- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Zvídavec Evy Sinkovičové: Podivný selfie trend s usměvavým klokanem quokka musely úřady zakázat. Proč odhazuje svá mláďata?
Klokan quokka je jeden z nejmenších druhů klokana. Proč se mu říká selfie klokan a jak se brání před predátory? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak dlouho žijí nejstarší stromy a co se dá poznat z letokruhů?
Co žije déle – člověk, zvíře, nebo strom? Jak se pozná věk stromů a co jsou to letokruhy?
Máme rádi zvířata: Mravenci jsou možná nenápadní, ale pro přírodu a lidstvo důležití
Mravenci jsou pracovití a pilní. V domácnostech je sice nevidíme rádi, planetě ale prospívají. O jejich důležitosti v přírodě i pro lidstvo bude řeč v pořadu Máme rádi zvířata v pravidelném cyklu Mravenci a jejich pozoruhodný svět. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Psí slovník: Co se váš miláček snaží říct a platí, že pes, který štěká, nekouše?
Jak podle štěkotu poznat myšlenky čtyřnohých chlupáčů? A jaké chování naznačuje útok? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Planetárium: Aretinova mapa Čech v bojích třicetileté války a starověký oltář od italské Tolfy, ztracený v trní
Nový a přesný popis Království českého Pavla Aretina (4:36) – Historie: Juraj Jánošík (18:45) – Knihovnička: Cesta do pravěku (23:50) – Kamenný oltář u města Tolfa (28:17)
Leonardo Plus: Útočné drony s AI? Záleží jen na velkých státech, jestli touto cestou půjdou, říká vývojář
Drony a bezpilotní vozidla zažívají v posledních dekádách bouřlivý rozvoj. Probíhající válka na Ukrajině jasně ukazuje, jak tuto technologii lze využít, zvláště spojení dronů s umělou inteligencí (AI) je velmi silné a může být i zneužito.
Natura: U nás máme pocit, že jsou národní parky všech a tak je v nich vše dovoleno, říká šéf EUROPARCu Hošek
Co si představíte, když se řekne národní park? Někdo prales Boubín na Šumavě, jiný naopak vrchol Sněžky, další meandry řeky Dyje a ostatní labské pískovce.
Planetárium: Záhadný amyloid, marné hledání léku na Alzheimerovu chorobu, peklo na Venuši a plány na její výzkum
Tajemství Alzheimerovy choroby, 2. část: Hledání léků (4:15) – Procházka březnovou oblohou, s poznámkou o třech typech jara (18:38) – Peklo na Venuši a nové sondy (25:22)
Planetárium: Na osmi kolech po Měsíci. Půl století Lunochodu 2 a letecká archeologie od papírové mapy k LIDARu
Půl století Lunochodu 2 (4:27) – Příběhy s trojkou: Krvavý hodokvas (18:59) – Knihovnička: Tutanchamon (23:22) – Archeologie z nebe, 2. část: Od mapy k LIDARu (27:38)