Východočeské výlety
12. únor 2023

Poslechněte si podcast: Zkuste golf i naučnou stezku legionářů

Nedaleko Lázní Bohdaneč v blízkosti Opatovického kanálu vyrostlo golfové hřiště. Osmnáct jamek v upravené krajině čeká hráče s golfovými holemi. Kanál je zase celoročně splavný na kánoích v úseku mnoha desítek kilometrů. A kdo nemá zájem o žádný z těchto sportů, může se pěšky vydat mezi Zábranskými rybníky a podél přírodní rezervace nádhernou stezkou až do Dolan.

27:46

Východočeské výlety

Vydává: Český rozhlas

Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.

Web

Před týdnem 24:38

V Trusnově se rodí herci i vrcholoví sportovci. Dávají do toho srdce

Do Trusnova můžete vyrazit nejen za přírodou, ale hlavně za historií a kulturou. Kromě nedaleké stráně, na které rostou ohrožené druhy rostlin, tam totiž stojí za návštěvu také Staročeské muzeum. Na jaře tam turisty lákalo ochotnické divadlo s představením Dařbuján a Pandrhola. Místní rodák navíc nově získal titul mistra světa v nohejbale.

Před 2 týdny 22:45

Vodojem v Rané vyřešil problémy se suchem už před sto lety

Obec Raná leží na Chrudimsku, skládá se ze tří místních částí (Raná, Oldřetice a Medkovy Kopce) a dnes tam žije téměř 400 obyvatel. Historie Rané sahá až do 13. století. První písemná zmínka o Rané je z roku 1349, oblast ale začali lidé osídlovat už zhruba sto let předtím.

Před 3 týdny 25:50

Kde stával v Chrudimi hrad? A proč už není centrem kraje?

Po dlouhá staletí bývala Chrudim významnější než Pardubice. Poprvé se o městě píše už v 10. století a o půl století později na chrudimském hradě dokonce zemřel jeden z českých panovníků. Lidé tam ale žili už od pravěku.

5. listopad 2023 23:39

Sféra vzdělává. Sféra baví. O nové centrum v Pardubicích je velký zájem

Projekční model zeměkoule, technické dílny, virtuální realita i specializované laboratoře. Sféra nabízí zážitky, na které se nezapomíná.

29. říjen 2023 26:06

V sezemickém parku potkáte výsadkáře, mlýn i akvadukt

Sezemice leží 6 kilometrů od Pardubic. K tomuto městu patří také sloučené obce Dražkov, Kladina, Lukovna, Počaply, Velké Koloděje a Veská. Kvůli blízkosti krajského města a krásné přírodě se tam stěhuje čím dál více lidí. Počet obyvatel se tak z dnešních přibližně 4 200 do budoucna pravděpodobně zvýší. Vydejte se s námi na procházku po místních památkách.

22. říjen 2023 23:09

O historickou Kaštanku Nasavrky málem přišly, dendrologové ji ale zachránili. Prozatím

Nasavrky se nachází v místě, které bylo obydlené už Kelty a za Auerspergů bylo jedním z nejrozsáhlejších panství v Čechách. Jako upomínka těchto zásadních období je dnes nedaleko města keltský skanzen, přímo ve městě zachovalý pozdně renesanční zámek, ale třeba i kaštanový sad. Ostatně jedlý kaštan mají Nasavrky i ve znaku.

7. říjen 2023 22:35

Cesta do hlubin Země vede přes Hlinsko. Dejte pozor i na tornádo

Zvídavé děti i dospělé seznamuje se všemi sférami naší planety a je plné interaktivních expozic a modelů. Nově otevřené zábavně vzdělávací centrum Planeta Hlinsko vás zavede nejen do pravěku, ale také k zemskému jádru, do mrazivých mraků nebo obřího vysavače.

1. říjen 2023 26:10

V Předhradí mají hrad, na který se jde z kopce

Až do poloviny 20. století se jmenovalo Rychmburk, stejně jako tamní hrad. V Předhradí je ale k vidění mnoho dalšího. Na své si tam přijdou milovníci historie i přírody.

24. září 2023 25:57

Rosický pomník U Mrtvých chrání legenda, málokdo se tam dodnes odváží jít po setmění

Území dnešních Rosic na Chrudimsku bylo podle archeologických nálezů osídlené už od pravěku. Lidi totiž už tehdy využívali úrodnost místních polí. „A úrodná půda tu je dodnes, jen jako obec nejsme kvůli tomu obklopeni v podstatě žádnou přírodou, ale poli,“ vysvětluje starosta Zdeněk Volejník. Dnes tvoří Rosice 4 místní části – Rosice, Synčany, Brčekoly a Bor u Chroustovic, ve kterých žije celkem 1400 lidí.

16. září 2023 25:09

Divoký západ Pardubic nebo francouzští osli. Pestré Polabí vrací vzácné kouty přírodě i lidem

Obnovují krásu a pestrosti přírodních lokalit, aby si je mohly užívat i naše děti. To je motto spolku Pestré Polabí, který vám Východočeské výlety představují. Stejně jako příběhy míst, o něž společně s dobrovolníky spolek pečuje.