Zločiny staré Plzně a okolí
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Z mlynářské rodiny kriminálními živly. Skončily o hlavu kratší

Ve Starém Plzenci najdeme u řeky Úslavy dodnes jez, který je posledním pozůstatkem někdejšího mlýna z 16. století. Ve mlýně žila rodina Mozolínových. Ta zpočátku jistě patřila k bohatším rodinám, jak to bývalo u mlynářských rodů obvyklé. Pak se ale něco pokazilo…

05:01

Zločiny staré Plzně a okolí

Vydává: Český rozhlas

Kriminální případy a nejrůznější aféry Plzeňska z dob minulých přináší každé pondělí v 11:35 Kateřina Dobrovolná. Poslouchejte mnohdy zapomenuté příběhy, a to jak ty několik staletí staré, tak některé i ze století minulého.

Web

Před pěti dny 03:52

Popadl kozla za nohy a rohy a mrštil jím do rybníka

Zámek Žinkovy najdeme ve stejnojmenné obci na jižním Plzeňsku. V minulosti tady došlo k jednomu kurióznímu incidentu mezi tulákem a kozlem, který neváhal zaznamenat tamní kronikář.

Před 2 týdny 02:57

Fackovala ji, až jí čepec na zem shodila. Ten ve vzteku roztrhala a pošlapala

Psal se rok 1840 a v Tymákově se děly věci… Z dnešního pohledu možná těžko uvěřit, že ještě v 19. století se tady lidé navzájem obviňovali z čarodějnictví, ale bylo tomu tak.

Před 3 týdny 03:38

Přestřelka u Drahotína skončila tragicky

Nedaleko rybníka Drahotín, který najdeme na katastrálním území obce Zruč-Senec, stojí dodnes několik chat. V minulosti je využívali obyvatelé nedaleké Plzně, zejména zaměstnanci Škodových závodů, k rekreaci. Už na konci 20. let minulého století se ale chaty stávaly častým terčem zlodějů.

21. únor 2023 05:14

Žhářka Polda chtěla vypálit Plzeň a Chotěšov

Ve 2. polovině 19. století to chudé hornické rodiny neměly vůbec jednoduché. Mnohdy její členové hledali lepší život jinde, třeba v Rakousku, Německu nebo třeba Americe. V Chotěšově a okolních vsích jich žilo díky tamním dolům poměrně hodně. Jednou z těchto rodin byli i Theissovi.

16. únor 2023 03:39

Tady něco nehraje: Mrtvola byla několik hodin po smrti ještě teplá

Ke konci 2. světové války byl v obci Roupov na jižním Plzeňsku poplach téměř na každodenním pořádku. Okolní hluboké lesy totiž dávaly možnost úkrytu esesmanů, a tak byli roupovští obyvatelé neustále ve střehu.

8. únor 2023 04:37

Počkal, až se unaví a posadí se. Pak kamaráda praštil sekyrkou do hlavy

Na samém okraji města Rokycany se rozprostírá zahrádkářská kolonie zvaná Němčičky. Odtud je dnes krásný výhled na město samotné i na okolní přírodu. Dohlédnete odtud třeba také na nedaleké polesí Čilina, které v minulosti sloužilo jako spolehlivý úkryt nejrůznějším lapkům a kriminálním živlům.

1. únor 2023 03:13

Vražda, nebo sebevražda? Kdo ví…

4. února roku 1938 se Robčicemi nedaleko Liblína nesla šokující zpráva – v blízkosti obce visel v lese oběšený muž. Zprávu přinesla do vsi paní Nekolná z Čivic, která tudy zrovna procházela se svojí dcerou.

18. leden 2023 03:43

Ukradené peřiny vyvolaly pozdvižení v celé obci

V první polovině 19. století se v Mokrouších nedaleko Tymákova odehrála poměrně zajímavá a dnes snad i poněkud nepochopitelná aféra. Došlo tady totiž k odcizení peřin.

12. leden 2023 05:26

Zapálili si dům kvůli pojistce. Shořelo i sedmnáct okolních stavení

V letech 1933 a 1934 panovala v lokalitě, kde se tento příběh udál, velká vedra a sucha. Studny byly prázdné a ne a ne zapršet. V té době se díky tomuto počasí zrodil v hlavě jednoho z tamních obyvatel velmi nebezpečný nápad.