Epizoda 78Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Zničené ruské tanky na pražské Letné

Už týden a půl jsou v Praze k vidění zničené tanky a další ruská vojenská technika z bitevních polí na Ukrajině. Je uspořádání takové výstavy funkční způsob, jak udržet konflikt na Ukrajině v zorném poli Čechů? Jak připomenout lidské utrpení a nesklouznout ke glorifikaci války? A jak válka ovlivňuje politickou a společenskou debatu v Česku?

34:17

5:59

Vydává: Seznam Zprávy

Jedno zásadní téma každý všední den. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv. Připravuje podcastový tým Lenky Kabrhelové. Nová epizoda vždy za minutu šest od pondělí do pátku.

Web

Epizoda 94Dnes 23:28

Vyšetřování exministryně Dostálové skončilo, zapomeňte?

Policie podle zjištění Seznam Zpráv chtěla stíhat bývalou ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO) za některé její činy z doby působení v resortu. Vyšetřování ale zastavilo státní zastupitelství, které mělo jiný pohled na sílu důkazů. Z čeho kriminalisté Dostálovou podezřívali? A jak mohlo dojít k rozdílnému vyhodnocení celé kauzy?

Epizoda 93Včera 27:09

Bomby na Gazu: Izrael proti Islámskému džihádu

Při vojenské operaci izraelské armády proti Islámskému džihádu v pásmu Gazy, která měla podle Izraelců předejít hrozícímu útoku na židovský stát, zemřelo přes 40 Palestinců, včetně dětí. Co všechno násilná epizoda odhalila o stavu konfliktu na Blízkém východě? A co prozrazuje o tom, jak jsou rozložené síly mezi ozbrojenými palestinskými frakcemi?

Epizoda 92Před dvěma dny 31:13

Manželství pro všechny, nebo jen pro někoho?

Českem opět hýbe debata o možnosti homosexuálních sňatků. Do Sněmovny dorazily dva návrhy: jeden zavádí manželství pro všechny, druhý ho naopak zakotvuje jako svazek muže a ženy. Diskuse o stejnopohlavních sňatcích se přitom v tuzemsku vede už léta. Proč je tak dlouhá a vyčerpávající?

Epizoda 91Před čtyřmi dny 27:14

Zvláštní vydání 5:59: Policista v Babišově kšiltovce

Policie čelí kritice za chování svých příslušníků na mítincích Andreje Babiše. V Borovanech na Českobudějovicku neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který Babišovi odnesl reproduktor. Jak pádné je podezření, že se policie chová jako ochranka vlivného politika? Plní svou roli nestranného ochránce pořádku? A jaká atmosféra Babišovy mítinky provází?

Epizoda 90Před pěti dny 23:58

Napadení Ukrajiny, blokáda Tchaj-wanu: dvě strany téže mince

Čína odpálila do moře v těsné blízkosti Tchaj-wanu nejméně desítku balistických raket. Reaguje tak na návštěvu Nancy Pelosiové, šéfky Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu, v Tchaj-peji. Kam až může eskalace dojít? Hrozí světu nový ozbrojený střet s účastí nejpočetnější armády planety na straně jedné a té nejlépe vybavené na straně druhé?

Epizoda 89Před šesti dny 23:51

Zabitý terorista Zavahrí. Vstanou noví bojovníci?

Americké ministerstvo zahraničí varuje své občany před možnou odplatou za smrt vůdce teroristické organizace Al-Káida Ajmána Zavahrího. Podle vlády existuje zvýšené riziko únosů amerických občanů, sebevražedných atentátů i pumových útoků na americké i spojenecké cíle. Jsou to oprávněné obavy? Jakou sílu Al-Káida dnes ve světě vlastně má?

Epizoda 88Před týdnem 24:26

„Soukromá“ Pravčická brána a otazníky kolem katastrofy

Plameny v Českém Švýcarsku pomalu ustupují, pohroma ale nasvítila i některé sporné momenty kolem fungování národního parku a resortu životního prostředí. Jak to bylo s varováním před rizikem požáru od starostů okolních obcí? A proč peníze ze vstupu k Pravčické bráně putují do kapes soukromé firmy?

Epizoda 87Před týdnem 25:32

„Ukrajinská Katyň“: masakr válečných zajatců v Olenivce

Smrt desítek ukrajinských válečných zajatců ve věznici v obci Olenivka v Rusy okupované části Donbasu vyvolala novou vlnu protestů proti brutalitě ruského postupu na Ukrajině. Kyjev i Moskva na sebe svalují odpovědnost za masakr. Je možné skrze válečnou mlhu proniknout k tomu, co se v Olenivce stalo? Jak to celé může ovlivnit další vývoj konfliktu?

Epizoda 86Před týdnem 27:32

Upskirting: kde najdou zastání oběti focení pod sukní?

Řada žen se v poslední době v Praze setkala se specifickým typem obtěžování, kdy jim neznámý muž na mobilní telefon skrytě natáčel nebo fotil intimní partie pod sukní. Policie to řeší jako přestupek, v některých zemích ale za stejný čin hrozí i vězení. Najdou také u nás oběti zastání v zákoně? A co radí experti těm, kdo se v takové situaci ocitnou?

Epizoda 85Před týdnem 33:33

„Nacista“ Orbán čím dál víc připomíná Putina

Maďarského premiéra Viktora Orbána opustila v reakci na jeho projev z minulého víkendu dlouholetá poradkyně, podle níž mluvil jako nacista. Jak velký problém nezvyklý veřejný rozkol pro Orbána představuje? A jak se mu daří před maďarskou veřejností obhajovat nejen své kontroverzní názory, ale i otevřeně proruské postoje v době války na Ukrajině?