právě tehdy se sešlo na jeho sbírkovém účtu neuvěřitelných sto milionů korun, které potřeboval na genovou terapii. Nakonec lidé v Česku poslali peněz výrazně víc. Dárců bylo dokonce tolik, že stránky sbírky kolabovaly. O neuvěřitelné vlně solidarity je třetí díl seriálu Radiožurnálu s názvem Martínkova naděje.

Před týdnem 03:38

Pro Martínka se semkla celá Doubravice, ale nestačilo to. Tatínek se musel vypravit do televize

Loňské léto bylo v rodině malého Martínka z Olomouckého kraje hodně náročné. Dítě s extrémně vzácným onemocněním AADC potřebovalo sehnat rychle peníze na léčbu, ale sbírce se nejdřív vůbec nedařilo. Stomilionová cílová částka se zdála jako nedosažitelný cíl. Jak zazní v druhém díle seriálu Martínkova naděje, pomoct se snažila i vesnice, ve které Zatloukalovi bydlí.

Před týdnem 03:36

Martínek byl na první pohled zdravé miminko, pak začaly komplikace

Rodině malého Martínka se obrátil život vzhůru nohama nejmíň třikrát. Poprvé, když se rodiče od lékařů dověděli, jak extrémně vzácné onemocnění jejich dvouletý syn má. Podruhé v momentě, kdy slyšeli částku za speciální léčbu. Potřetí pak ve chvíli, kdy se jim na 100 milionovou genovou terapii složilo celé Česko.

Před týdnem 02:18

Do deseti let by mohlo fungovat metro D. Hudbou budoucnosti zůstává pátá, okružní linka

Pražským metrem na lince D – mezi Pankrácí a Písnicí – se snad cestujicí poprvé projedou zhruba za 6 let. Až za několik desetiletí by se v Praze mohlo cestovat taky na páté lince – okružní. Praha teprve začíná s přípravami. Jaká je budoucnost metra a jaká mohla být, kdyby se v minulosti dotáhly některé plány? Poslechněte si poslední díl seriálu k padesáti letům provozu pražského metra.