Život k nezaplacení
24. květen 2023

Poslechněte si podcast: Zvýšení odvodů? Do problémů se mohou dostat lidé s nízkými příjmy, hodnotí ekonom

Do konsolidačního balíčku je zahrnut návrh na úpravy odvodů OSVČ. Nejdůležitější má být zvýšení minimálního vyměřovacího základu sociálního pojištění z 25 na 40 procent průměrné mzdy. Co takový návrh řeší? Podle ekonoma Filipa Pertolda jsou pozitivní stránkou budoucí důchody lidí, kteří jsou na minimech. „Na druhou stranu to výrazně zatěžuje jejich výdaje, když jim zvýšíme odvody z 2700 na 4500 Kč v relativně krátké době.“

19:56

Život k nezaplacení

Vydává: Český rozhlas

Unikátní projekt Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz mapuje, jak se rekordní inflace a další nepříznivé ekonomické ukazatele promítnou do rodinných rozpočtů. Ve kterých krajích nejvíce stoupají ceny energií? Které společenské skupiny nezvládají splácet hypotéku? A kdo radši prodá chatu nebo jinou nemovitost? Rozhovor Jana Pokorného se sociologem Danielem Prokopem nejen o ekonomických výzvách pro domácnosti v roce, který ovlivnila pandemie a válka na Ukrajině. 

Web

Před týdnem 20:06

Sociolog: Odbory mají usměrňovat opatření, ale také by mohly mít jasnější návrhy, co dělat jinak

Oproti stavu před rokem se situace objektivně zlepšila důchodcům díky valorizacím, u střední třídy, rodin s dětmi je situace přijatelná a většina z nich nemá problém. „Ale u spodní poloviny rodin s dětmi situace stagnuje a není úplně růžová, třetina domácností negeneruje úspory,“ říká sociolog Daniel Prokop, podle kterého se zastavilo zhoršování, ale zlepšování nás spíš čeká, až porostou příjmy příští rok a snad se zastaví se inflace. Jsou důvody ke stávkám?

Před 2 týdny 20:25

Lidé šetří a nenakupují. „Vláda by měla dělat daňové změny, aby uvolnila kupní sílu,“ míní sociolog

Blíží se předvánoční období, což je pro mnohé utrácení za nákupy dárků, jenže necelá třetina domácností se snaží omezovat výdaje. „V chudší polovině domácností se tendence šetřit drží vysoko, více je zasáhla inflace, nemají zbytkové příjmy,“ říká sociolog Daniel Prokop. „Vláda by mohla dělat víc v daňových změnách, aby uvolnila kupní sílu,“ navrhuje Jak budou vypadat reformní změny v systému penzí?

1. listopad 2023 17:56

Školky jsou pro další vzdělávání důležité, ukazují data

Společnost PAQ Research vydala ve středu novou verzi takzvané Mapy vzdělávání. Ukazuje, že i v chudých regionech Česka mohou být děti studijně úspěšné. Jenom na financích totiž nezáleží, upozorňuje sociolog Daniel Prokop. „I když jsou regiony stejně chudé, tak roli hraje to, jaké tam jsou finance na služby, jestli mají dost školních psychologů, speciálních pedagogů a jestli je tam vysoká účast ve školkách,“ analyzuje výsledky průzkumu.

25. říjen 2023 19:03

Očekává se opět růst cen energií. Smlouvy s dodavatelem uzavírejte pozorně, radí analytička

Podle návrhu zákona o státním rozpočtu, který projednává v prvním čtení Sněmovna, chybí dotace na poplatky za obnovitelné energie a regulované služby. Co to pro ceny energií znamená? „Část na obnovitelné zdroje tam zůstala, ale je velmi výrazně pokrácená. Znamená to, že se to určitě projeví v cenách energií na fakturách, které vidíme každý měsíc,“ říká ekonomická analytička Českého rozhlasu Jan Klímová.

25. říjen 2023 20:06

Minitřídy nejsou efektivní, ale důležité je, aby opatření státu nepoškodila výuku, říká sociolog

Školské odbory rozhodly, že 27. listopadu bude celodenní stávka základních, středních i mateřských škol. Odbory chtějí zabránit snižování výdajů ve školství. „Stát reaguje na to, že některé malé školy nejsou efektivní v tom, že malá třída stojí hodně peněz a chce snížit maxima hodin,“ objasňuje sociolog Daniel Prokop. Podle něj je ale kritika oprávněná v tom, že to motivuje nemít malé třídy, a může to mít negativní dopady na pedagogické metody rozdělování tříd do skupin.

18. říjen 2023 19:21

Slazené nápoje mají negativní dopady na zdraví, má smysl je danit, navrhuje sociolog Prokop

Jak danit slazené nápoje? Na to se ptá studie společnosti PAQ Research, kterou v pravidelném pořadu Život k nezaplacení přibližuje sociolog Daniel Prokop. „Spotřeba cukru u nás je výrazně vyšší, než by doporučovali lékaři, nadprůměrný počet lidí má nadváhu a jsme zemí, která nadprůměrně konzumuje slazené nápoje,“ vyjmenovává důvody, proč má smysl zdanění slazených nápojů řešit.

11. říjen 2023 20:10

Vláda by teď měla především pomáhat rodinám s dětmi, doporučuje sociolog Prokop

Inflace meziměsíčně nerostla, naopak klesá, příjmy domácností ale nerostou. „Situace relativně stagnuje, což je pozitivní zpráva, že se zastavil nárůst ekonomických problémů. Ale pořád je zhruba třetina domácností, které měsíčně neušetří skoro nic, buď jsou v minusu, nebo ušetří maximálně 500 korun,“ vysvětluje sociolog Daniel Prokop, podle kterého počet domácností, které jsou na hraně v měsíčním rozpočtu, je výrazně vyšší než před dvěma lety.

4. říjen 2023 20:43

Sociolog Prokop: V danění se musíme více zaměřit na věci s negativním vlivem. A méně danit práci

V alkoholu by bylo lepší vybrat 12 až 17 miliard korun navíc. Myslí si to sociolog Daniel Prokop, který vládě zároveň navrhuje uchovat nižší sazby pro menší pivovary a vinaře. „Podle zahraničních studií je standardní mít alkohol v pivu a vínu třeba na šedesáti- osmdesátiprocentní efektní sazbě oproti tvrdému alkoholu,“ říká sociolog Daniel Prokop. Podle něj by například alkoholová cenová politika měla mít větší vliv na omezení spotřeby.

27. září 2023 18:47

Zdanění alkoholu je nerovnoměrné, alkoholici se přesouvají k levným vínům, upozorňuje sociolog

„Konsolidační balíček mohl mimo jiné mnohem více zdanit alkohol,“ připouští sociolog Daniel Prokop, podle kterého vláda slibuje, že se bude věnovat danění takzvaných tichých vín. „Relativně standardně daníme tvrdý alkohol, pivo je daněno efektivně, a vína vůbec. To umožňuje, že se alkoholici přesouvají k levným vínům od tvrdého alkoholu, když uděláte nerovnoměrné nastavení,“ říká. Co dalšího by se mohlo udělat s konsolidačním balíčkem?

20. září 2023 21:27

„Když překročíte o korunu, zaplatíte tisíce.“ Jaké limity budou platit pro takzvané dohodáře?

V dohodách o provedení práce se chystá změna, aby se zamezilo jejich vysoké kumulaci. „Český stát nevěděl, kdo má kolik dohod,“ objasňuje sociolog Daniel Prokop, podle kterého budou na dohodách limity – měsíčně by se celkově nemělo překročit 17 tisíc. To může přinést větší administrativní zátěž. „Když překročíte o korunu, zaplatíte tisíce korun za jednu chybu. Jdeme směrem, který je systémově špatný, limitujeme využívání alternativní cesty.“