Mozaika
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Zvuky velkoměsta a šedesát reproduktorů. Festival Sněz tu žábu nabízí divadlo dětem od tří let

Divadlo po francouzsku – to je festival Sněz tu žábu, který do Prahy přivezl už poosmé současnou frankofonní divadelní tvorbu. Hlavním hostem festivalu je francouzský soubor Compagnie La Boîte à sel, jehož tvorba je zaměřena na nejmladší diváky od tří let.

05:11

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Před dvěma dny 04:59

Výkonná ředitelka Jarmila Záhorová říká, že program je letos zaměřen na teenagery

Program pro teenagery Život je takovej, akce Českého rozhlasu nebo stánek České televize. Tomáš Pilát přináší reportáž z 63. Zlín Film Festivalu.

Před třemi dny 04:56

Na Zlín Film Festival zve umělecká ředitelka Markéta Pášmová

Začíná Zlín Film Festival. Zahájí ho tradičně dvě světové premiéry, jedna věnovaná dětskému publiku, druhá určená o něco starším, dospívajícím divákům. Akce nabídne 295 snímků z padesáti zemí. Zlatý střevíček za přínos dětskému filmu převezme dnes večer herec Pavel Nový, na závěrečném ceremoniálu pak herečka Zlata Adamovská.

Před čtyřmi dny 18:53

Rozruch, bordel, nepřístojnosti. František Skála pokřtí nové hudební album s názvem Rotika

Provokativní obal, 13 nových písní, třaskavá směs country, blues, hospodských odrhovaček i šansonu. Výtvarník František Skála na chvíli přehodil výhybku na hudební kolej a vydává nové album Rotika. V neděli ho pokřtí v pražském prostoru Vzlet. Přišel ho představit i na Vltavu.

Před čtyřmi dny 05:14

Anna Stichenwirthová představuje dokument věnovaný filmařce Věře Plívové-Šimkové

Páni kluci; Lišáci, Myšáci a Šibeničák; Nefňukej, Veverko; Jak se točí Rozmarýny; Krakonoš a lyžníci nebo Káťa a krokodýl. Na filmech Věry Plívové-Šimkové vyrůstalo několik generací dětí. Režisérka měla jedinečný cit pro dětskou poetiku a uměla si vybrat malé herce. I proto byly – a jsou – její snímky oblíbené nejen u nás, ale taky ve světě, a získaly řadu cen. Věra Plívová-Šimková se řadí k nemnoha legendám československého dětského filmu.

Před pěti dny 09:58

Queer divadlo hledající inspiraci v historii. Začíná 3. ročník WILD! festivalu

Jediná přehlídka v České republice, která prezentuje divadelní umění zaměřené na queer a LGBT+ tematiku, startuje dnes v pražském divadle Venuše ve Švehlovce. Festival WILD! představí ve světové premiéře dvě české inscenace a v pražské premiéře dvě zahraniční produkce. Programovou nabídku doplní i tematická výstava fotografií a prezentace osobitého workshopu.

Před pěti dny 14:34

Měsíc květen se v Galerii hlavního města Prahy nesl ve znamení oslav 60. výročí jejího založení

Galerie hl. m. Prahy slaví 60. výročí svého založení. Jubileum konkrétně připadlo na včerejší den, tedy na 1. květen a celý měsíc bude probíhat bohatý program oslav. Oslavy vyvrcholí o víkendu 13.–14. května, kdy proběhne řada doprovodných akcí v rámci výstav, ale také různé hry pro děti, divadelní a taneční představení, či hudební produkce v objektech GHMP.

Před šesti dny 12:57

Ceny Nejkrásnější kniha roku 2022 upozorňují, že nová vydání nesou novou šanci

Ceny za nejlepší knižní design roku 2022 ocenily grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách za poslední kalendářní rok. Získalo je nové vydání Frankensteina i Továrny na Absolutno, nebo fotografická publikace o sbírání výtvarného umění za socialismu.

Před šesti dny 16:11

Které snímky uspěly v Cannes? Festivalové dění shrnují Jana Podskalská a Marie Sýkorová

V sobotu večer se v Cannes uzavřel 76. ročník jednoho z nejprestižnějších filmových festivalů na světě. Zlatou palmu získal snímek režisérky Justine Triet Anatomie pádu. Porota v čele s prezidentem Rubenem Östlundem ocenila filmy i v dalších kategoriích, jako je nejlepší scénář, režie nebo herecké výkony. Za prestižní akcí se ohlédly naše spolupracovnice – filmová kritička Jana Podskalská a spolupracovnice ve Francii Marie Sýkorová.

Před šesti dny 08:38

Umění je pravdivější než skutečnost. Novela Rybářská chata se s nadhledem pouští pod hladinu

Norský hudebník Stein Torleif Bjella se věnuje nejen hudbě a poezii, ale je také strážcem jezera. O předávání rybářského žezla a o svých zkušenostech napsal novelu Rybářská chata, kterou česky vydalo nakladatelství Prostor.

Před týdnem 05:17

Trója je v troskách. Švandovo divadlo uvádí ukrajinské Trójanky

Antická tragédie Trójanky se stala inspiračním zdrojem pro novou, stejnojmennou hru dramatika a dramaturga Švandova divadla v Praze Davida Košťáka. Premiéra inscenace, na níž se podílely ukrajinské divadelnice, proběhne ve Studiu smíchovské scény v sobotu 27. května.