Stříbrný vítr
26. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Zpěvák Jiří Štědroň. Od koho se naučil přistupovat k práci s nadhledem a odvahou?

Sám je až překvapen, jakými zákrutami se ubíral jeho profesní život. Jiří Štědroň je známý především jako zpěvák a herec. Od koho se naučil přistupovat k práci s nadhledem a odvahou? Jak se projevuje jeden z jeho nejvýraznějších povahových rysů, totiž přebujelá sebeironie? A opravdu čeká, až zavolají z Hollywoodu?

44:38

Stříbrný vítr

Vydává: Český rozhlas

Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Jitka Novotná zpovídá zajímavé ženy a zajímavé muže.

Web

Před třemi dny 42:33

Jaké vztahy vládnou mezi českými zemědělci, prozrazuje sedlák Daniel Pitek

Zakládá tůně, sází stromy, tvoří krajinu a myslí při tom na další generace. Sedlák zpod Milešovky Daniel Pitek. Zalitoval někdy, že ho láska k Českému středohoří odvedla od velkého amerického snu? Jaké vztahy vládnou mezi tuzemskými zemědělci? Čeho jsme se v přírodě zhostili se ctí? A které velké úkoly musíme zdolat?

Před týdnem 42:27

Co pro ni znamenal sborník písní jidiš, prozrazuje mezzosopranistka a pedagožka Jana Lewitová

V naší společnosti se nenosí spontaneita. O vrozený instinkt jménem zpěv nás často připravuje výchova s důrazem na dokonalost, říká mezzosopranistka a pedagožka Jana Lewitová. Do jaké míry navazuje na práci svého tatínka, legendárního neurologa prof. Karla Lewita? Co pro ni znamenal sborník písní jidiš, který jí z NDR přivezla spisovatelka Lenka Reinerová? A proč si musela dát panáka, než oslovila ke spolupráci Vladimíra Mertu?

Před 2 týdny 41:05

I pastelky šilhají, prozrazuje ředitel holdingu KOH-I-NOR Vlastislav Bříza

Věděli jste, že i pastelky šilhají? Prozradil to doyen českého byznysu, který stojí v čele holdingu KOH-I-NOOR Vlastislav Bříza. Získal díky produkci výtvarných potřeb barevnější pohled na svět? Co se jeho synové naučili v prvním rodinném byznysu při půjčování lodiček na Lipně? A proč se u Břízových zabydlela věta, že „Jeden s odvahou vytváří většinu“?

Před 3 týdny 44:41

Proč by si měl člověk pěstovat své nepřátele, prozradí herečka a zpěvačka Bára Hrzánová

Jako malá měla tolik energie, že kdyby ji prý napojili, nemuseli stavět Temelín. Dokáže s jistotou říct, kdy a od koho se dočkala té nejlepší a nejcennější kritiky? Co pro ni znamená herectví? Co svoboda? A proč by si podle Báry Hrzánové měl člověk pěstovat své nepřátele?

25. únor 2023 44:00

Jak jeho způsob uvažování ovlivnila léta v emigraci? Vysvětluje novinář a spisovatel Karel Hvížďala

Žurnalistika musí provokovat znalostmi a odstraňovat mlhu, ve které žijeme, říká novinář, dramatik a spisovatel Karel Hvížďala. Co jsou ty vůbec nejkrásnější zážitky, které si hýčká z doby dětství? Jak jeho způsob uvažování ovlivnila léta v emigraci? Kterého ze dvou knižních rozhovorů s Václavem Havlem si cení víc? A jak v literatuře úročí své okouzlení hudbou?

25. únor 2023 39:03

Zemřel slovenský režisér Juraj Jakubisko. Naplň mě úžasem, znělo jeho životní motto

V pátek 24. února zemřel ve věku 84 let Juraj Jakubisko. Slovenský filmový režisér, scenárista i kameraman byl pověstný svým kloboukem a o jeho filmech pochvalně mluvil i Federico Fellini. Na Dvojce ho připomínáme archivním pořadem Stříbrný vítr z roku 2017, kdy byl hostem Jitky Novotné.

18. únor 2023 40:52

Jak prožívá setkání s velkými filmovými tvůrci, prozradí Radana Korená

Zdaleka nejen o kinematografii, ale také o vnímavosti, vnitřní síle či intuici bude setkání s ředitelkou Letní filmové školy Uherské Hradiště Radanou Korenou. Jak prožívá setkávání s opravdu velkými filmovými tvůrci? Díky čemu se přestala bát neúspěchů a proher? A odkdy ví, že záleží jen na člověku samotném, jaké odstíny a tóny bude mít jeho život?

11. únor 2023 41:38

Překladatelka Alice Flemrová opustila práci na univerzitě a založila vlastní nákladatelství

Díky ní k nám česky promluvily Geniální přítelkyně. Co zažívá renomovaná překladatelka Alice Flemrová, když si tvořivě pohrává s průpovídkami knižních hrdinů? Proč na stěnách jejího bytu nevisí ani jediný z obrazů, které vytvořila za středoškolských studií malby? A co ji vedlo k rozhodnutí opustit pedagogickou práci na univerzitě, a naopak založit vlastní nakladatelství?

4. únor 2023 44:44

Příběhy staveb i architektů poutavě vypráví historik architektury Zdeněk Lukeš

Odmalička se kolem sebe rozhlíží, zajímá se o různá zákoutí, stavby, architekty, jejich příběhy – a ty nám pak poutavě předává. Historik architektury Zdeněk Lukeš. Co všechno se o životě a umění naučil díky rodičům, akademickým sochařům? Jak vzpomíná na euforická 90. léta, kdy se Pražský hrad otevíral veřejnosti? A vedeme si, my Češi, v architektuře, kultuře bydlení, staveb a veřejného prostoru se ctí?

28. leden 2023 37:58

Nevidomá aktivizační pracovnice Kateřina Orságová Urbanová vyzkoušela i bungee jumping

Připomeneme si atmosféru Kavárny POTMĚ, kde byla mezi nevidomým personálem i Kateřina Orságová-Urbanová. Díky čemu měla od dětství takovou kuráž, že lezla po stromech, dělala mnoho sportů nejen pro nevidomé a dokonce vyzkoušela bungee jumping? Kdy se při práci se seniory doslova vznáší blahem? A v kterých okamžicích je jí nejvíc líto, že nevidí?