Jihočeské nebe
6. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Zrnka z komety Swift-Tuttle prolétávají atmosférou. V srpnu uvidíte až sto meteorů za hodinu

Perseidy, jeden z nejnápadnějších meteorických rojů, zdobí srpnovou noční oblohu. „Meteorický roj je úkaz, kdy meteory zdánlivě vyletují z jednoho místa. V případě Perseid se toto místo nachází v souhvězdí Persea,“ vysvětluje jihočeská astronomka Jana Tichá.

06:26

Jihočeské nebe

Vydává: Český rozhlas

...aneb Co všechno uvidíme v příštích dnech na obloze. O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje, s astronomkou Janou Tichou.

Web

Před šesti dny 04:42

Výsadkové pouzdro vesmírné sondy doručí na Zemi cenné vzorky z povrchu asteroidu Bennu

Na neděli 24. září 2023 se dlouho těší astronomové po celém světě. „Na Zemi má přiletět jeden supervzácný a drahocenný náklad – vzorky z blízkozemního asteroidu Bennu. Doručí je výsadkové pouzdro sondy OSIRIS-REx, která vzlétla v roce 2016 a vzorky z povrchu odebrala v roce 2020,“ vysvětluje jihočeská astronomka Jana Tichá.

Před týdnem 04:56

Při podzimní rovnodennosti je den stejně dlouhý jako noc, pak už začne světla výrazně ubývat

Měsíc září přináší začátek podzimu. Meteorologický podzim začíná 1. září, astronomický podzim pak podzimní rovnodenností. Ta letos nastane 25. září v 8.50 hodin.

Před 2 týdny 04:10

Jasný Merkur nad ránem, Saturn po celou noc. V září můžete na obloze pozorovat planety

Čtyři z pěti pouhým okem viditelných planet můžete pozorovat na obloze v září. Venuše a Merkur se objevují ráno, Saturn po celou noc a Jupiter po většinu noci kromě večera.

Před 3 týdny 07:06

Země není středem vesmíru. Po staletí udržovanou nauku převrátil naruby Mikuláš Koperník

Slavný hvězdář, renesanční učenec Mikuláš Koperník, který se narodil 19. února 1473 v polské Toruni, má svůj pomník i na jihu Čech. Je po něm pojmenována mladší kopule hvězdárny na Kleti. „My jí většinou říkáme nová, i když už je stará padesát let. Byla slavnostně otevřená k pětistému výročí narození Mikuláše Koperníka v roce 1973,“ dodává astronomka Jana Tichá.

27. srpen 2023 04:59

Svatý Vavřinec byl popraven velmi krutým způsobem. Na obloze zůstaly jeho slzy

Meteory odjakživa přitahovaly pozornost lidí. Říká se, že když vidíte padat hvězdu, můžete si něco přát a splní se vám to. „Podotýkám, že to je sice hezké úsloví, ale my astronomové za to rozhodně nezodpovídáme,“ usmívá se šéfka českobudějovické hvězdárny Jana Tichá.

20. srpen 2023 02:11

Srpnové meteory zdánlivě vylétávají ze souhvězdí Persea. To se objevuje kolem půlnoci na východě

Perseus je jedním z nejznámějších hrdinů řecké mytologie. Jméno podle něj dostalo i souhvězdí, které souvisí se srpnovým meteorickým rojem Perseidy, lidově nazývaným padající hvězdy.

13. srpen 2023 04:15

Lehněte si na karimatku a koukejte v noci na východ a jih. Srpnovou oblohu zdobí meteorický roj

Na noc z 12. na 13. srpna letos připadlo maximum meteorického roje Perseidy. Pokud jste prolétávající meteory zatím nesledovali, máte příležitost ještě po několik následujících nocí. Jak totiž uvádí jihočeská astronomka Jana Tichá, maximum roje není úplně ostré, ale protahuje se do několika nocí.

30. červenec 2023 05:20

„Jednou za uherský rok“ nastanou dva úplňky během jednoho měsíce. Jev přešel do anglického úsloví

Srpen je teplý prázdninový měsíc a jeho noční obloha je kromě všech obvyklých krás ozdobená Perseidami. Zároveň už se také krátí doba slunečního svitu, dny se zkracují a noci prodlužují.

23. červenec 2023 06:12

Vesmírné objekty, které bychom možná ani neviděli, prozradí infračervené záření

Vesmírný dalekohled Jamese Webba propátrává kosmos v infračervené oblasti spektra. Díky tomu například pořídil snímky mlhoviny, na nichž výrazně září mladé hvězdy.