- Podcasty
- Mozaika

Poslechněte si podcast: Zvířata jako zástupci původního světa a rozloučení s Karlem Vachkem. Do kin přichází Velké nic
Snímek Velké nic nám připomíná dobu, na kterou rádi zapomínáme. Je natočen černobíle, širokoúhle a se silným obrazovým cítěním. „I proto by se dal označit jako poetický,“ říká jeden z jeho autorů, režisér Vít Klusák.
Mozaika
Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.
Kvality české soutěže představuje dramaturg Jakub Ostrovský
Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech začne tradičně předáním ceny Homo Homini. V prostoru Pražské křižovatky bude udělena venezuelskému aktivistovi Javieru Tarazonovi. Neúnavný bojovník za lidská práva ale nebude moci cenu převzít osobně – je totiž ve ve své vlasti vězněn.
Třetí rok v řadě porotu oslnilo autorské duo. Představujeme laureáty Ceny Czech Grand Design 2022
17. ročník Cen Czech Grand Design zná své vítěze. Nejprestižnější ocenění pro české autory a designéry převzali laureáti Centru architektury a městského plánovánív Praze. Absolutními vítězi – Grand designéry roku 2022 – se stala dvojice Terezie Lexová a Štěpán Smetana, která Akademii designu ČR zaujala kolekcí sedacího nábytku Hide and Seek pro firmu Polstrin.
Návštěvníci. Rozhovor s režisérkou Veronikou Liškovou a sociální antropoložkou Zdenkou Sokolíčkovou
Mladá sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková se s rodinou přestěhuje na Špicberky, aby pozorovala, jak se mění život v polárních oblastech. Postupně proniká do svérázné komunity lidí v městečku Longyearbyen. Tohle všechno sleduje s kamerou dokumentaristka Veronika Lišková. Výsledkem jejich setkávání je celovečerní dokument Návštěvníci. Aktuálně ho uvádí festival Jeden svět, po jeho skončení se snímek vydá do oficiální distribuce.
Natáčení s vůní santalového dřeva. Caveův román mě dostal do tranzu, popisuje Jan Hájek
Temný příběh šíleného němého chlapce obklopeného rodinným peklem, text mísící biblickou dikci s dialektem a slangem. To je náplň debutového románu australského zpěváka Nicka Cavea, který nyní můžete poslouchat v Četbě s hvězdičkou. „Jeho beletrie se v působivosti a originalitě naprosto vyrovná jeho hudební tvorbě. V žádném případě to není jen nějaké čtení pro fanoušky,“ podotýká v Mozaice dramaturgyně Petra Hynčíková.
Ve znamení české hudby a hvězdných umělců. Česká filharmonie představila 128. koncertní sezonu
Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov uvede hned na začátku sezóny tři koncerty věnované výhradně hudbě Antonína Dvořáka. Sólisty koncertů budou německo-americký houslista Augustin Hadelich, španělský violoncellista Pablo Ferrández a rezidenční umělec 128. sezony, maďarsko-britský klavírista András Schiff.
Rozhovor s ředitelem festivalu Ondřejem Kamenickým
Začíná další ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Nabídne kvalitně obsazené české a mezinárodní soutěžní sekce, zajímavý mimosoutěžní program, a taky akce pro filmové profesionály, ale i pro děti. Přijede řada atraktivních hostů. V rozhovoru s Tomášem Pilátem ředitel festivalu Ondřej Kamenický nejdřív vysvětluje hlavní téma a motto letošního ročníku, které zní Cena bezpečí.
Realita ukrytá za idylou Vánoc. Novela Takové maličkosti o tíži vykročení z pohodlnosti
Kolik úsilí stojí porušit tichý souhlas okolí a vykonat opravdu dobrý skutek? Skládá se náš život z neustále se opakujících drobností, nebo jeho hodnotu určuje i klíčové rozhodnutí? O tom pojednává kniha Takové maličkosti irské autorky Claire Keeganové, kterou pro nakladatelství Prostor přeložila Hana Ulmanová.
Anna Kareninová žije! Je to člověk z masa a kostí s obyčejnými starostmi. A vznikl o ní film
Je nalezena tím, koho hledá – tak se jmenuje dokument věnovaný překladatelce Anně Kareninové. Říct o někom, že je legendární, je klišé; o Anně Kareninové to ale platí. Navíc, když si spousta lidí myslí, že vůbec neexistuje.
Lidský hlas je předobrazem klavírního zvuku, říká Ivo Kahánek. Pianistův hudební výběr zní v Mozaice
Pianista Ivo Kahánek je jedním z nejpozoruhodnějších umělců své generace. Vyhledávaným interpretem je pro širokou výrazovou paletu i virtuózní schopnosti, které uplatňuje v repertoáru od baroka po soudobou hudbu. Jakou hudbu rád poslouchá a co zařadil do svého výběru pro ranní Mozaiku?
Literární zpověď, nebo hra na autofikci? Karty jsou v románu Petry Hůlové rozdány na obě strany
Petra Hůlová sice patří na české literární scéně k etablovaným autorkám, na rozdíl od řady obdobně úspěšných literátek však nepřestává ve své tvorbě i veřejných projevech nadále hledat, riskovat a také provokovat. Stačí se ohlédnout za autorčinými aktivitami v posledním roce – třeba její povídkou Na co nepřišla řeč, v níž vykreslila ukrajinské uprchlíky v překvapivě kritickém světle, jejími břitkými sloupky pro web iLiteratura.cz a účinkováním na loňském Sjezdu spisovatelů.