Dobré dopoledne
28. únor 2023

Poslechněte si podcast: Zpívání je o ovládání svalů a vazů, naučit se to může každý

Spolkové sborové zpívání má u nás tradici od 60. let 19. století, kdy vznikaly první pěvecké sbory. Byly to sbory mužské, většinou velmi početné, třeba 100, 200 nebo 300 členné.

21:06

Dobré dopoledne

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti, zdravý životní styl, móda, cestování, regionální informace, poradna.

Web

Před týdnem 33:01

„Po válce jsem lítal už jen na tajňačku, aby manželka nevěděla.“ Poslední rozhovor s Emilem Bočkem

V požehnaném věku 100 let zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček. Rodák z Brna-Tuřan v poslední době žil v jednom z brněnských domovů pro seniory. Utekl z domova v šestnácti letech a strastiplnou cestou se dostal přes Maďarsko do Bejrútu, odtud do Francie a Anglie. Bojoval v barvách RAF.

Před 2 týdny 12:31

Výtěžek Tříkrálové sbírky na Vysočině byl letos opět rekordní

Do pokladniček Tříkrálové sbírky letos lidé na Vysočině přispěli 2 557 000 korun. Dalších přibližně 40 000 korun přišlo do takzvaných on-line kasiček nebo bezhotovostním převodem.

Před 2 týdny 15:41

Velký knižní čtvrtek přinese na pulty knihkupectví novinky

Zejména za dob socialismu byly vždy ve čtvrtek novinky na pultech knihkupectví. Lidé mnohdy už několik hodin čekali ve frontách, aby se dočkali svého oblíbeného autora.

Před 2 týdny 14:59

Velký koncert a křest zpěvníku chystá jihlavská kapela Oči

Autorská kapela Oči vznikla v roce 2017 v Jihlavě. Za dobu svého působení odehrála desítky koncertů na Vysočině i mimo ní. Svou tvorbou se kapela nejvíce blíží k hudebnímu stylu Art Pop.

Před 2 týdny 23:03

10 hodinových terapií i právní pomoc zdarma můžou využít oběti trestných činů

20. února slavíme evropský den obětí zločinů. Jeho historie sahá do roku 1990, kdy byla přijata ve Velké Británii charta oběti zločinu. U nás se začaly tyto zákony přijímat ještě později. Například zákon proti domácímu násilí byl přijat až v roce 2006. Zákon o obětech trestných činů přišel na řadu až v roce 2013.

Před 2 týdny 20:45

O tom, že chce být spisovatelkou, měla jasno už v 11 letech

Michaela Vaščíková je beznadějná romantička, kterou občas přepadne takzvané záchvatové psaní. Svoji knihu Lvice v erbu krále četla 35x a měla ji napsanou za měsíc. Doma má už napsaných dalších asi 5 knih. Jediné, co ji zdržuje je proces vydávání a propagace.

Před 3 týdny 17:04

Tenis, fotbal i biatlon můžou díky projektu Nadačního fondu Světluška sledovat i nevidomí fanoušci

Projekt Nevidomý fanoušek je projektem Světlušky Nadačního fondu Českého rozhlasu, který dodal myšlenku, a sportovní reportéři se zapojili. Přenosů ze sportovních utkání už nevidomí fanoušci mohli díky Českému rozhlasu zažít několik. Byli třeba na fotbale, poslouchali také přenos Velké pardubické, nebo tenisový zápas.

Před 3 týdny 19:24

Přiznat si, že nemají svoje finance pod kontrolou, neumí většina lidí

Za gramotného člověka se považuje ten, který umí číst a psát. Za finančně gramotného ten, který umí hospodařit s penězi a má alespoň nějaké základní znalosti o obecném fungování peněz.

Před 3 týdny 20:13

V cukrárnu s galerií proměnila bývalou školku ve Víru

Jmenuji se Hanka Řehořková a jsem cukrářka z Víru, takto skromně se na svém webu představuje cukrářka a úspěšná podnikatelka z Vysočiny.

Před 3 týdny 20:59

Prodloužit trvanlivost, usnadnit přípravu i zvýšit atraktivitu potravin je úkolem takzvaných éček

Éčka, nebo-li potravinářské přídatné látky, tedy aditiva, se záměrně přidávají do potravin z různých technologických důvodů. Pro delší trvanlivost, hezčí vzhled, vhodnější konzistenci nebo lepší chuť.