Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Zvídavec Evy Sinkovičové: Co možná nevíte o krokodýlech: Dokážou se naučit povely a neumí vypláznout jazyk. Jak to?

Krokodýli jsou velmi starým řádem plazů. Největší druh, krokodýl mořský, je dokonce největším plazem současnosti. Jsou to skvělí lovci.

03:40

Český rozhlas - Příroda

Vydává: Český rozhlas

Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.

Web

Před šesti dny 42:54

InSight: hluboký spánek hlídače „marsotřesení“ a příběh Jana Žižky, lapky, ale také Božího bojovníka

Sonda InSight na Marsu (4:14) – Historie: Vzducholoď duchů (19:25) – Knihovnička: Důvod k naději (24:21) – Šest století od husitské revoluce, 3. část: Jednooký (27:42)

Před týdnem 23:56

Natura: Hlavatá vrba je pro hmyz jako prales. Tradici ale drží už jen někde

Vrbovny dříve sloužily jako vydatné zásobárny palivového dřeva a lidé jejich prořezáváním nevědomky vytvářeli životní prostor pro hmyz nebo ptáky. Hlavaté vrby jsou tak ukázkou toho, že i silný hospodářský zásah může být pro přírodu prospěšný, pokud se udělá správně.

Před týdnem 42:55

Pod kůží velryby jižní: unikátní výzkumy českých zoologů, zrod husitské revoluce a založení Tábora

Jak se čeští vědci dostali pod kůži velrybám jižním (4:20) – Procházka srpnovou oblohou (20:55) – Šest století od husitské revoluce, 2. část: Kdo s koho (26:42)

Před 2 týdny 49:31

Hostem Leonarda Plus je lékárník Stanislav Havlíček

Mnohé léky, které dnes používáme, vzešly z bylin a rostlin. Dozvíte se jak se zrodilo opium a z něj následně morfin, jaký potenciál má konopí a proč se můžete předávkovat i vrbovou kůrou. Moderuje Andrea Skalická.

Před 2 týdny 23:56

Natura: Je Česko převčelené? V počtu včelstev na kilometr patříme k evropské špičce

Česko patří mezi nejzavčelenější země v Evropě. Přes 60 tisíc včelarů v tuzemsku pečuje o 660 tisíc včelstev. A navíc oproti jiným částem světa u nás populace tohoto hmyzu roste.

Před 2 týdny 03:49

Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolik druhů netopýrů žije v České republice a kolik komárů za noc uloví?

Netopýři jsou spolu s kaloni jedinými létajícími savci na planetě. Orientují se pomocí echolokace a místo běžného spánku hibernují. Čím ještě jsou výjimeční? Nastražte uši!

Před 2 týdny 03:15

Zprávy pro Královéhradecký kraj: V Česku stále hrozí riziko požárů. Někteří lidé se přesto v přírodě chovají úplně nepochopitelně

Národní park České Švýcarsko přišel kvůli rozsáhlému požáru zatím o dvě nejnavštěvovanější lokality. Jejich znovu zpřístupnění veřejnosti může podle jednoho ze strážců parku trvat léta. Podobný scénář je černou můrou pro provozovatele podobných míst jinde v Česku, třeba Prachovských nebo Adršpašsko-teplických skal.

Před 2 týdny 23:18

Máme rádi zvířata: Zajímavosti o rozmnožování akvarijních rybek a také o tom, jak se zvěř vyrovnánvá s rozmary počasí

Jak se zvěř vyrovnává s velkým vedrem a jak se chrání před prudkými lijáky? Tyto otázky zodpoví magazín Máme rádi zvířata. Dozvíte se také zajímavosti o rozmnožování některých akvarijních rybek a vše doplní příspěvek Blahoslava Voharčíka o ledňáčkovi. K poslechu zve Martin Hlaváček.

Před 2 týdny 04:02

Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak dlouho žijí nejstarší stromy a co se dá poznat z letokruhů?

Co žije déle – člověk, zvíře, nebo strom? Jak se pozná věk stromů a co jsou to letokruhy?

Před 2 týdny 03:51

Pavoučí vlákno je nejtenčí a nejpevnější přírodní materiál. Umí ho vyrobit i lidé?

Proč pavouci tkají sítě a z čeho se jejich vlákno skládá? A dokážou krásné pavučiny vytvářet všechny druhy?