- Podcasty
- Zprávy Českého rozhlasu Střední Čechy

Poslechněte si podcast: Ovocnáři se v noci snažili uchránit květy meruněk před mrazem. Použili vodní mlhu i parafínové svíce
Česko má za sebou další mrazivou noc. Pěstitelé meruněk, kteří chtěli zachránit úrodu, ji strávili ve svých sadech. Například ovocnáři u Drnova na Slánsku rozprašovali na květy vodu nebo zapalovali parafínové svíce. Noční teploty tam klesaly až k minus 3 stupňům Celsia, při kterých můžou meruňky, které teď kvetou jako první, pomrznout.
Zprávy Českého rozhlasu Střední Čechy
Aktuální zprávy ze středních Čech.
Sněmovna posunula ke schválení vznik Národního parku Křivoklátsko, který opoziční ANO a SPD odmítají
Sněmovna po mnohahodinových debatách posunula ke schválení vznik Národního parku Křivoklátsko. Proti vyhlášení parku brojili zástupci opozičních hnutí ANO či SPD, odklad schvalování ale neprosadili. Poukazovali především na nesouhlasný postoj místních obyvatel a obcí s vytvořením parku. Sněmovna kvůli tomu asi ve vládní novele o ochraně přírody přinejmenším upraví povolené nebo zakázané činnosti v národních parcích včetně stavebních.
Zvon Staroměstské radnice se vrací díky výstavě. Nepřežil Pražské povstání, teď se opět rozezněl
Veřejnost si může prohlédnout osmdesátikilovou kopii zvonu, který visel ve věži Staroměstské radnice. Na konci 2. světové války v roce 1945 byl zničen požárem a střelou větší ráže. Na výstavě uslyší i jeho zvuk.
Včelaři hlásí rekordní úhyny včel. Podle monitoringu nepřežila zimu čtvrtina včelstev
Nejhorší zimu za posledních 12 let mají za sebou čeští včelaři. Nepřežila jim čtvrtina včelstev. Vyplývá to z monitoringu, do kterého se jich zapojilo na 9 tisíc. Data potvrzují třeba i včelaři na Benešovsku, které překvapilo, že včely hynuly jen v některých lokalitách.
OBRAZEM: Vlaky se na trať mezi pražskými Bubny a Výstavištěm vrátí v srpnu. Jak stavba postupuje?
Cestující by se vlakem na trati mezi pražskými Bubny a Výstavištěm měli svézt na začátku srpna. Jedná se o trasu z Prahy do Kladna. Správa železnic na její obnově pracuje dva roky, na místě buduje také nové nádraží Bubny a stanici Výstaviště. Musí dokončit ještě například eskalátory, výtahy a dláždění.
OBRAZEM: 80. výročí Pražského povstání připomněl u budovy Českého rozhlasu pietní akt
Právě dnes uběhlo přesně 80 let od začátku Pražského povstání. Otevřený odpor proti nacistickým okupantům tehdy naplno odstartovalo vysílání Československého rozhlasu a slavná česko-německá věta hlasatele Zdeněk Mančala: „Je právě sechs hodin.“ Bojovníky si dnes po poledni připomněli před budovou rozhlasu ve Vinohradské ulici v Praze ústavní činitelé, pamětníci i veřejnost.
Krabice od banánů jako měrná jednotka. Jak spolu souvisejí banánovky a dostavba Pražského okruhu?
Archeologové, kteří tam dělají průzkum, totiž právě krabice od banánů využívají k ukládání tisíců kusů různých vykopávek. Rozměrově jsou pro vědce ideální a na počet banánovek slangově označují i rozsah svých nálezů. Banány se teď ale podle obchodníků méně prodávají, krabic je nedostatek, a tak si archeologové musejí dělat zásoby.
Opravené muzeum v Nymburku vydalo poklady: Hrabalovo auto, Muchovo plátno a pozůstatky domů
Vůz Bohumila Hrabala, obraz Alfonze Muchy a taky nově objevené pozůstatky domů ze 14. a 15. století jsou součástí zrekonstruovaného Vlastivědného muzea v Nymburku. Oprava trvala pět let.
Krauskou i Kafemlejnkem. Výlet do muzea v Lužné si lidé zpříjemní jízdou parní lokomotivou
Železniční muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka má v této sezóně zajímavou novinku. Každý první víkend v květnu a červnu vyjíždějí z Lužné speciální historické vlaky po okolí.
Aplikace Klíšťapka poradí, kde si dát pozor na klíšťata. Je dílem českých vědců
Klíšťapka - tak se jmenuje aplikace, která vám napoví, kde se aktuálně v Česku vyskytují klíšťata. Nově se k ní připojil projekt Klíště ve městě, který nabízí komukoliv z nás možnost nahlásit nalezené i přisáté klíště. Kromě dat lze nahrát i fotografii klíštěte. A všechny záznamy se pak zobrazí na interaktivní mapě.
Ač handicapovaná, dělá pobyty pro lidi s dětskou mozkovou obrnou. Kateřina získala Cenu veřejnosti
Kateřina Maxová z Mladé Boleslavi se narodila před jednapadesáti lety s nemocí zvanou dětská mozková obrna. „Jsem chodící, ale špatně chodící, mám špatné ruce a mám špatnou řeč,“ vysvětluje. Přesto se snaží pomáhat dalším lidem s dětskou mozkovou obrnou. A protože už od osmnácti jezdila na pobyty pro tělesně postižené a líbilo se jí tam, dnes sama, jako předsedkyně spolku nazvaného DMO pobyty, takové pobyty organizuje.