Zprávy pro Pardubický kraj
22. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Vysoký plot a domek pro hlídače. Radnici ve Slatiňanech došla trpělivost s kompostárnou

Ve Slatiňanech postaví kolem kompostárny plot. Ve velkém se ji naučili využívat lidé z ostatních měst a obcí a kapacita nestačila. Radnici navíc došla trpělivost s lidmi, kteří se tam zadarmo snaží zbavit nepořádku.

01:58

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Včera 01:57

Skleníkový experiment. Pardubičtí středoškoláci krmí saláty odpadem z bioplynky

V areálu pardubického gymnázia Dašická vyrostl velký skleník. Jde o experimentální vědeckou laboratoř, kterou si z velké části od podlahy až po střechu postavili sami studenti. Na pár metrech čtverečních tak nyní testují svůj akvareaktor. Jde o technologii na využití zbytkového odpadu, který vzniká v bioplynových stanicích.

Před dvěma dny 00:24

Nemocnice Pardubického kraje zakázaly od úterý návštěvy pacientů

Ve všech pěti nemocnicích Pardubického kraje budou od úterý 4. října až do odvolání zakázány návštěvy pacientů. Příčinou je narůstající počet respiračních onemocnění včetně covidu-19.

Před pěti dny 02:04

Skútr pod koly jeřábu. Vojenské hasiče prověřuje náročný výcvik v Budislavi

Vojenské hasiče čeká náročnější výcvik. Během intenzivního kurzu se mají připravit na situace, se kterými se tak často nesetkávají. Armáda klade důraz hlavně na zásahy u nehod, včetně těžké techniky. Právě v tom je hlavní rozdíl mezi vojenskými hasiči a profesionály v civilu.

Před šesti dny 01:55

U Rokytna začala stavba přivaděče k dálnici D35. Hotový bude za rok

U obce Rokytno začala stavba dalšího přivaděče k dálnici D35. Nová vozovka spojí dálniční sjezd na kilometru 139 se současnou silnicí I/35 a měla by odklonit tranzitní dopravu hlavně z obcí Rokytno, Chvojenec a Býšť.

Před týdnem 02:11

Kominíci jedou na doraz. Lidé se často vrací k tuhým palivům

Podzim bývá obdobím, kdy si kominíci na nedostatek práce rozhodně nemohou stěžovat. Letos to ale platí dvojnásob. I kvůli vysokým cenám energií se prý stále více lidí chce pojistit a pořizují si nebo znovu zapojují kotle na tuhá paliva. S tím souvisí i znovuzprovoznění komínů.

Před týdnem 03:03

Doprava přes most v Pardubicích bude deset týdnů kyvadlová, začala rekonstrukce

V Pardubicích dnes začala částečná uzavírka mostu kpt. Bartoše. Provoz bude deset týdnů kyvadlový. Starý most musí radnice nechat provizorně opravit. Náklady budou 6,5 milionu korun.

Před 2 týdny 02:16

Most, který předběhne dálnici. U Svitav začala stavba železničního mostu přes D35

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo s předstihem stavět železniční most, po němž budou u Svitav jezdit vlaky na Brno a zpět přes trasu budoucí dálnice D35. Zahájení stavby vlastního úseku dálnice Janov - Opatovec se plánuje na příští rok.

Před 2 týdny 02:05

Rozebrané hrázi vrátili korunu. Pastvinská přehrada bude od prosince zase otevřená

Koruna hráze přehrady Pastviny na Orlickoústecku je uzavřená víc než rok. Nedostanou se na ni vozidla ani návštěvníci. Povodí Labe začalo s rozsáhlou opravou loni v červnu, teď se práce chýlí ke konci.

Před 2 týdny 00:46

Protestní jízdy zemědělců míří na hlavní dopravní tahy v Pardubickém kraji

Kolony těžké techniky se budou pohybovat na trase mezi Pardubicemi a Chrudimí, Nasavrky a Trhovou Kamenicí, po R35 v Litomyšli i po hlavních trasách kolem Lanškrouna a Žamberka.

Před 3 týdny 01:57

Obnova chvaletické lávky na Labi nabírá měsíc zpoždění

Chodci a cyklisté se otevření chvaletické lávky 30. září nedočkají. 100 metrů dlouhé přemostění přes Labe bude zahalené lešením déle, než byl původní plán. Obnova zrezivělých částí lávky totiž nabírá zpoždění.