Epizoda 82Před týdnem

Poslechněte si podcast: Zvláštní vydání 5:59: České Švýcarsko hoří

S požárem lesů v Českém Švýcarsku bojují hasiči už třetí den. V úterý odpoledne jich v oblasti kolem Hřenska byly nasazeny čtyři stovky. Pomoc s hašením Česku přislíbilo Slovensko, Polsko a Itálie. Jak to vypadá v obci Mezná, kde hasiči boj s ohněm vzdali? Jaká je situace v bezprostředně ohroženém Janově? A dokáže si příroda s následky ničivých požárů poradit sama?

14:00

5:59

Vydává: Seznam Zprávy

Jedno zásadní téma každý všední den. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv. Připravuje podcastový tým Lenky Kabrhelové. Nová epizoda vždy za minutu šest od pondělí do pátku.

Web

Epizoda 92Dnes 31:13

Manželství pro všechny, nebo jen pro někoho?

Českem opět hýbe debata o možnosti homosexuálních sňatků. Do Sněmovny dorazily dva návrhy: jeden zavádí manželství pro všechny, druhý ho naopak zakotvuje jako svazek muže a ženy. Diskuse o stejnopohlavních sňatcích se přitom v tuzemsku vede už léta. Proč je tak dlouhá a vyčerpávající?

Epizoda 91Před dvěma dny 27:14

Zvláštní vydání 5:59: Policista v Babišově kšiltovce

Policie čelí kritice za chování svých příslušníků na mítincích Andreje Babiše. V Borovanech na Českobudějovicku neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který Babišovi odnesl reproduktor. Jak pádné je podezření, že se policie chová jako ochranka vlivného politika? Plní svou roli nestranného ochránce pořádku? A jaká atmosféra Babišovy mítinky provází?

Epizoda 90Před třemi dny 23:58

Napadení Ukrajiny, blokáda Tchaj-wanu: dvě strany téže mince

Čína odpálila do moře v těsné blízkosti Tchaj-wanu nejméně desítku balistických raket. Reaguje tak na návštěvu Nancy Pelosiové, šéfky Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu, v Tchaj-peji. Kam až může eskalace dojít? Hrozí světu nový ozbrojený střet s účastí nejpočetnější armády planety na straně jedné a té nejlépe vybavené na straně druhé?

Epizoda 89Před čtyřmi dny 23:51

Zabitý terorista Zavahrí. Vstanou noví bojovníci?

Americké ministerstvo zahraničí varuje své občany před možnou odplatou za smrt vůdce teroristické organizace Al-Káida Ajmána Zavahrího. Podle vlády existuje zvýšené riziko únosů amerických občanů, sebevražedných atentátů i pumových útoků na americké i spojenecké cíle. Jsou to oprávněné obavy? Jakou sílu Al-Káida dnes ve světě vlastně má?

Epizoda 88Před pěti dny 24:26

„Soukromá“ Pravčická brána a otazníky kolem katastrofy

Plameny v Českém Švýcarsku pomalu ustupují, pohroma ale nasvítila i některé sporné momenty kolem fungování národního parku a resortu životního prostředí. Jak to bylo s varováním před rizikem požáru od starostů okolních obcí? A proč peníze ze vstupu k Pravčické bráně putují do kapes soukromé firmy?

Epizoda 87Před šesti dny 25:32

„Ukrajinská Katyň“: masakr válečných zajatců v Olenivce

Smrt desítek ukrajinských válečných zajatců ve věznici v obci Olenivka v Rusy okupované části Donbasu vyvolala novou vlnu protestů proti brutalitě ruského postupu na Ukrajině. Kyjev i Moskva na sebe svalují odpovědnost za masakr. Je možné skrze válečnou mlhu proniknout k tomu, co se v Olenivce stalo? Jak to celé může ovlivnit další vývoj konfliktu?

Epizoda 86Před týdnem 27:32

Upskirting: kde najdou zastání oběti focení pod sukní?

Řada žen se v poslední době v Praze setkala se specifickým typem obtěžování, kdy jim neznámý muž na mobilní telefon skrytě natáčel nebo fotil intimní partie pod sukní. Policie to řeší jako přestupek, v některých zemích ale za stejný čin hrozí i vězení. Najdou také u nás oběti zastání v zákoně? A co radí experti těm, kdo se v takové situaci ocitnou?

Epizoda 85Před týdnem 33:33

„Nacista“ Orbán čím dál víc připomíná Putina

Maďarského premiéra Viktora Orbána opustila v reakci na jeho projev z minulého víkendu dlouholetá poradkyně, podle níž mluvil jako nacista. Jak velký problém nezvyklý veřejný rozkol pro Orbána představuje? A jak se mu daří před maďarskou veřejností obhajovat nejen své kontroverzní názory, ale i otevřeně proruské postoje v době války na Ukrajině?

Epizoda 84Před týdnem 26:47

Co (a kdo) může za zkázu v Českém Švýcarsku?

Rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko rozvířil v tuzemsku debatu o klimatické změně, jejích příčinách a následcích. Zatímco ekologové zmiňují vliv sucha na šíření ohně, jiní kritizují třeba přístup ke správě lesa v zasažené oblasti. Které argumenty mají váhu? A jak předejít dalším pohromám?

Epizoda 83Před týdnem 27:26

Ruská diplomatická ofenzíva v Africe

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov cestuje po Africe a snaží se tamní představitele přesvědčit, že Moskva není zodpovědná za potravinovou krizi, která destabilizuje situaci v řadě zemí kontinentu. Na vině je podle Lavrova Západ a jeho protiruské sankce. Může ruská diplomatická ofenzíva a ruská verze událostí u nezápadních posluchačů uspět?