Radioporadna
6. duben 2023

Poslechněte si podcast: Zvoníci o Velikonocích vymění zvony za hrkačky. Ke zvonění se vrátí na Bílou sobotu

Zvoníci se o Velikonocích nenudí, i když se jim zvony ve čtvrtek večer stěhují do Říma. Zvoníci je ale vymění za hrkačky a hlasitým hrkáním vyhánějí Jidáše z města.

15:36

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Před čtyřmi dny 17:12

Černý bez je magický. A můžete si z něj vyrobit i „šampaňské“

Před heřmánkem smekni, před bezem si klekni. Tohle staré rčení připomněl v červnové Radioporadně i zahradník František Hlubocký. Černý bez je podle něj právem považován za magickou rostlinu.

Před týdnem 14:57

Vitamín C je nejen na rýmu, ale i na vrásky. A proti slunci berte minerální filtr

Vitamín C je jeden ze základních antioxidantů. Paradoxem je, že si ho člověk jako jeden z mála živočichů nedokáže sám vyrobit, proto je nutné ho tělu dodávat. Vitamín C působí nejen jako prevence proti nachlazení, ale podle kožní lékařky Ivy Žampachové vyhlazuje i vrásky.

Před týdnem 15:28

Děti jsou skvělé, rodiče ale někdy nemají v mladé učitelky důvěru

Jak pracovat s prvňáky, aby je to ve škole bavilo a neztratili iluze po prvním měsíci výuky? O svůj recept se v Radioporadně podělily sestry Lichtenbergovy z Chrudimi. Iveta je učitelkou a Edita vychovatelkou na prvním stupni základní školy. Jsou to mladé ženy, kterým nechybí chuť a elán do práce. Jejich mládí ale není vždy předností.

Před týdnem 14:24

Vážně nemocné dítě neuzdraví ani sebeobětování matky. Naopak může uškodit rodině

Maminka tří dětí Tereza Robinson založila před dvěma lety organizaci Srdcem Robinson. Pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi zvládnout těžkou životní situaci. Zkušenost má z vlastní rodiny. Její syn se narodil s velkou komplexní vadou srdce a při každé operaci byl v ohrožení života. Tereza psychický nápor zvládla, udržela rodinu. Teď radí ostatním, kteří jsou v podobné situaci.

Před týdnem 15:28

Koláč po francouzsku je slaná dobrota. Zvládne ho každý, kdo má trpělivost

Francouzská kuchyně je ve světě vyhlášená. Dokonce si vysloužila zápis na Světový seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Kuchař Karel Kopecký se rozhodl otestovat francouzské speciality ve své Hradní spižírně na hradě Rychmburk na Chrudimsku.

Před 2 týdny 15:32

Velký papoušek vám vyřve díru do hlavy. Pro začátek berte raději andulku

Papoušek Ricky je amazoňan modročelý. V přírodě patří mezi nejpočetnější papoušky, je také velmi oblíbeným mazlíkem pro domácí chovy. Ne všichni ale péči o něj zvládnou. Problémy bývají i s množením, jak popisuje Romana Vojířová z azylu pro opuštěná zvířata Pohádková zahrada v Pardubicích.

Před 2 týdny 15:07

Vyhlazené vrásky bez píchání a řezání. Neinvazivní kosmetika prožívá přístrojový boom

V kosmetických salónech jsou stále populárnější neinvazivní multifunkční přístroje, které dokážou pleť vyčistit i vyživit. Jde to i bez bolestivého vyďoubávání nečistot a klasického používání pleťové masky.

Před 2 týdny 15:15

Na sírovci si pochutnáte. Při krájení ale nesmí vrzat nůž

Už rostou! Nadšení houbaři hlásí nálezy prvních hřibů kovářů, kozáků nebo bedel. A s májovým deštěm se objevují také první sírovce, které porostou až do závěru houbařské sezóny.

Před 2 týdny 15:22

Začíná sezóna plísní na rajčatech a okurkách. Pomůže měď nebo šalvějový výluh

Proměnlivé a teplejší květnové počasí nahrává plísním. Zahrádkáře trápí nejvíc plíseň bramborová, která parazituje hlavně na rajčatech a okurkách. Objevuje se na listech zespodu, proto je nutný postřik na spodní straně listů. Dokáže zlikvidovat celé porosty rajčat i okurek.

Před 2 týdny 14:12

Z vysněného domu barák hrůzy. Zabrání tomu dobrá smlouva ošetřená právníkem

Pro mnoho lidí představuje nákup nemovitosti vydání jejich celoživotních úspor. Proto je velmi důležité, promyslet všechno do detailu a nechat si od právníka poradit při sepisování kupní smlouvy.