• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Geologický vrt v Žernově má pomoci zjistit, proč před miliony let na Zemi vyhynula část organismů

Je to zhruba 66 milionů let, kdy na Zemi vyhynula velká část živočišných i rostlinných druhů. Vědci doteď pátrají, proč se to stalo a jak se život vyvíjel v dalším období. Odpovědi na některé otázky by mohl dát právě probíhající výzkumný geologický vrt v obci Žernov na Náchodsku.

02:03

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 02:24

Do dnešního dne mohou někteří zemědělci požádat stát o mimořádnou podporu. Komu je přesně určena?

Část zemědělců si může do dneška požádat o mimořádnou dotaci. Stát mezi ně rozdělí zhruba 810 milionů korun. Žádost o podporu se týká hlavně chovatelů prasat, krav a kuřat a také pěstitelů jablek a brambor. Více podrobností zjišťovala reportérka Eliška Horáková.

Dnes 02:33

Jedinečný nález na Podorlicku. U Opočna našli archeologové unikátní pozůstatky germánského sídliště

Archeologické naleziště u Opočna na Rychnovsku vydalo další důležité svědectví o životě našich předků. V místě stavby druhé části obchvatu města totiž archeologové objevili pozůstatky germánského sídliště.

Dnes 02:35

Vysvědčení ve školách dostávají i děti uprchlíků z Ukrajiny. Hodnocení ale mají jiné

Statisícům školáků začínají letní prázdniny. Ještě předtím ovšem obdrží vysvědčení. Ze škol si ho odnesou i děti uprchlíků z Ukrajiny. Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy sice školám doporučilo hodnotit ukrajinské děti slovně, třeba v největší základní škole v Náchodě ale dostanou klasické známky.

Včera 03:13

Pokud jste si nepožádali včas, nový cestovní pas už do konce prázdnin v Hradci Králové nedostanete

Na vydání cestovního pasu si v Královéhradeckém kraji kvůli obrovskému zájmu počkáte i měsíc. Pokud jste si o nový doklad nepožádali včas a chcete stihnout prázdninovou dovolenou, třeba v samotném krajském městě to už nestihnete. Podrobnější informace přímo na hradeckém magistrátě zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.

Včera 01:52

Nový hradecký stadion roste jako z vody a získává svoji podobu. Dělníci začali obnovovat „lízátka“

V hradeckých Malšovicích dál roste stavba nového multifunkčního stadiónu, který by už v příštím roce měl začít sloužit především fotbalistům Hradce Králové. Hotová je část tribun nebo většina konstrukcí. Návštěvník staveniště si tak může udělat poměrně přesný obrázek o tom, jak to asi bude na stadiónu po dokončení vypadat.

Včera 02:01

Poprvé v Česku: Stroj, který zacílí postřik přímo na plevel, vyjel na pole u Všestar na Hradecku

U Všestar na Královéhradecku se zemědělcům vůbec poprvé v Česku předvedl speciální inovativní zemědělský stroj na postřik polí. Ten je schopný místo plošného postřiku zacílit pesticidy přímo na rostlinu plevele. Zemědělcům by tak v budoucnu mohl snížit spotřebu jedů i hnojiv a ušetřit tak náklady.

Před dvěma dny 02:05

U Náchoda vyrůstá nový vodojem. S kapacitou 5 000 kubíků pitné vody bude třetí největší v kraji

Nedaleko Náchoda vzniká nový vodojem o celkovém objemu 5 000 metrů krychlových. Podle zástupců společnosti VaK Náchod bude třetí největší v Královéhradeckém kraji. Vodojem pomůže nejen v Náchodě a okolí, ale také lidem na Hradecku a části Pardubického kraje. Hotový má být do konce roku.

Před dvěma dny 00:15

Požár v domově pro seniory v České Skalici se naštěstí obešel bez zranění. 84 klientů se evakuovalo

Krátce po 10. hodině byl na tísňovou linku oznámen požár v objektu domova pro seniory v Riegrově ulici v České Skalici. Na místo byli vysláni profesionální a dobrovolní hasiči ze čtyř jednotek požární ochrany. Průzkumem bylo zjištěno, že v suterénu budovy došlo k zahoření mandlu.

Před dvěma dny 02:17

V broumovském klášteře díky moderním technologiím doslova ožívají podmanivé obrazy Radky Bodzewicz

Lapidárium broumovského kláštera na Náchodsku nabízí nevšední podívanou. Obrazy na obřích plátnech totiž ožívají. Nejen, že se díky moderním technologiím postavy i jejich okolí pohybují, navíc má každé dílo svůj vlastní zvuk. A když k tomu návštěvníci přidají ještě svoji fantazii, o zážitky rozhodně nemají nouzi.

Před dvěma dny 01:26

Policie obvinila z podvodu dva muže. Přes 70 lidí nalákali na výhodné investice, peníze ale utratili

Přes 14 milionů vylákali dva muži od více než 70 lidí - převážně seniorů. Slibovali jim, že za jejich peníze opraví krkonošský hotel a peníze jim tím zhodnotí. Ve skutečnosti ale muži žádný hotel nevlastnili a šlo o podvod. Kriminalisté kvůli tomu dvojici nedávno obvinili.