• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Zlaté české ručičky. Žáci oboru tesař si v Jaroměři poměřují své dovednosti v oborové soutěži

Třináct týmů ze středních škol z Čech soutěží v Jaroměři ve dvoudenním klání v tesařských dovednostech o postup do celonárodního kola. Týmy tvoří vždy dva žáci z jedné školy. 20. ročník soutěže pořádá Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR. Na akci se může ještě dnes přijít kdokoliv podívat, slavnostní vyhlášení vítězů je plánované na čtvrteční patnáctou hodinu.

02:16

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Včera 02:16

Vedení královéhradeckých krajských hasičů posílilo výjezdové jednotky v Jičíně, Trutnově a Náchodě

Právě v těchto dnech cvičí nově přijatí hasiči v Královéhradeckém kraji základní hasební práce. Ředitelství královéhradeckých krajských hasičů teď musí postupně zaučit asi 30 nováčků. Od nového roku navýšilo stavy celkem o 18 míst. Navíc museli hasiči najít náhradu na více než desítku pozic kvůli odchodům do důchodu nebo změně zaměstnání.

Včera 00:21

V Opočně začíná oprava renesančního zámeckého letohrádku. Potrvá dva roky a bude stát 30 milionů

V Opočně na Rychnovsku začíná oprava střechy letohrádku. Původně renesanční budova ze začátku 17. století je součástí zámeckého parku, kvůli havarijnímu stavu je pro veřejnost už řadu let uzavřena. Opravy podle kastelána zámku Tomáše Kořínka potrvají téměř dva roky. Ministerstvo kultury za ně zaplatí 30 milionů korun.

Včera 00:32

20. ročník zimní Olympiády dětí a mládeže skončil. Výprava Královéhradeckého kraje zvítězila

Olympiáda dětí a mládeže skončila slavnostním ceremoniálem před olympijským domem u vojenské zotavovny Bedřichov. Ve čtyřech dnech poměřilo síly téměř 1200 mladých sportovců. Výprava Královéhradeckého kraje skončila na prvním místě, když se hodnotí jak zisk medailí, tak přínos bodovaných umístění. Prvenství získala poprvé za celou historii zimních her.

Před dvěma dny 03:03

Lidé s postižením mají v Náchodě k dispozici dva nové byty. Jeden startovací a druhý tréninkový

V Náchodě se otevřely dva nové byty pro lidi s mentálním a psychickým postižením. Jeden je startovací, druhý tzv. tréninkový. Vznikly v podkroví budovy v centru města, nad kavárnou Láry Fáry. Tu provozuje nezisková organizace Pferda, její pracovníci budou mít na starosti i provoz obou bytů.

Před dvěma dny 04:27

Podle ornitologa Vladimíra Šoltyse ptačí hašteření u krmítka odkazuje k lidským vzorcům chování

„Člověk dělá po tisíciletí tu velkou chybu, že sám sebe vyčleňuje ze zvířecího světa. Prošel miliony let evoluce, malinko se ze zvířecího světa vyčlenil, ale jeho chování a jednání zůstává na stejných principech jako u zvířat,“ míní ornitolog Vladimír Šoltys, se kterým se u krmítek na Jičínsku sešla Vlaďka Wildová.

Před dvěma dny 01:53

Nadační fond Českého rozhlasu Světluška a Český paralympijský výbor podpoří zrakově postižené děti

Dvacítka nevidomých dětí soutěží v běžeckém lyžování při zimní olympiádě ve Vrchlabí. Účast mezi ostatními sportovci a fanoušky je pro ně velmi důležitá. A to je právě cílem Českého paralympijského výboru a Nadačního fondu Českého rozhlasu. Jejich nově vznikající spolupráce chce motivovat děti a mládež se zrakovým handicapem k pravidelnému sportování.

Před třemi dny 03:17

Dvacítka nevidomých dětí soutěží v běžeckém lyžování při zimní olympiádě mládeže ve Vrchlabí

Jsou mladí, chtějí sportovat a patřit mezi nejlepší. Jenže mají problémy se zrakem. Přesto asi dvacítka dětí a mládeže soutěží na zimní Olympiádě dětí a mládeže ve Vrchlabí v běžeckém sportu.

Před třemi dny 02:22

V posledních letech roste zájem o skauting. Junák má o 75 procent víc členů než před 15 lety

V Česku přibývá skautů, hnutí podle jeho zástupců roste nejrychleji v Evropě. Podle posledních oficiálních statistik má Junák, český skaut, přes 73 tisíc členů, ročně se hlásí tisíce dalších, převážně dětí. Na přijetí se v některých oddílech čeká i řadu let.

Před třemi dny 01:42

Do Orlických hor se sjelo na 50 psích spřežení. Vyrazí na nejdelší závod u nás, Šediváčkův long

200 kilometrů za 4 dny a k tomu jeden nocleh v přírodě na vrcholcích hor. S tím vším se budou muset vypořádat účastníci nejdelšího závodu psích spřežení v Česku, který má název Šediváčkův long. Začíná už dnes dopoledne v Deštném v Orlických horách. První musheři se svými psími smečkami tam ale dorazili už včera.

Před čtyřmi dny 02:25

Prezident Miloš Zeman se setká v Náchodě se svým polským protějškem Andrzejem Dudou

Český prezident Miloš Zeman navštívil Náchod. Během dopoledne za ním přijede jeho manželka Ivana, odpoledne se oba setkají s polským prezidentem Adrzejem Dudou a jeho ženou. Součástí programu je kromě jiného i jednání delegací obou zemí nebo beseda Miloše Zemana s občany.