- Podcasty
- Zprávy Českého rozhlasu Střední Čechy

Poslechněte si podcast: Slavnostně vyzdobená tramvaj jako připomínka 80. výročí Pražského povstání. Jezdit bude půl roku
V úterý vyrazila do pražských ulic slavnostně vyzdobená tramvaj s názvem „Praha městem hrdinů“. Vůz typu Škoda 15T bude po metropoli jezdit přibližně půl roku, přičemž má na sobě výrazný vizuál připomínající hrdinství Pražanů v rámci květnových událostí roku 1945. Design tramvaje v českých národních barvách s důležitými historickými daty vzdává hold obyvatelům hlavního města a hrdinům povstání.
Zprávy Českého rozhlasu Střední Čechy
Aktuální zprávy ze středních Čech.
Sněmovna posunula ke schválení vznik Národního parku Křivoklátsko, který opoziční ANO a SPD odmítají
Sněmovna po mnohahodinových debatách posunula ke schválení vznik Národního parku Křivoklátsko. Proti vyhlášení parku brojili zástupci opozičních hnutí ANO či SPD, odklad schvalování ale neprosadili. Poukazovali především na nesouhlasný postoj místních obyvatel a obcí s vytvořením parku. Sněmovna kvůli tomu asi ve vládní novele o ochraně přírody přinejmenším upraví povolené nebo zakázané činnosti v národních parcích včetně stavebních.
Zvon Staroměstské radnice se vrací díky výstavě. Nepřežil Pražské povstání, teď se opět rozezněl
Veřejnost si může prohlédnout osmdesátikilovou kopii zvonu, který visel ve věži Staroměstské radnice. Na konci 2. světové války v roce 1945 byl zničen požárem a střelou větší ráže. Na výstavě uslyší i jeho zvuk.
Stavba barikád, příchod Vlasovců a jejich role
Stavba barikád a vstup Ruské osvobozenecké armády, známé jako Vlasovci do bojů na pomoc Pražanům. To byly hlavní události Pražského povstání, které se odehrály druhý den, tedy 6. května 1945.
Zrušení povinné dvojjazyčnosti, začátek povstání a rozhlasové vysílání
Před 80 lety vypuklo Pražské povstání. Pátého května 1945 Česká národní rada vydala prohlášení o konci Protektorátu a o převzetí vládní a výkonné moci. Začala tak jedna z největších bitev Českého květnového povstání, které pomohlo konečnému osvobození Československa.
Odchod Vlasovců a jeho důvod, podepsání kapitulace Německa
Těžké boje na Pankráci nebo v Holešovících, tam především o Trojský most, dnes Most Barikádníků a také vraždění civilistů mladými nacisty z jednotek SA, takový byl v Praze 7. květen 1945. Masakry na Pankráci, v Krči nebo Michli nepřežilo 173 lidí.
Poslední boje a další osud hlavních aktérů
Osmého května 1945 brzy ráno začal nejmohutnější německý útok na Prahu. Za použití tanků, děl a letadel útočníci obsadili Libeň, Holešovice a Karlín. Německé tanky pronikly až na Staroměstské náměstí. Přes den ale dochází k zásadnímu.
Včelaři hlásí rekordní úhyny včel. Podle monitoringu nepřežila zimu čtvrtina včelstev
Nejhorší zimu za posledních 12 let mají za sebou čeští včelaři. Nepřežila jim čtvrtina včelstev. Vyplývá to z monitoringu, do kterého se jich zapojilo na 9 tisíc. Data potvrzují třeba i včelaři na Benešovsku, které překvapilo, že včely hynuly jen v některých lokalitách.
OBRAZEM: Vlaky se na trať mezi pražskými Bubny a Výstavištěm vrátí v srpnu. Jak stavba postupuje?
Cestující by se vlakem na trati mezi pražskými Bubny a Výstavištěm měli svézt na začátku srpna. Jedná se o trasu z Prahy do Kladna. Správa železnic na její obnově pracuje dva roky, na místě buduje také nové nádraží Bubny a stanici Výstaviště. Musí dokončit ještě například eskalátory, výtahy a dláždění.
OBRAZEM: 80. výročí Pražského povstání připomněl u budovy Českého rozhlasu pietní akt
Právě dnes uběhlo přesně 80 let od začátku Pražského povstání. Otevřený odpor proti nacistickým okupantům tehdy naplno odstartovalo vysílání Československého rozhlasu a slavná česko-německá věta hlasatele Zdeněk Mančala: „Je právě sechs hodin.“ Bojovníky si dnes po poledni připomněli před budovou rozhlasu ve Vinohradské ulici v Praze ústavní činitelé, pamětníci i veřejnost.
Krabice od banánů jako měrná jednotka. Jak spolu souvisejí banánovky a dostavba Pražského okruhu?
Archeologové, kteří tam dělají průzkum, totiž právě krabice od banánů využívají k ukládání tisíců kusů různých vykopávek. Rozměrově jsou pro vědce ideální a na počet banánovek slangově označují i rozsah svých nálezů. Banány se teď ale podle obchodníků méně prodávají, krabic je nedostatek, a tak si archeologové musejí dělat zásoby.