Český rozhlas - Věda
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Síťovka: Youtuber Attack: fanoušci našli mou adresu a zvoní na mě

Možná i ty patříš mezi sledující známého českého youtubera Attacka. Třeba se teď o něm ale dozvíš věci, které o sobě on sám ve svých videích nikdy neprozradil.

04:06

Český rozhlas - Věda

Vydává: Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Web

Včera 26:25

Věda Plus: Konference institutu SYRI: Vzdělávání a vědění jako mosty k odolné společnosti

Včera 04:01

Magazín Experiment: Jak si doma vyrobit oblak? Stačí k tomu šest běžně dostupných věcí a trochu fyzikálních znalostí

Plují nám nad hlavami oblaky, nebo mraky? To záleží na tom, kdo se na oblohu dívá. Zatímco laik většinou vidí „mrak“, meteorolog zásadně použije výraz oblak. Proč? Vysvětlení najdete v českém online meteorologickém slovníku, který zahrnuje několik tisíc odborných výrazů. Na jeho vzniku se podíleli mimo jiné i akademici z Ústavu fyziky atmosféry. Jeden z nich také vědecké reportérce Evě Kézrové názorně předvedl, že vyrobit si doma oblak, není nic těžkého.

Před dvěma dny 26:12

Věda Plus: Jaké benefity nám přináší chůze do každodenního života?

Jak ovlivňuje duševní zdraví? Jak je možné ji používat jako pomocníka proti stresu?

Před dvěma dny 03:57

Magazín Experiment: Avarské ženy rodily děti svému muži i jeho bratrům a otci, popisuje archeoložka

Mezinárodní tým vědců zkoumal v uplynulých letech rozsáhlá pohřebiště na území dnešního Maďarska mezi Tisou a Dunajem, kde se v raném středověku nacházelo centrum avarské říše. Vědci analyzovali DNA z kostí a d ošli k překvapivému zjištění, že hodně nebožtíků bylo vzájemně příbuzných. Co to o avarské společnosti vypovídá, vysvětlila redaktorovi Michalu Šafaříkovi archeoložka Zuzana Hofmanová z Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity.

Před třemi dny 26:28

Věda Plus: Fotovoltaické panely brzy dosáhnou limitu své účinnosti

Sedmdesát let stará křemíková technologie potřebuje podle vědců doplnit novými materiály. Jejich výzkum navštívíme. - Barbie ve službách charity. Známou panenku oblékla do španělských renesančních šatů šlechtičny Polyxeny z Lobkovic docentka chemie. Zkoumání a zpracování dobových materiálů je totiž jejím koníčkem.

Před třemi dny 03:50

Antivirus: Antivirus: Ověření věku online je komplikované. Chránit děti před nevhodnými obsahy by měli rodiče

Jde zabránit dětem, aby se na internetu dostaly k obsahu, ke kterému by neměly? To se snaží řešit Spojené státy, Británie, Evropská unie, ale i Austrálie. Můžou sociální sítě spolehlivě ověřit váš věk? Téma pro Antivirus s Janou Magdoňovou a Janem Cibulkou.

Před třemi dny 40:45

Planetárium: Polní terasy a vláha v krajině, první kroky živočichů na souši a zamyšlení nad sudým počtem končetin

Polní terasy a vláha (4:33) – Vrtulník pro Titan (13:43) – Mýty, omyly a novinky astronomie: BepiColombo a Merkur (18:14) – Desatero pohybů, 2. část: Cesta na souš (24:01)

Před čtyřmi dny 05:03

Jihočeské nebe: Měsíc na jeho obvyklé cestě, jen dvě planety, ale také meteorický roj nabízí noční květnová obloha

S postupujícím květnem se otepluje, a tak si mnozí lidé rádi posedí déle venku a zvednou oči k nebi. Co uvidí? Především Měsíc. Nejnápadnější těleso na noční obloze míří k novu, kterého dosáhne 15. května, úplněk nastane 23. května.

Před čtyřmi dny 49:36

Leonardo Plus: Architektka: Města ztrácejí původní význam obchodu a sdružování. Přesouváme se do online prostoru

Na Zemi žije ve městech kolem 50 procent obyvatel. V roce 2050, až populace přesáhne deset miliard, bude pravděpodobně město domovem pro tři čtvrtiny lidí. Jak budou města v budoucnu vypadat? „Lidé možná budou chtít bydlet na samotě u lesa. Bohužel ale nebude tolik samot u lesa pro takové množství lidí,“ míní v pořadu Leonardo Plus architektka Zuzana Pešková, proděkanka Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Před pěti dny 25:21

Laboratoř: Levnější a dostupnější exotické rostlinné oleje? Genetici objevili alternativu

Vědci v přírodě objevili dosud neznámý způsob syntézy mastných kyselin a jejich ukládání do zásobních tuků. Postup „okopírovali“ od americké brukvovité rostliny podobné řepce. Inovace může znamenat průlom ve výrobě speciálních rostlinných olejů.