Zprávy z jižních Čech
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Podzimní covidová vlna zatím není na obzoru. Jihočeští hygienici evidují nízký počet nakažených

I přes chladnější počasí se zatím počty případů koronaviru v Jihočeském kraji nezvyšují. Oproti očekávání ministra zdravotnictví, že v listopadu budou nemocnice čelit náporu kvůli nemocným covidem, je situace klidná. Statistiku ale pravděpodobně ovlivňuje i malý zájem o testování.

02:36

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Včera 02:51

Betlém od starosty, učitelky ze školky i skautů z Linze. Malá umělecká díla vystavují v Čimelicích

Několik desítek betlémů přinesli lidé do kostela v Čimelicích. Většinu z nich si sami vyrobili. Další pocházejí ze zahraničí a váže se k nim i zajímavý příběh. Místní obyvatelé je letos zapůjčili do kostela poprvé, aby udělali radost ostatním.

Včera 02:32

Nejen Mikuláš s čerty, ale také dobrovolníci se srdíčky vyrazili do ulic. Začaly zimní Srdíčkové dny

První prosincový týden opět patří Srdíčkovým dnům. V pondělí tak do ulic vyrazili nejen Mikuláš, anděl a čert, ale také dobrovolníci se sbírkovými předměty. Jejich koupí podpoříte rodiny s těžce nemocnými dětmi.

Včera 02:24

Velkochov kachen zlikvidovali veterináři ve Frahelži na Jindřichohradecku kvůli ptačí chřipce

Historicky největší ohnisko ptačí chřipky na jihu Čech v pondělí likvidovali veterináři společně s hasiči. Vyskytlo se ve velkochovu kachen ve Frahelži na Jindřichohradecku. Kvůli viru bylo nutné utratit 15 tisíc ptáků.

Před dvěma dny 02:46

Býval to byt školníka, teď se v YMCA centru v Jindřichově Hradci scházejí děti, rodiče i senioři

Už devět let připravují dobrovolníci z YMCY v Jindřichově Hradci aktivity pro děti i seniory v bývalém bytě školníka na 5. základní škole na sídlišti Vajgar. Od začátku bylo jasné, že prostory nejsou úplně ideální. Letos město v rozpočtu uvolnilo 4 miliony korun a bývalý byt přestavělo. YMCA tak má nové zázemí, díky tomu také rozšiřuje svoji činnost.

Před dvěma dny 02:40

Stromky v lese zapáchají a jsou obarvené. V předvánočním období se tak lesníci snaží odradit zloděje

Českobudějovičtí lesníci olamují větve některých jehličnanů. Chtějí tak odradit zloděje, kteří si vánoční stromky vybírají v cizím lese. Ochranou před nimi jsou i odpuzovače nebo reflexní barvy. Lesníkům tyto pomůcky ročně ušetří desítky tisíc korun.

Před dvěma dny 02:29

S malými hříšníky zúčtovali ve Vimperku. Nakonec si ale všichni z pekla odnesli sladký perníček

Několik set lidí přišlo do vimperského pekla. To se letos nově otevřelo ve zřícenině předsunuté bašty Haselburg. Užít si pekelný mumraj a zarecitovat básničku samotnému Luciferovi přišli malí i velcí hříšníci.

Před třemi dny 02:40

Adventní městečko v Budějovicích bez omezení. Vyšší náklady kvůli drahým energiím radnice neřeší

Advent plný smíchu, dobrého jídla a pití a setkávání s rodinou a přáteli. A také vyzdobená města a otevřené vánoční trhy. Po dvou letech s proticovidovými omezeními si lidé znovu užívají předvánoční čas bez restrikcí. Jihočeši i turisté z Rakouska a Německa míří třeba do Českých Budějovic. Program adventního městečka tam neomezily ani rostoucí náklady.

Před pěti dny 02:36

Geologové ukončili první fázi průzkumů podloží u Temelína. ČEZ tam chce postavit malý reaktor

Výstavbu malého modulárního reaktoru plánuje společnost ČEZ u Jaderné elektrárny Temelín. Má být velký jako fotbalové hřiště. Geologové proto teď zkoumají podloží a horninové složení. V pátek ukončili po několika týdnech první fázi vrtů.

Před pěti dny 03:21

Jeden z největších obrazů malíře Petra Brandla opustil jindřichohradecký zámek. Míří na výstavu

Patří mezi nejcennější díla vystavená na jindřichohradeckém zámku. Lépe řečeno – patřil. Řeč je o jednom z největších obrazů barokního malíře Petra Brandla. Dílo s rozměry pět krát tři metry totiž z Jindřichova Hradce odvezli restaurátoři. Musí ho připravit na velkou výstavu Brandlova díla, kterou chystá Národní galerie.

Před pěti dny 02:17

Úprava parku Dukelská v Českých Budějovicích nabírá zpoždění. Na stavbě se objevily komplikace

Stavební práce při rekonstrukci parku Dukelská v Českých Budějovicích nabraly zpoždění v řádu měsíců. Příští rok v únoru, kdy se mělo toto upravené veřejné prostranství znovu otevřít, se na místě bude dál pracovat. Radnice teď také řeší, o kolik korun se projekt prodraží.