Český rozhlas - Příroda
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Zvídavec Evy Sinkovičové: Mara slaništní pojídá vlastní výkaly a skvěle skáče. Se kterým zvířetem je příbuzná?

Jednomu živočichovi je velmi podobná, s jiným je příbuzná. Kromě rostlinné stravy požírá i dost nechutnou věc. Kdo je vlastně mara slaništní? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

03:14

Český rozhlas - Příroda

Vydává: Český rozhlas

Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.

Web

Včera 04:16

Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolik váží mrož a jak dlouhé má kly?

Čím se tenhle mořský savec živí? A jak může ve skupině ztratit dobré postavení? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před dvěma dny 42:35

Planetárium: Jak velryby pomáhají zkoumat oceánskou kůru, aniž by o tom věděly a co zajímá montánní archeology

Písně plejtváků obrovských: Velryby ve službách seismologů (4:27) – Procházka červnovou oblohou (18:32) – Za horníky do Krušných hor, 1. část: Montánní archeologie (24:40)

Před třemi dny 48:20

Leonardo Plus: Mnoho z nás trpí samotou z množství. Jsme obklopeni lidmi, ale nemáme si s nimi co říct, míní Vojtko

Být sám nemusí nutně znamenat, že je člověk osamělý. A naopak, i někdo obklopený mnoha lidmi se může cítit sám. Rozdíl mezi dobrovolnou samotou a osamělostí objasňuje host Leonarda Plus párový terapeut Jan Vojtko.

Před pěti dny 04:58

Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč je kůrovec nebezpečný pro les a dá se s ním bojovat?

Kolik druhů kůrovců existuje? Proč jsou tak obávání a jak rychle se množí? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:14

Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak získává želva kyslík, když zrovna nepoužívá plíce?

Některé druhy želv se dokáží skvěle přizpůsobit okolnímu prostředí. I vědce pak překvapí, jaké prazvláštní schopnosti mají.

Před 2 týdny 41:13

Planetárium: Bez plastů to nejde: jak jich však spolykat co nejméně? A genetická minulost obyvatel jižní Británie

Neviditelné plasty kolem nás i v nás, 2. část (4:30) – Astronomie: Astronomické hoaxy dříve a dnes (17:03) – Z kontinentu na jih Británie: Svědectví pravěkých genů (22:13)

1. květen 2023 39:47

Planetárium: Naši vědci na biblické lokalitě Tel Burna v Izraeli, zmizelí ibisové skalní a migrace duchů z Egypta

Izrael, Tel Burna a chemická svědectví minulosti skrytá v půdě (4:18) – Procházka květnovou oblohou (20:02) – Zmizelí ibisové skalní a migrace duchů z Egypta (25:19)

28. duben 2023 02:36

Zvídavec Evy Sinkovičové: Zdá se vám, že jste zahlédli kolibříka? Spíš jde o dlouhozobku svízelovou

Je možné spatřit Dlouhozobku i u nás v České republice? V čem je výjimečná? A proč se jmenuje svízelová? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

26. duben 2023 03:18

Zvídavec Evy Sinkovičové: Ve kterém městě mají před lidmi přednost jeleni? Můžete je hladit a za pamlsek se ukloní

V japonském městě Nara si budete připadat jako v pohádce od Disneyho. Rozkošné jelínky sika tam potkáte na každém kroku. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.