Zelené světy
19. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Živý plot uvnitř zahrady? Co takhle vyzkoušet borůvky nebo hranici dřeva

Potřebujete zakrýt na zahradě nevzhledné místo nebo vytvořit zákoutí, kam na vás nebude od sousedů vidět? Pomůžeme vám s tím.

16:19

Zelené světy

Vydává: Český rozhlas

Kouzelný svět rostlin, zahradní architektury i zahradnických novinek.

Web

Dnes 30:17

Rady pro zahrádkáře, kteří se začínají připravovat na vysévání zeleniny

Blíží se čas přípravy na zeleninovou sezonu. A tak si povíme, co už vysévat nebo jak naložit s prošlými semínky. Dále v magazínu Zelené světy představíme topoly, české i cizokrajné, a jejich využití. Také zodpovíme posluchačské dotazy. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Před týdnem 26:09

Zemčata, zampáky, kobzole a bobáky, to vůbec nejsou hanlivé výrazy, naopak

Probereme použití, výhody, nevýhody i rozmnožování přísavníku trojprstého a navíc se trochu pomazlíme s češtinou Jana Svatopluka Presla. Zalistujeme jeho knihou a v návaznosti na to si představíme rostliny nazvané aron, caladium nebo tacca. Připravila Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Před 2 týdny 35:06

Poradna pro zahrádkáře a pěstitele

Na dotazy posluchačů odpovídá živě ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice zahradník Pavel Chlouba. Moderuje Hanka Šoberová.

Před 3 týdny 29:37

Zajímavosti o břízách a habrech a také liliovníku tulipánokvětém

V magazínu pro milovníky zahrad tentokrát víc povíme o břízách a habrech, představíme rostlinu se zajímavým názvem liliovník tulipánokvětý a zodpovíme pěstitelské dotazy. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

6. leden 2023 23:26

Rostliny příbuzné se zázvorem, liliovník tulipánokvětý a kniha Planta Sapiens

Rostliny příbuzné se zázvorem, liliovník tulipánokvětý a povídání o knize Planta Sapiens: O inteligenci rostlin. To jsou témata dalšího vydání magazínu pro milovníky zahradničení Zelené světy. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

30. prosinec 2022 29:43

Podrobnosti a zajímavosti o zázvoru a kurkumě

Autoři zahradnického magazínu Zelené světy Hana Šoberová a Pavel Chlouba tentokrát proberou ze všech stran zázvor a kurkumu, přivítají vzácného hosta a poslední letošní vydání pořadu ukončí svým fejetonem Pavel Chlouba.

23. prosinec 2022 28:17

Poradna pro zahrádkáře a pěstitele

Na dotazy posluchačů odpovídá živě ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice zahradník Pavel Chlouba. Moderuje Hanka Šoberová.

16. prosinec 2022 19:10

Monstera, děrovaná kráska a retro pokojovka, a zajímavosti z Ovocnických rozhledů

Dala by se označit za děrovanou krásku. Řeč je o rostlině s až děsivým názvem monstera. Tuto liánu, kterou známe jako retro pokojovku, představíme v zahrádkářském magazínu Zelené světy. Krom toho zalistujeme v Ovocnických rozhledech. Dozvíte se, že kdo chce býti dobrým ovocnářem, musí býti zároveň i včelařem. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

9. prosinec 2022 24:10

Asparágus a tipy pro správné zacházení s květinou, kterou potřebujete v zimě dopravit domů

Jeho větvičky kdysi zdobily téměř každou vázanou kytici. Zdobil kanceláře, čekárny i školní třídy. Asparágus představíme v zahrádkářském magazínu Zelené světy. Kromě poradíme, jak zacházet s rostlinou, kterou si v zimě koupíme v květinářství a chceme ji přeživší dopravit domů. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

2. prosinec 2022 18:57

Sázet, či nesázet? Je rostlinám zima? Odpovědi na zahrádkářské otázky

Sázet, či nesázet? Je rostlinám zima? Jaká platí pravidla pro správné načasování výsadby? Na tyto a další otázky odpoví Hana Šoberová a Pavel Chlouba v magazínu pro milovníky zahradničení.