Zprávy ze Severu
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Sochař Libor Pisklák dokončil sochu saského krále Fridricha Augusta pro teplické lázně

Sádrový odlitek teď poputuje do Horní Kalné. V tamní slévárně vytvoří závěrečnou bronzovou verzi busty.

01:57

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Včera 02:04

Jídelní vůz z Prahy do Ústí nad Labem se rozjede na jevišti ústeckého Činoherního studia

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede 24. března večer premiéru autorské hry o cestování vlakem s názvem Jídelní vůz. Autor a režisér David Šiktanc se inspiroval vlastními zážitky, podobně jako skoro celý tvůrčí tým.

Včera 02:00

V chomutovském zooparku oslaví kulatiny nejstarší tuleň chovaný v zoologických zahradách v Evropě

Nejstarším tuleněm kuželozubým chovaným v zajetí v evropských zoologických zahradách je Kašek ze Zooparku v Chomutově. Tvrdí to alespoň vedení zoo. Letos je zvířeti 40 let – to je o zhruba 15 víc, než se dožívají tuleni v divoké přírodě. Oslava se koná v zooparku v sobotu 25. března. V Chomutově je Kašek od roku 1992.

Včera 01:56

Přestavba staré plovárny v Krupce začala. Vznikne tam park s hřišti pro děti i dospělé

Do areálu bývalého koupaliště v Krupce na Teplicku nastoupili pracovníci s motorovými pilami a bagrem. Začala přeměna staré nefunkční plovárny z 80. let 20. století, ze které má do roka být upravený park s volnočasovým vybavením.

Včera 02:05

Stanoviště záchranné služby ve Varnsdorfu prozatím nebude

Ve Varnsdorfu na Děčínsku zatím stanoviště záchranné služby nevznikne. O jeho vybudování žádalo vedení města i stovky lidí prostřednictvím petice. Dojezdové časy jsou podle nich příliš dlouhé. Sanitky vozí pacienty vedle rumburské nemocnice také do desítky kilometrů vzdálené nemocnice v Děčíně nebo Ústí nad Labem. V celém Šluknovském výběžku působí aktuálně čtyři posádky záchranářů, k pacientům se ale většinou dostanou do zákonem stanovených 20 minut.

Včera 02:44

V Krušných horách na Mostecku fungují od počátku roku dvě destinační agentury

Ústecký a Karlovarský kraj společně založily novou Destinační agenturu Krušnohoří. Od ledna má propagovat ústeckou i karlovarskou část pohoří a lákat tam turisty. Na Mostecku ale funguje i Destinační agentura Krušné hory, která vznikla v roce 2010, a která se do nově vzniklé agentury odmítla začlenit.

Před dvěma dny 02:07

V Ústí nad Labem začíná dvoutýdenní festival současného designu

V Domě umění Ústí nad Labem je otevřena nová výstava s názvem Zahrada ctností a neřestí. Představuje současný design. Zároveň je hlavní akcí nultého ročníku festivalu Design Ústí, který potrvá dva týdny. Návštěvníci na ní uvidí třeba podsedáky pro invalidy vedle šperků, erotické pomůcky nebo kávový servis.

Před dvěma dny 01:56

Veterinární správa udělila v Ústeckém kraji další pokuty za týrání skotu

Veterinární kontroloři v Ústeckém kraji stále řeší případy týrání dobytka. Před soudem je případ z Chomutovska, kde žil skot v nevyhovujících podmínkách, teď krajská veterinární správa řeší další případ na Děčínsku.

Před dvěma dny 03:08

Občanská vybavenost obcí v Ústeckém kraji se výrazně liší. Důkazem toho mohou být Ročov a Brodec

Občanská vybavenost v menších obcích v Ústeckém kraji může být výrazně odlišná. Například v Ročově na Lounsku mají obchod, lékaře, poštu, školu a třeba i kulturní dům s tělocvičnou. V nedalekém Brodci nic z toho není. Tamní obyvatelé tak musejí za veškerými službami dojíždět, jak uslyšíte v následující reportáži.

Před dvěma dny 02:02

Vzácný červený kostel ve Varnsdorfu začne už brzy sloužit veřejnosti

Varnsdorf na Děčínsku se bude brzy moci chlubit netradiční obřadní síní nebo výstavním prostorem. Město dokončuje rekonstrukci vzácného kostela, kterému se podle glazovaných cihel říká červený. Chátrající novogotickou památku dostalo město v roce 2017 od státu, každý rok na jeho obnovu vynakládá zhruba tři miliony korun.

Před třemi dny 01:59

Postoloprty uspořádaly přednášku pro řidiče, která jim pomůže s orientací v silničním provozu

Osvěžit pravidla silničního provozu se rozhodli zájemcům v Postoloprtech na Lounsku. Radnice tam pro ně uspořádala bezplatné školení. Přišli na ně třeba ti, kdo řidičské zkoušky skládali už před mnoha lety a v autoškole se tak třeba neučili o pravidlech zipování.