Zprávy z jižních Čech
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Na bývalém golfovém hřišti u Lipna se pasou divocí koně. Vznikla tam nová rezervace pro kopytníky

Nedaleko přehrady Lipno se prohání divocí koně. Stádo se čtyřmi klisnami přivezli do nové rezervace ochranáři společně s ekofarmáři. Zvířata vyrůstala v bývalém vojenském prostoru Milovice, kde divocí koně žijí už osm let. Někdejší golfové hřiště u Lipna nad Vltavou je nejvýše položenou rezervací kopytníků v Česku.

02:26

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:59

Sochy, obrazy i nově objevené náhrobky. V Českém Krumlově otevřeli Klášterní muzeum

Po více než sedmdesáti letech se do bývalého českokrumlovského kláštera minoritů vrátily tři pozdně gotické sochy. Lidé je uvidí v novém Klášterním muzeu. Návštěvníci poznají také historii areálu, v obrazárně si prohlédnou barokní originály a v gotickém sklepě najdou klášterní lapidárium.

Včera 02:44

Speciální oddělení pro seniory otevřela psychiatrická nemocnice v Písku. Zaměří se nejen na psychiku

Psychické potíže se nevyhýbají ani seniorům. U starších lidí se ale často vyskytují současně s dalšími zdravotními problémy. Proto je potřeba speciální péče. Nabídnout ji může Psychiatrická nemocnice Písek, která otevřela speciální oddělení pro seniory.

Včera 03:41

Národní sportovní hala vyroste před budějovickým výstavištěm, doplní ji parkovací domy a hotel

Moderní stavba, ke které povede cyklostezka, hned za ní parkovací domy. Tak se má do roku 2028 proměnit prostranství před českobudějovickým výstavištěm. Hlavní dominantou bude národní sportovní hala pro míčové hry. Záměr představil premiér Petr Fiala spolu s hejtmanem Jihočeského kraje Martinem Kubou.

Včera 02:35

Dvě stíhačky se srazily nad budějovickým sídlištěm Vltava. Nehoda se jako zázrakem obešla bez obětí

Měl to být standardní návrat stíhaček MiG-21 na základnu po aviatické pouti. Stala se z toho ale zcela ojedinělá událost v novodobých českých dějinách. Dvě letadla se 8. června 1998 srazila nad českobudějovickým sídlištěm Vltava. Záběry z místa připomínaly apokalypsu, přesto si havárie jako zázrakem nevyžádala oběti na životech. Zranění utrpěly desítky lidí.

Před dvěma dny 02:36

Ostružiník Járy Cimrmana, jeřáb bezdězský a mnoho dalších rostlin ukáže ojedinělý fotografický atlas

Přes osm tisíc fotografií bude obsahovat nový Fotografický atlas rostlin České republiky. Na jeho vzniku se podílejí tři české univerzity, dále výzkumné ústavy a muzea. Shromažďují informace a snímky, které dosud žádná jiná kniha v Česku nenabídla. Atlas není zatím kompletní, tým autorů musí sehnat peníze na jeho dokončení. Pomoct může i veřejnost.

Před dvěma dny 02:40

Zemědělci sklízí pícniny. V nižších polohách mají hotovo, jinde kvůli mokru ještě louky neposekali

Na jihu Čech pomalu končí první sklizeň pícnin. Podle zemědělců bude úroda jen průměrná. Někde už mají senáž pod střechou, v některých oblastech jsou ale louky podmáčené a zatím se je nepodařilo posíct.

Před třemi dny 02:11

Restaurace, plovoucí mola, místa pro lodě. Na Zátkově nábřeží v centru Budějovic vznikne náplavka

Od studie k dokončení přípravné fáze posunula českobudějovická radnice projekt nové náplavky na Zátkově nábřeží. Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace a v příštím roce už chce začít stavět. Pravý břeh řeky Malše mezi Zlatým a Železným mostem v centru Budějovic se po vzoru náplavky u Vltavy v Praze výrazně promění. Úpravy se kvůli parkování dotknou i levého břehu.

Před třemi dny 02:31

Za kožním lékařem konečně nemusí lidé z Prachatic dojíždět. Nemocnice otevřela ambulanci

Obyvatelé Prachatic a okolních obcí se budou moct po letech se svými problémy obracet na kožního lékaře přímo ve městě. Prachatická nemocnice otevřela ve svém areálu novou kožní ambulanci. Z důchodu se kvůli tomu vrátila místní lékařka Anna Škáchová.

Před třemi dny 02:22

Škola v budějovické Dukelské ulici staví tělocvičnu. Někteří architekti kritizují vzhled i zakázku

Kritiku některých architektů vyvolala stavba nové sportovní haly ve vnitrobloku českobudějovické základní školy Dukelská. Investice za více než 32 milionů korun má vyřešit problém s nedostatečnou kapacitou školních sportovišť. Na místě už začaly stavební práce. Odborníkům ale vadí nejen výsledná podoba budovy, ale i způsob, jakým město projekt vybralo.

Před čtyřmi dny 02:33

Zájem o fotovoltaiky naplno zaměstnává poradce. Pomáhají s výběrem, ale také upozorňují na podvody

Zájem o poradenství k fotovoltaikám je v Energy centru v Českých Budějovicích stále velký. Začal už loni s nástupem energetické krize. V průběhu letošního roku se ještě zvýšil. S poradci osobně konzultovaly pořízení fotovoltaické elektrárny už stovky lidí.