Od Pradědu na Hanou
19. duben 2023

Poslechněte si podcast: Zmizelá osada Drakov patřila hutníkům i krásné Pavle s černými vlasy

Červená turistická značka a cyklotrasa dnes míří z Rejvízu kolem Černé Opavy směrem do Mnichova. Milovníky této krajiny provází také nedávno zprovozněná naučná stezka Údolím lapků z Drakova, která na deseti zastaveních představuje přírodní zajímavosti i krásy tohoto kraje.

03:56

Od Pradědu na Hanou

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

Web

Před čtyřmi dny 03:54

Hraničné Petrovice byly kdysi dvěma vesnicemi - Hraničnou a Petrovicemi

Vystoupáte-li po klikatící se silničce z údolí potoka Trusovky na náhorní plošiny Nízkého Jeseníku, první co vás přivítá, budou chaloupky Hraničních Petrovic. Vesnice položená v mělkém údolíčku mezi vrcholy Hraničného, Vyhlídky a Baby, z nichž všechny svou nadmořskou výškou překonávají 600 metrů, je bezesporu půvabnou osadou s mnoha pozoruhodnými pamětihodnostmi.

Před pěti dny 04:00

Ve Smržicích sedm týdnů sídlil pruský král

Obec Smržice patří k větším vesnicím v těsné blízkosti Prostějova, jejíž osídlení sahá podle archeologických nálezů až do mladší doby kamenné. Později zde žili lidé takřka nepřetržitě až do doby prvních písemných zpráv o zdejším regionu.

Před šesti dny 03:52

Polomí prý kdysi hostilo Josefa Mánesa i vílu Pilávku

Polomí je nevelkou vesnicí šplhající svou zástavbou po úbočí kopce Na skalách, který je se svou výškou 564 metrů jedním z dominantních vrcholů Zábřežské vrchoviny na pomezí Konicka a Litovelska. Samotná obec se však svými domy drží pod výškou 500 metrů, přesto i zde umí být zimní měsíce pěkně mrazivé a hlavně větrné.

Před týdnem 03:55

Raková byla původně německou obcí, sídlem zemanského rodu i pivovaru

Konicko je oblastí půvabných vesnic položených v krásné krajině Drahanské či Zábřežské vrchoviny. Ve druhé jmenované oblasti se nad proláklinou Rakoveckého údolí nachází náhorní plošina a na ní malebná obec Raková u Konice, jejíž historie stojí za zmínku a také za návštěvu.

Před týdnem 03:59

Rejhotice byly kdysi průmyslovým srdcem Podesní

Rejhotice jsou nejstarší a co do rozlohy katastru také největší částí dnešní obce Loučná nad Desnou. Jejich území zasahuje od údolí Desné až po vrchol Pradědu a v minulosti to byla osada nejen zemědělská, ale také průmyslová.

Před týdnem 03:57

Hlušovice skrývají mnoho drobných památek a dokonce i Přístav

Hlušovice jsou vesnicí ležící v nejplošší rovině Hané severně od Olomouce přímo na březích potoka Trusovky. Patří k tradičním zemědělským obcím, kde se však dá najít i mnoho zajímavých památek a pozoruhodných zákoutí.

Před 2 týdny 04:05

Proč se Kobylá německy jmenovala „Ves panen“, dodnes zůstává tajemstvím

Dřívější úřední název Kobylé nad Vidnavkou zněl německy Jungferndorf. České jméno označuje místo, kde se chovaly kobyly, ale německý termín „ves panen“ je poněkud tajemný. Ves jeptišek, která by se nabízela, nepřipadá v úvahu, neboť osada nikdy nepatřila žádnému klášteru a sestry Boromejky zde působily až v době, kdy už název skoro 600 let existoval.

Před 2 týdny 04:01

Vysílač Praděd je dnes i hotelem, rozhlednou, restaurací i nejvyšším bodem v České republiky

Je zajímavé, jak člověk už od počátku toužil si podmanit i ty nejnehostinější oblasti našich hor, a tak již v 19. století stávala na nejvyšší moravské hoře malá útulna pro pastevce a turisty. To je vlastně počátek staveb na vrcholu Pradědu, který vyvrcholil současným vysílačem.

Před 2 týdny 04:03

Počátky Strážné jsou zahaleny tajemstvím. Dnes se sem jezdí hlavně za výhledy z Lázku a okolí

Už jméno Strážná napovídá, že se jedná o obec na kopci, v tomto případě na hřebeni Zábřežské vrchoviny, ze kterého vykukuje nad okolní krajinu nejvyšší hora Lázek.

Před 3 týdny 03:51

Dějiny Janoušova u Cotkytle jsou tajemnější, než pověsti, které o vesnici hovoří

Velké Losiny jsou známou obcí pod Jeseníky, které proslavil, zdejší zámek, ruční papírna ale zejména lázeňská tradice. Lázně jsou odpradávna spojeny s vodou, a tak jsme se vydali pátrat po losinských pramenech, po jejich historii i pozoruhodnostech.