Český rozhlas - Příroda
NejnovějšíPřed 2 týdny

Poslechněte si podcast: Zvídavec Evy Sinkovičové: Stydlivá květina, která se umí „hýbat“. Co se stane, když sáhnete na citlivku?

Extrakt z citlivky stydlivé se používá v tradiční medicíně. Kde roste a proč se pohybuje? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

03:17

Český rozhlas - Příroda

Vydává: Český rozhlas

Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.

Web

Před 2 týdny 14:01

Radioporadna: Lesní mysl. Relaxační metoda jako soubor technik, které využívají účinky přírody na mysl člověka

Veronika Peterková je fyzioterapeutka a také instruktorka severské chůze nebo-li nordic walking. A zabývá se i relaxační metodou, která se jmenuje Lesní mysl. To je oficiální název.

Před 3 týdny 49:56

Program Artemis: Návrat člověka na Měsíc, zbudování stanice Gateway, hledání vody a mnohem víc

Americká NASA i Evropská vesmírná agentura se vrací na Měsíc. K tomu by měl sloužit program Artemis. Co o něm zatím víme, přibližuje v Leonardu Plus popularizátor kosmonautiky a šéfredaktor serveru Kosmonautix.cz Dušan Majer.

20. srpen 2022 23:58

Natura: Jak poznat zdravý les? Připomíná chaos

České lesy procházejí zásadní proměnou. Po několika vlnách kůrovcových kalamit teď ekosystémy čelí nebývalému suchu, zvyšujícím se teplotám, nevyzpytatelnému počasí, takže dalším dopadům klimatických změn, které budou v nadcházejících letech stále sílit. A naše lesy – v řadě případů spíš plantáže –, nejsou na tyto výzvy připravené.

18. srpen 2022 15:13

Máme rádi zvířata: Návštěva u chovatelů prasat kune kune na farmě v Marinkách u Blažejova

S magazínem Máme rádi zvířata a jeho autorkou Jitkou Cibulovou Vokatou se vypravte na farmu v Marinkách u Blažejova, kde chovají prasata kune kune. Dále bude veterinářka Lucie Míková mluvit o popáleninách psů a také uslyšíte zpěv konipase.

8. srpen 2022 42:54

InSight: hluboký spánek hlídače „marsotřesení“ a příběh Jana Žižky, lapky, ale také Božího bojovníka

Sonda InSight na Marsu (4:14) – Historie: Vzducholoď duchů (19:25) – Knihovnička: Důvod k naději (24:21) – Šest století od husitské revoluce, 3. část: Jednooký (27:42)

6. srpen 2022 23:56

Natura: Hlavatá vrba je pro hmyz jako prales. Tradici ale drží už jen někde

Vrbovny dříve sloužily jako vydatné zásobárny palivového dřeva a lidé jejich prořezáváním nevědomky vytvářeli životní prostor pro hmyz nebo ptáky. Hlavaté vrby jsou tak ukázkou toho, že i silný hospodářský zásah může být pro přírodu prospěšný, pokud se udělá správně.

1. srpen 2022 42:55

Pod kůží velryby jižní: unikátní výzkumy českých zoologů, zrod husitské revoluce a založení Tábora

Jak se čeští vědci dostali pod kůži velrybám jižním (4:20) – Procházka srpnovou oblohou (20:55) – Šest století od husitské revoluce, 2. část: Kdo s koho (26:42)

31. červenec 2022 49:31

Hostem Leonarda Plus je lékárník Stanislav Havlíček

Mnohé léky, které dnes používáme, vzešly z bylin a rostlin. Dozvíte se jak se zrodilo opium a z něj následně morfin, jaký potenciál má konopí a proč se můžete předávkovat i vrbovou kůrou. Moderuje Andrea Skalická.

30. červenec 2022 23:56

Natura: Je Česko převčelené? V počtu včelstev na kilometr patříme k evropské špičce

Česko patří mezi nejzavčelenější země v Evropě. Přes 60 tisíc včelarů v tuzemsku pečuje o 660 tisíc včelstev. A navíc oproti jiným částem světa u nás populace tohoto hmyzu roste.