Příběhy z kalendáře
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: První vydání Máje. Báseň, po níž už v české literatuře nic nebylo jako dřív

Dnes si připomínáme událost, která měla zcela zásadní vliv na českou literaturu. Když byl poprvé vydán Máj, způsobilo to poprask. Ovšem ne takový poprask, jak by si každý autor přál. Místo nadšeného přijetí se jeho autor Karel Hynek Mácha dočkal od české kritiky odsudku. Ve skutečnosti jenom nebyli schopni rozpoznat genialitu díla, které předběhlo svoji dobu o několik generací.

20:24

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu.

Web

Včera 19:55

George Lucas. Ani jeho kasovní trháky jako Hvězdné války či Indiana Jones neměly na růžích ustláno

Dnešní Příběhy z kalendáře budou plné dobrodružství. Není to však tím, že budou vyprávět dobrodružný příběh Hvězdných válek, či Indiana Jonese, ale spíše cestu jejich autora George Lucase k jejich natočení. A uvidíte, že ani takové kasovní trháky neměly od začátku na růžích ustláno. Stejně jako sám jejich autor George Lucas, který se narodil 14. května 1944. Stačilo totiž málo a nemusel být mezi živými, a pak stačilo málo a nemusel nic natočit.

Před dvěma dny 22:40

Petr Hapka. Skladatel s vizáží i šarmem démonického aristokrata

Málokdo ví, že občanským jménem se Petr Hapka jmenoval Petr Josef Lehár a byl synem skvělých muzikantů - operetní subrety Jiřiny Dinesenové a klavíristy Břetislava Lehára, po kterých zdědil mimořádný hudební talent. Narodil se 13. května 1944. Už Hapkův příchod na svět byl dramatický jako velkolepá filmové scéna, ke které bude umět jednoho dne složit nádhernou hudbu.

Před pěti dny 21:06

Fred Astaire. Vytvořil osobitý styl tance. Jeho jméno bylo zárukou pro režiséry i producenty

Sehrál dominantní úlohu ve slavné kapitole amerického hudebního filmu. Jméno Freda Astaira se stalo synonymem tance. Narodil se 10. května 1899. Aniž se snažil sledovat nějaký vzor, jeho tanec vykrystalizoval v osobitý styl, který po několik desetiletí ovlivňoval vývoj tance nejen na filmovém plátně. Pro režiséry bylo vždy jeho jméno zárukou perfektně odvedené práce, pro producenty zase zárukou kasovního úspěchu a to i tehdy, když Hollywoodem zmítaly krize.

Před šesti dny 20:47

Laterna magika. Synonymum pro první multimediální divadlo na světě

Laterna magika měla v Praze premiéru 9. května 1959. Název inspirovaný primitivním projektorem obrázků ze 17. století se stal synonymem pro první multimediální divadlo na světě. Jeho tvůrci Alfréd Radok a Josef Svoboda připravili program pro světovou výstavu EXPO 58 v Bruselu. Diváci během 50 minut viděli to nejzajímavější z tehdejšího Československa. Originalita programu spočívala v tom, že dění na plátně bylo organicky propojeno s živou akcí na jevišti.

Před týdnem 25:01

Coca-Cola. Americký sen pije celý svět

Když se americký lékárník John Pemberton vrátil zraněný z občanské války, pustil se do výroby sirupu, který by nejen jemu pomohl od bolesti. Po letech experimentování prodal 8. května 1886 první sklenici Coca-Coly. Nemohl tušit, že se jeho limonády jednou vypijí miliony litrů denně po celém světě. Coca-Cola je symbolem Ameriky, který za druhé světové války pojil americké vojáky s domovem a který svou popularitou dokázal prolomit i železnou oponu socialistického bloku.

Před týdnem 19:35

Alfred Nobel. Vynálezce dynamitu a filantrop

Alfred Nobel se narodil do bohaté, vážené rodiny a dostalo se mu tak perfektního vzdělání. Kromě chemie, která se mu stala doslova celoživotní láskou, miloval literaturu a mluvil plynně čtyřmi jazyky. Jako vědec je podepsán pod 355 patenty a do jisté míry by mohl představovat archetyp klasického vynálezce, uzavřeného podivína s nesmělým vztahem k ženám. Až potud by to asi byla pravda.

Před týdnem 20:45

Seriál Přátelé. Herci tančili ve fontáně v pět hodin ráno

Monica, Chandler, Rachel, Ross, Phoebe a Joey, to jsou jména hlavních hrdinů amerického seriálu Přátelé. Poslední díl populárního sitcomu uvedla televizní stanice NBC 6. května roku 2004. Sága o skupině kamarádů žijících v newyorské čtvrti Greenwich Village se vysílala od 22. září 1994. Jejími autory byli David Crane a Marta Kauffmanová, kteří seriál spolu s Kevinem S. Brightem také produkovali.

Před týdnem 18:38

Věra Čáslavská. Žena, kterou se totalitní režim pokusil vymazat z paměti národa

  1. května 1942 se narodila gymnastka, která dosáhla nejvyšších sportovních úspěchů. Zazářila už na letních olympijských hrách v Tokiu v roce 1964. O čtyři roky později, když byla republika už dva měsíce plná okupačních tanků, však bylo její triumfální vítězství nad sovětskými soupeřkami ještě důležitější. Za svůj „tichý protest“, při němž se odvrátila od sovětské vlajky, velmi draze zaplatila.
Před týdnem 21:13

Hurvínek. Syn bez matky, jenž ovládl srdce mnoha generací

Hurvínek přišel na divadelní prkna 2. května 1926. Pojďte rozplést několik nitek vedoucích k jednomu ze dvou klaunů v dřevácích, jenž ovládl srdce mnoha generací. Kdo byla Hurvínkova matka a kde se vzalo jeho jméno? Jméno, jež se dostalo z jeviště do knih, komiksů, rozhlasu, televize i filmu. Loutkový hrdina se podíval do vesmíru, byl po něm pojmenován asteroid, motorový vlak, automobil, dvakrát se objevil na poštovní známce a jednou na stříbrné pamětní medaili. Cha-cháá!

Před 2 týdny 22:35

Režisér Karel Kachyňa. Jeho film Ucho byl 20 let zakázán

„Smyslem mého života je, kromě lásky, vyjádřit filmem svou přítomnost na tomto světě a usilovat o vzájemnou snášenlivost mezi lidmi,“ řekl jeden z nejtalentovanějších českých režisérů Karel Kachyňa, který se narodil 1. května 1924. Jeho otce byl hejtman v Kroměříži a maminka učitelka, která byla dominantní, chodila ráznou, rychlou chůzí a ostatní z rodiny za ní popobíhali.