Zprávy z jižních Čech
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Až tisíc aut na budějovickém sídlišti Máj parkuje nelegálně. Problém má vyřešit nová budova

Dvě až tři patra a skoro 500 stání – takové jsou parametry plánovaného parkovacího domu na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. Radnice ho chce postavit na místě stávající trolejbusové točny v ulici Antonína Barcala. Budova má zlepšit situaci, která je podle vedení města kritická.

03:17

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:36

Žáci navrhovali chytrý parkovací dům. Soutěž Talent pro firmy má přilákat k technickým oborům

Firmy trápí nedostatek zaměstnanců v technických oborech. Motivovat k jejich studiu pomáhají odborné soutěže. V Hluboké nad Vltavou představili žáci ze základních a středních škol pod vedením konstruktérů z největších jihočeských firem své návrhy chytrého parkovacího domu.

Včera 02:27

Území u zaniklé obce Pohoří na Šumavě v srdci Novohradských hor se stane přírodní památkou

Na seznam více než 200 zvlášť chráněných území v Jihočeském kraji letos přibyde minimálně jedno další. Plochu o celkové rozloze přes 155 hektarů u zaniklé obce Pohoří na Šumavě v Novohradských horách chce Jihočeský kraj prohlásit za přírodní památku. Cílem je především ochrana vzácných druhů rostlin a živočichů.

Včera 02:39

Přetížené náklaďáky ničí silnice a ohrožují ostatní vozidla. Celníci proto váhu nákladu kontrolují

Jeden přetížený kamion se rovná stejné síle jako 1700 osobních aut. Vyplývá to ze studie Ředitelství silnic a dálnic. Jihočeští celníci se proto zaměřují na kontrolu zátěže nákladních aut. Některá překročí limit i o více než dvě tuny. Od začátku roku už kvůli takovým přestupkům Celní správa na jihu Čech udělila pokuty za desetitisíce korun.

Před dvěma dny 02:12

Nová mobilní aplikace rozpozná podle fotografií kostely z česko-bavorského příhraničí

Nová aplikace pro mobilní telefony dokáže podle neznámé fotografie určit některé kostely v česko-bavorské příhraniční oblasti. Vyvinul ji tým vědců Jihočeské univerzity a Technické vysoké školy v německém Deggendorfu. Aplikace zpřístupní v mobilu snímky a informace o vybraných středověkých památkách, obsahuje i navigaci, která zájemce ke kostelům dovede.

Před dvěma dny 01:49

Cena tepla ve Strakonicích vzrostla o více než polovinu. Lidé ze sídliště Šumavská sepsali petici

Obyvatelé strakonického sídliště Šumavská sepsali petici kvůli drahému teplu. Reagují na meziroční navýšení ceny o 55 procent na 890 korun za gigajoule. Zatímco ještě loni na zálohách platila domácnost například 3000 korun, teď je to přes 4500 korun.

Před třemi dny 03:30

Martin Biháry patří mezi slabozrakými sportovci k největším silákům na světě

Ve své osobní sbírce má Martin Biháry titul mistra světa a stále drží platný světový rekord. V Prvním centru zdravotně postižených Jihočeského kraje se se svými úspěchy pochlubil ředitelce Nadačního fondu Světluška Gabriele Drastichové.

Před čtyřmi dny 02:38

Hornoplánský přívoz Pionýr zahájil svou 51. sezonu

Lipenskou přehradu brázdí od pátku po únorové pauze opět přívoz Pionýr z Horní Plané do Bližší Lhoty a zpět. Hraničář ve Frymburku a Šumava v Dolní Vltavici zahájí sezonu v nadcházejících týdnech.

Před pěti dny 02:40

Dárců kostní dřeně a prvodárců krve neustále ubývá

Lékaři se proto vydávají mezi veřejnost. Na besedách a přednáškách se je snaží informovat o tom, co obnáší být součástí registru dárců kostní dřeně. A že tak můžou někomu dát šanci na život.

Před pěti dny 02:01

Jihočeské hvězdárny se připojily k celorepublikovému Dni Hvězdáren a planetárií

Období jarní rovnodennosti nabízí ideální podmínky pro sledování vesmíru. Hvězdárny a planetária po celé republice zvou v tomto období veřejnost k pozorování nebeských těles.

Před šesti dny 02:36

Obec Ločenice sama provozuje dva obchody i hospodu

Obyvatelé některých odlehlých obcí musí za nákupem dojíždět třeba i několik desítek kilometrů. V Ločenicích na Českobudějovicku je to přesně naopak. Obec tam provozuje hospodu a dva obchody, z toho jeden ve své místní části Nesměň. Lidem tak dává práci a pro místní zároveň zajišťuje ty nejdůležitější potřeby.