NejnovějšíPřed dvěma dny

Poslechněte si podcast: Eva Kantůrková: S knihami jsem to asi trochu přehnala. Chystám se napsat už 41.

Sžíravě pravdomluvná. Peprně vtipná. S jiskrou v oku a okouzlující vitalitou – i ve dvaadevadesáti letech. Kdy a jak Eva Kantůrková zahořela vášní k literatuře? Jak vřelý vztah má ke svému poslednímu literárnímu dítěti – ke knize O jinakosti? Jak jinaké měla dětství ona? Jak blízko si byla se svou maminkou a jak daleko se svou babičkou? A jak specifický je její vztah k mužům?

25:41

Zrcadlo

Vydává: Český rozhlas

Cyklus dokumentů o inspirativních ženách dnešního Česka.

Web

22. květen 2022 23:15

Psaní je moje láska i obsese. Zrcadlo Barbary Nesvadbové

Dnes už se o sobě nebojí říkat, že je spisovatelka. Barbara Nesvadbová je ale i filantropka. Její charitativní a nadační práce je rozsáhlá a stejně jako knížky je pro ni vášní. Jak se vidí v zrcadle? Jaká je dcera a jaká máma? Proč píše své texty rukou? A jak se vyrovnávala s kritičností svého otce?

15. květen 2022 25:01

Nemoc ovládala její tělo i mysl. Teď s poruchou příjmu potravy pomáhá druhým. Zrcadlo Lady Brůnové

Svoje dětství spojuje s nadváhou a osamělostí. Snaha zalíbit se ji ale přivedla až k anorexii. Teď se v rámci své neziskové organizace 3pe snaží pomáhat těm, kteří se potýkají se stejným problémem. Jaký byl boj s nemocí, která ovládá tělo i mysl? Jak se z poruchy příjmu potravy dostala? A jak vnímá svoje studia a svůj studijní pobyt v zahraničí?

8. květen 2022 21:30

Zrcadlo Marty Kubišové: Jedna z nejcharismatičtějších zpěvaček, hrdinka. Jak ale vidí sebe jako mámu

Říká o sobě, že není krásná. Přesto je jednou z nejcharismatičtějších zpěvaček. Říká o sobě, že není hrdinka, přesto podepsala Chartu a byla její mluvčí. Jak se vidí v zrcadle Marta Kubišová? Jak v něm vnímá svoje dětství? Kde se vzala její přímost a její pevné morální postoje? A jak vidí sebe jako mámu?

1. květen 2022 24:30

Zrcadlo Adély Elbel: Fascinuje mě lidstvo. Naše jinakost i zrůdnost

Vystudovaná překladatelka, vtipná stand-up komička. Kdysi dávno jedna z dvojice Čoko-voko, nyní i spisovatelka a moderátorka. Proč napsala knížku a pro koho měla sloužit jako terapie? Proč je důležité vyjadřovat se k věcem veřejným? A co pochopila na cestě do Santiaga?

24. duben 2022 25:45

Dopředu mě žene vztek. Zrcadlo obhájkyně zneužívaných žen a dětí Lucie Hrdé

Původně chtěla být archeoložkou. Poté, co ji přijali na práva, se ale rozhodla pro cestu justice. Dnes je známou obhájkyní obětí sexuálních a násilných trestných činů. Proč je pro ni práce vášní? Kde bere sílu pokračovat, když už mnohokrát narazila do zdi systému? Jak těžké jsou pro ni zážitky zneužívaných žen a dětí? A co by přála těm svým?

17. duben 2022 24:22

O traumatech je třeba mluvit. Vyrovnat se s holokaustem ale nejde. Zrcadlo Věry Roubalové Kostlánové

Narodila se do židovské rodiny krutě poznamenané válkou. Její táta byl v komunistickém lágru. Ona nemohla studovat podle svých představ. Podepsání Charty 77 tak pro ni byla samozřejmost. Proč se Věra Roubalová Kostlánová stala psychoterapeutkou? Jak těžké je pro ni pracovat s rodinami, které zažily holokaust? A proč se věnuje práci s uprchlíky?

10. duben 2022 12:34

Pracovala s Vogue i Jamiem Oliverem. Kvůli rakovině zná i dno. Zrcadlo výtvarnice Elišky Podzimkové

Jako malá prodělala rakovinu mízních uzlin. Dnes pomáhá dětem sebrat odvahu a porvat se se zákeřnou nemocí. Právě malým onkologickým pacientům je určen její osobitý audiovizuální projekt Plešouni. Za jakých okolností začala Eliška Podzimková kreslit a malovat? Jak těžký pro ni byl boj s rakovinou? Proč miluje New York? A proč ho opustila?

3. duben 2022 24:52

Nechci dělat díry do světa. Mám ráda klid, bezpečí a jistotu. Zrcadlo novinářky Apoleny Rychlíkové

Multitalentovaná a emancipovaná novinářka a dokumentaristka. Držitelka novinářských i filmařských cen. Ale také dvojnásobná máma. Co ji ovlivnilo v dětství? Proč chodí na terapie? Proč se neviděla jako máma a jak moc ji mateřství změnilo? Co ji pálí, co jí dělá obyčejnou radost a co by si přála pro sebe, pro svět i pro své děti?

27. březen 2022 24:09

Lásku našla za železnou oponou. Zrcadlo herečky a zakladatelky dětské nadace Chantal Poullain

Když byla malá, přála si být klukem. Nakonec vyrostla v krásnou ženu s vlastní hlavou a otevřeným srdcem. I proto místo do Ameriky šla za svou láskou na kraj světa. Až za železnou oponu. A ačkoli jí láska nevyšla, díky ní má syna Vladimíra. Jak vzpomíná Chantal Poullain na dětství? Jak ji ovlivnili rodiče? Proč založila Archu Chantal? A kde se berou kořeny její touhy pomáhat dětem?