Zrcadlo
4. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Pomáhá ženám, které čelily sexuálnímu násilí. Sama má stejnou zkušenost. Zrcadlo Johanny Nejedlové

Časopis Forbes ji zařadil mezi svých vybraných 30 pod 30 – 30 inspirativních osobností pod 30 let. Ale stejně tak zaujala i americký server Bitch Media, sdružující osobnosti, které neúnavně bojují za rovnější společnost. Takhle ji vidí okolí i svět. Jak vidí v zrcadle ona sebe sama?

24:29

Zrcadlo

Vydává: Český rozhlas

Dokumentární série o inspirativních ženách a mužích dnešního Česka.

Web

Před čtyřmi dny 26:22

Geriatrie není smutný obor. Vždyť pomáhá seniorům jejich život naplnit. Zrcadlo Ivy Holmerové

Patří mezi naše nejznámější gerontology. Sama však místo stáří razí pojem bezvěkost. V té své bezvěkosti by už měla nárok na důchod. Přesto je na roztrhání. Pracuje, vyučuje, věnuje se výzkumům, cestuje... Do jejího pojetí lékařství se vejde kulturní antropologie, sociální práce i etika. Proč Ivu Holmerovou nakonec oslovila péče o seniory? A jak si česká gerontologie stojí ve srovnání s péčí o dříve narozené v jiných evropských zemích?

Před týdnem 26:14

Nejtěžší je naučit děti samostatně přemýšlet a přijímat i neúspěch. Zrcadlo Petry Šubrtové

Jako studentka vyjela do Anglie nasát svobodu a dobýt velký svět. Našla tam sebe, svoje češství a touhu dělat velké věci doma. A tak se stala učitelkou, což v jejím podání není diagnóza, ale dar. Za tisíce zážitkově odučených hodin získala ocenění Global Teacher Prize, které ji utvrdilo ve víře, že morální kvality jsou důležitější než krasopis. Proč si Petra Šubrtová myslí, že úspěchy formují neúspěchy? A jaký neúspěch stojí za její učitelskou pokorou?

Před 2 týdny 23:41

Mise jsou náročné. Přesto se tam pořád vracím. Kvůli pocitu, že žiju naplno. Zrcadlo Jana Trachty

Jako první ho lákala filozofie, až poté medicína. Z té ale nejdříve utekl. Vrátil se k ní po těžké sepsi v Nepálu. Dnes má za sebou 11 misí s Lékaři bez hranic. Životy ale zachraňuje i doma. O malé pacienty se stará na dětské chirurgii v Nemocnici v Motole. Jakými odbočkami Jan Trachta projel, než se stal lékařem? Jak těžké jsou pro něj lékařské mise? Jak se vyrovnává se smrtí, se svými pochybeními a jaký je táta?

Před 3 týdny 24:21

Přijmout, že nejsem v něčem dobrý? Proti tomu je darování ledviny úplné nic. Zrcadlo Karla Zimy

Herec, táta, partner. Za role, které dostává, je rád, ale žádná z nich není ve skutečnosti vysněná. Je vděčný za dobré vztahy se svými blízkými i s mužem, dnes už svým velkým přítelem, kterému daroval ledvinu. Karla Zimy se často lidé ptají, jestli toho někdy litoval. On rád zase vypráví o euforickém okamžiku, kdy se dozvěděl, že je jako dárce vhodný se vším všudy. Jak přemýšlí o dnešním světě?

31. červenec 2022 24:08

Úkolem duchovního není linkovat cestu. Ale naslouchat. Zrcadlo Sandry Silné

Chová včely, pořádá brunche a vaří pivo Božínku. Sandra Silná je ale také farářkou Církve československé husitské. Jaké to je sloužit lidem a být jim nablízku? Jak se ke své profesi dostala? Jaký význam má pro ni víra? A vede k ní svého syna?

24. červenec 2022 24:30

Deprese jsem řešila workoholismem. Zrcadlo první dámy dabingu Olgy Walló

Spisovatelka, psycholožka, dabingová režisérka. Sžíravá komentátorka vlastního života, s kterou se osud nemazlil. Jak Olgu Walló ovlivnili rodiče? Jaké překážky kvůli tomu musela překonávat a co to udělalo s její psychikou? Proč se během Pražského jara cítila bezmocně a vyřazeně? Jak jí pomohla práce a kdy si uvědomila, že jsou vztahy důležitější? A jak překonala těžkou nemoc a co jsou podle ní sekundární zisky?

17. červenec 2022 24:27

Hodně jsem plakala. Myslela jsem, že mám postiženého syna za trest. Zrcadlo koučky Terezy Robinson

Má odžito za několik těžkých životů. Přesto život miluje. Televizní redaktorka, která kariéru vyměnila za mateřství. Máma, která bolest z postižení syna proměnila v naději pro svou rodinu. I pro ostatní s podobným osudem. Jak těžké bylo pro Terezu Robinson vzepřít se rodinným vzorcům? Jaké to je být rodinnou koučkou? A o čem je její iniciativa Srdcem Robinson?

10. červenec 2022 26:04

Barbora Baronová: Nechci dělat knížky, které lidi sežvýkají jako rohlík

Původně vystudovala novinařinu. Dnes šéfuje nakladatelství WO-MEN, v němž vydala i několik svých knih. Její kniha Intimita, která originálním způsobem zachycuje vyprávění šesti žen o různých společenských tématech, získala v roce 2016 ocenění Magnesia Litera. Podle čeho si Barbora Baronová vybírá projekty? Jak vnímá svoji nakladatelskou práci? A jaké jsou její největší pochybnosti?

3. červenec 2022 23:31

Věra Doušová: Žena činu. Co si usmyslí, to provede. Vždycky ale v zájmu druhých

Vždycky myslela na druhé. V disentu, po revoluci i přes deset let v Potravinové bance, kde zachraňuje jídlo. Nejen tím ale pomáhá lidem v nouzi. Odkud vyvěrá její touha usnadnit život druhým? Jak ji ovlivnila její kamarádka Jiřina Šiklová, s níž šířila samizdat? A jakou cestu ušla od dob nezdařené emigrace až k ocenění Laskavec?

26. červen 2022 25:41

Eva Kantůrková: S knihami jsem to asi trochu přehnala. Chystám se napsat už 41.

Sžíravě pravdomluvná. Peprně vtipná. S jiskrou v oku a okouzlující vitalitou – i ve dvaadevadesáti letech. Kdy a jak Eva Kantůrková zahořela vášní k literatuře? Jak vřelý vztah má ke svému poslednímu literárnímu dítěti – ke knize O jinakosti? Jak jinaké měla dětství ona? Jak blízko si byla se svou maminkou a jak daleko se svou babičkou? A jak specifický je její vztah k mužům?