Zločiny staré Plzně a okolí
NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Manželka ho chtěla umístit do Dobřan, tak ji zavraždil

Psal se 19. říjen 1936 a v Sušici to mezi dlouholetými manželi Jandovými jiskřilo. Ne však v tom správném slova smyslu, kdy by mezi nimi vzplály staré city. Panovalo mezi nimi už delší dobu napětí, které toho dne vyvrcholilo tragédií.

03:01

Zločiny staré Plzně a okolí

Vydává: Český rozhlas

Kriminální případy a nejrůznější aféry Plzeňska z dob minulých přináší každé pondělí v 11:35 Kateřina Dobrovolná. Poslouchejte mnohdy zapomenuté příběhy, a to jak ty několik staletí staré, tak některé i ze století minulého.

Web

25. duben 2023 04:32

Utopila se sama, nebo jí do vody někdo pomohl?

Poblíž Vránova na Domažlicku došlo 14. září roku 1930 k tragédii. Utonula zde mladá těhotná žena. Šlo o náhodu, nebo zlý úmysl?

18. duben 2023 04:05

Ta socha je nějaká těžká…

Ve Velkých Hydčicích na Klatovsku žil kdysi jeden velice šikovný truhlář Ferdinand Hromatek. O práci neměl nouzi a mnohdy za ni ani nepřijal peníze. Do jeho dílny mu krom jiného vozili faráři ze širokého okolí zejména staré dřevěné sochy.

4. duben 2023 04:04

Vyplázla na syna jazyk, ten ji ubil sekerou

9. června 1945 došlo v jednom z domů v Klenčí pod Čerchovem k velice znepokojivé události. Stala se tady brutální vražda, kdy zavražděnou byla matka pachatele.

29. březen 2023 04:01

Prořízl těhotné milé hrdlo, poté se střelil do prsou

V Losiné nedaleko Plzně stojí kaplička zasvěcená sv. Anně. Po ní dostala jméno i holčička, která sem v 19. století jezdila z Nezvěstic za svými prarodiči. Ve vedlejším domku vyrůstal v té době malý Josef. Nic hrozného by se zřejmě nestalo, kdyby se do sebe časem nezamilovali…

22. březen 2023 03:52

Popadl kozla za nohy a rohy a mrštil jím do rybníka

Zámek Žinkovy najdeme ve stejnojmenné obci na jižním Plzeňsku. V minulosti tady došlo k jednomu kurióznímu incidentu mezi tulákem a kozlem, který neváhal zaznamenat tamní kronikář.

14. březen 2023 05:01

Z mlynářské rodiny kriminálními živly. Skončily o hlavu kratší

Ve Starém Plzenci najdeme u řeky Úslavy dodnes jez, který je posledním pozůstatkem někdejšího mlýna z 16. století. Ve mlýně žila rodina Mozolínových. Ta zpočátku jistě patřila k bohatším rodinám, jak to bývalo u mlynářských rodů obvyklé. Pak se ale něco pokazilo…

7. březen 2023 02:57

Fackovala ji, až jí čepec na zem shodila. Ten ve vzteku roztrhala a pošlapala

Psal se rok 1840 a v Tymákově se děly věci… Z dnešního pohledu možná těžko uvěřit, že ještě v 19. století se tady lidé navzájem obviňovali z čarodějnictví, ale bylo tomu tak.

1. březen 2023 03:38

Přestřelka u Drahotína skončila tragicky

Nedaleko rybníka Drahotín, který najdeme na katastrálním území obce Zruč-Senec, stojí dodnes několik chat. V minulosti je využívali obyvatelé nedaleké Plzně, zejména zaměstnanci Škodových závodů, k rekreaci. Už na konci 20. let minulého století se ale chaty stávaly častým terčem zlodějů.

21. únor 2023 05:14

Žhářka Polda chtěla vypálit Plzeň a Chotěšov

Ve 2. polovině 19. století to chudé hornické rodiny neměly vůbec jednoduché. Mnohdy její členové hledali lepší život jinde, třeba v Rakousku, Německu nebo třeba Americe. V Chotěšově a okolních vsích jich žilo díky tamním dolům poměrně hodně. Jednou z těchto rodin byli i Theissovi.

16. únor 2023 03:39

Tady něco nehraje: Mrtvola byla několik hodin po smrti ještě teplá

Ke konci 2. světové války byl v obci Roupov na jižním Plzeňsku poplach téměř na každodenním pořádku. Okolní hluboké lesy totiž dávaly možnost úkrytu esesmanů, a tak byli roupovští obyvatelé neustále ve střehu.