25. březen 2022

Poslechněte si podcast: Zpívající lípa a v Telecím je kouzelná. Líbí se desítkám tisíc Evropanů

Je to jeden z nejmohutnějších stromů Česka. A symbol českého venkova. Zpívající nebo také Lukásova lípa v Telecím u Poličky propojuje příběhy i lidi.

04:35

Naše nej...

Vydává: Český rozhlas

Víte, kde v Pardubickém kraji roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách nebo vás zajímá, jak se žije v NEJmenší vesnici kraje?

Web

24. červen 2022 04:24

Nejvíc denivek kvete v Mravíně

Jaroslav Vintera patří mezi největší pěstitele denivek v Česku. V jeho Denivkové zahradě najdete stovky odrůd a kultivarů této rostliny, jejíž květ září jen jeden den.

17. červen 2022 04:12

Jedno z nejmenších muzeí najdete v Bystrém. Patří ševcovskému řemeslu

Roubenka čp. 137 se řadí k nejstarším chalupám ve městě. A protože se v ní kdysi šily boty, vzniklo tu malé muzeum s expozicí ševcovského řemesla. To k Bystrému patřilo už tradičně.

10. červen 2022 04:31

Růžovému paloučku daly název galské růže. Jsou nezdolné a legendární

Uprostřed polí poblíž obce Újezdec u Litomyšle se nachází místo, které je opředené legendami a také prostými, přitom výjimečnými růžemi. Vyrostly prý ze slz českých bratří.

3. červen 2022 05:05

Nejvíc loriů žije v Janově. Uvidíte je v zoo?

Marcel Kohout z Janova u Litomyšle je zřejmě největší chovatel papoušků lori v celé Evropě. Zároveň se stará také o vlastní farmu na indonéském ostrově Bali. V Janově by chtěl vybudovat zoologickou zahradu.

27. květen 2022 04:55

Planičkův orloj je jedinečný. Osud jeho autora ale spíš děsí

Čtyřicet ozubených kol a zajímavý mechanismus. Dílo vyučeného krejčího, který zabil své dvě ženy, vznikalo z touhy uspět a stvořit něco velkolepého. Orloj vystavuje Městské muzeum Ústí nad Orlicí.

20. květen 2022 04:04

Expozice mincí na pardubickém zámku je unikátní. Teď získala prestižní ocenění

Východočeské muzeum v Pardubicích se může pochlubit jednou z největších numismatických sbírek v Česku. V roce 2021 otevřelo ve sklepení zámku novou expozici mincí s názvem Peníze si do hrobu nevezmeš.

13. květen 2022 04:27

Císař Rudolf II. zavítal na Svojanov. Virtuálně a se svou sbírkou

Na hradě Svojanově u Poličky dlel před staletími král Přemysl Otakar II. nebo císař Karel IV. O tom, že by Svojanov navštívil císař Rudolf II., nevíme nic. Na hradě se ale teď o tomto vládci a milovníku umění dozvíte všechno.

6. květen 2022 04:54

Byl to svatební dar. Teď je unikátní váza součástí muzejních sbírek

Východočeské muzeum v Pardubicích opatruje monumentální vázu se zajímavým příběhem. Knížecí rodina Auerspergů ji před více než 100 lety darovala novomanželům ze Slatiňan.

22. duben 2022 04:47

Bůh všechno vidí i slyší. Hlavně v Bystrém

Dominantou městečka Bystré u Poličky je kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské. Každý svatostánek je unikátní, ale v bysterském kostele najdete skutečnou raritu. Boží ucho.

15. duben 2022 04:52

Hvězdárna i domov. Astronom z Jedlové si splnil sen

V Jedlové u Poličky uvidíte velmi netradiční rodinný dům. Postavil si ho amatérský astronom Jaroslav Jašek. Vadil mu totiž světelný smog na okraji Brna, kde dříve bydlel.