Speciál
12. květen 2023

Poslechněte si podcast: Zvýšení odvodů se dotkne nízkopříjmových OSVČ, projeví se to ale ve vyšších důchodech, tvrdí ekonom

Jaké budou dopady vládních reforem na jednotlivé skupiny obyvatel? To rozebírají odborníci ve speciálním vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus. „Efekt snižování růstu důchodů nebude nijak dramatický, mnohem dramatičtější je to u předčasných důchodů,“ říká ekonom Filip Pertold. Hosty speciálního vysílání jsou ekonomická analytička Jana Klímová, sociolog Daniel Prokop, ekonom Filip Pertold a ekonomka Klára Kalíšková. Moderuje Jan Pokorný.

49:49

Speciál

Vydává: Český rozhlas

Speciální vysílání věnované aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti.

Web

Před 3 týdny 37:20

Společné vysílání Radiožurnálu a ČRoPlus k situaci v Gaze

Moderuje Jan Pokorný.

31. říjen 2023 56:53

Debata: Od majora Zemana k bratrům Mašínovým

Jak se vyvíjela komunistická propaganda, která dokázala udělat hrdinu z fiktivního esenbáka a zločince ze skutečných lidí, kteří bojovali proti nesvobodě? Debatují publicistka Ivana Chmel Denčevová, historik a ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous, autor historických pořadů Plusu David Hertl a dramaturg Stanislav Vintr.

16. říjen 2023 25:50

Analytik Lebduška: Pokud bude ve vládě Tusk, bude polská zahraniční politika míň hysterická

Volební komise zatím sečetly přes 18 procent odevzdaných hlasů, zatím vede vládnoucí Právo a spravedlnost (PiS), druhá je Občanská koalice Donalda Tuska, jeho tábor příznivců už ale slaví. Kvůli velmi vysoké účasti by výsledky mohly být už v pondělí večer, spíš ale až v úterý ráno. Na hodnocení je tak stále brzy, což zdůrazňuje i analytik Asociace pro mezinárodní otázky Michal Lebduška.

9. říjen 2023 25:41

Bestiální brutalita na izraelských civilistech přibližuje k válce také Írán, říká geograf Kofroň

„Největší problém palestinského útoku na Izrael je v tom, že jím byli extrémně zaskočeni – a to útočníkům samozřejmě výrazně pomohlo,“ tvrdí ve Speciálu Českého rozhlasu politický geograf Jan Kofroň. „Víme, že použili řadu prostředků k vyřazení kulometných věží včetně dronů. Bagry použili na překonání zdi, resp. pletiva. Víme, že použili rogala, aby se dostali poměrně hluboko do izraelského vnitrozemí, a dokonce i lodě, aby překonali hranici po moři,“ vypočítává.

2. říjen 2023 49:48

Co výsledek voleb vypovídá o současném Slovensku? Poslechněte si povolební Speciál

Na Slovensku proběhly předčasné parlamentí volby. O hlasy voličů usilovalo 25 politických subjektů. Zvítězila strana Směr - SD, kterou vede trojnásobný premiér Robert Fico. Radiožurnál a Český rozhlas Plus nabízí komentovaný souhrn voleb. Poslechněte si Speciál Jana Pokorného!

1. říjen 2023 01:39:32

Volby na Slovensku vyhrál s náskokem Smer. Poslechněte si speciální vysílání Českého rozhlasu Plus

Předčasné volby do slovenské Národní rady skončily vítězstvím Smeru expremiéra Roberta Fica s necelými 23 procenty. S výrazným odstupem druhé skončilo liberální proevropské hnutí Progresivní Slovensko (PS), které má necelých 18 procent. Třetí je se 14,7 procenty Hlas. Poslechněte si celý povolební speciál Českého rozhlasu Plus a Radiožurnálu z mobilního studia Českého rozhlasu v Bratislavě. Moderuje Jan Pokorný.

28. září 2023 57:01

Mnichovské memento aneb Proč dohodu stále vnímáme jako zradu a ponížení

Mnichovská dohoda z 29. září 1938 znamenala surové přepsání mapy Československa a stala se symbolem státu ponechaného napospas. A předznamenala tragédii, která vypukla jen o rok později.

21. srpen 2023 49:54

Společné vysílání Radiožurnálu a ČRo Plus k 55. výročí 21. srpna 1968. Moderuje Jan Pokorný

7. červenec 2023 01:44

Andrij Jermak je šéfem prezidentovy kanceláře a také styčným důstojníkem pro klíčové otázky: vyjednávání s Rusy o válečných zajatcích či s Američany o klíčových dodávkách zbraní, případně o vstupu do Severoatlantické aliance

A nyní doprovodil prezidenta Zelenského do Prahy. Exkluzivní rozhovor poskytl Českému rozhlasu ve čtvrtek večer po jednání na Pražském hradě. Ptal se Josef Pazderka.

26. červen 2023 24:56

Šéf wagnerovců ze hry? Musíme se poohlížet po tom, kdo bude novým Prigožinem, soudí analytik

Společné vysílání Českého rozhlasu Plus a Radiožurnálu nabízí pohled odborníků na Prigožinovu vzpouru. Představí časovou osu a popíše selhání Putina spolu s vlažnou reakcí ruské armády či vnímání puče Ukrajinci.