Poklady minulosti
22. leden 2022

Poslechněte si podcast: Živý muzejní exponát v Klatovech. V barokní lékárně mají pijavky lékařské

Když o někom řeknete, že vám pije krev, nejde zrovna o lichotku. Přitom takové pijavky lékařské jsou díky pití krve někdy velmi užitečné. Při léčbě různých neduhů se používaly už v dávné minulosti a své využití v medicíně mají i dnes.

03:20

Poklady minulosti

Vydává: Český rozhlas

Exponáty nebo chcete-li sbírkové předměty a další historicky významné cennosti…  v muzeích, galeriích, ale i na hradech či zámcích kolem některých z nich často projdeme bez povšimnutí či většího zájmu. Jaký je ale příběh těchto předmětů a čím jsou tak unikátní, že stojí za vystavení? Ty nejzajímavější podrobnosti se při běžné prohlídce dozvíme jen málokdy.

Web

Před týdnem 03:24

Vzkaz vyhodila z vlaku během transportu. Moták přeživší holocaustu je k vidění v rokycanském muzeu

V Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, které spadá pod Západočeské muzeum v Plzni, mají mnoho zajímavých exponátů. Jeden z nich do seriálu Poklady minulosti vybral pracovník Západočeského muzea Petr Brož.

Před týdnem 03:51

V tomto letadle byla téměř 40 let provozována hospoda

Air park ve Zruči u Plzně nabízí návštěvníkům mnoho zajímavých exponátů, ať už se jedná o tanky nebo letouny. Jedním z tamních unikátů je jistě i letoun TU-104.

Před 2 týdny 02:48

Ostatky mučené ženy zazděné v komínové šachtě našli ve Skalné na Chebsku

Další díl seriálu Poklady minulosti nás tentokrát zavedl na hrad Vildštejn do Skalné na Chebsku. Při jeho rekonstrukci byly v komínové šachtě nalezené ostatky lidského těla, které jsou nyní vystavené v románské kapli.

30. prosinec 2022 02:30

Diamantové klenby uvidíte na Tachovsku jen na zámku Bor a v protější kapli

Unikátní sklípkové či takzvané diamantové klenby jsou v celých Čechách sice sem tam k vidění, ale na Tachovsku je spatříte jen a pouze na zámku Bor a v protější kapli sv. Jana Křtitele.

23. prosinec 2022 03:40

Empírový sekretář patří k tomu nejvzácnějšímu na tachovském zámku

Na tachovském zámku je toho k obdivování a prohlížení si jistě dost a dost. Podle tamního kastelána je ale jedním z nejvzácnějších exponátů, které zde návštěvníci mohou vidět, empírový sekretář z počátku 19. století.

23. prosinec 2022 02:38

Legendární skládací kolo Esky znal celý svět. Teď je opět k vidění v Chebu

Další díl seriálu Poklady minulosti nás zavedl do Retromusea v Chebu na výstavu „Eska je hezká“ a představila nám legendární skládací kolo.

3. prosinec 2022 03:47

V Tatiné si prohlédnete takzvanou vadasku. Příběh jejího vynálezce nekončí šťastně

Bakelitová zkoušečka zvaná vadaska je jistě známá všem elektrikářům, a nejenom jim. Měří totiž výši elektrického napětí v síti. Můžete si ji prohlédnout například v Muzeu elektrotechniky v Tatiné na severním Plzeňsku.

1. prosinec 2022 03:17

České korunovační klenoty byly kdysi uschovány na Velharticích

Na velhartickém hradě se pro návštěvníky připravuje nová prohlídková trasa. Její součástí bude krom jiného také tematika související s Českými korunovačními klenoty. Trasa by pro veřejnost měla být zpřístupněna od sezóny 2024.

19. listopad 2022 03:28

Nepraktovu černou paní nebo třeba duchy s vtipnými průpovídkami uvidíte ve Spáleném Poříčí

Barokní špejchar Ve Dvoře ve Spáleném Poříčí nabízí návštěvníkům hned několik zajímavostí. Krom nezvyklé šikmé podlahy, které si jistě všimne každý, kdo na ni vstoupí, je tady k vidění expozice týkající se zejména brdské a podbrdské tematiky, ale také tvorba Jiřího Wintera-Neprakty.

2. listopad 2022 02:21

Muzeum v Nejdku ukrývá rarity ze života Mattoniho. Najdete tam vzácnou medaili i kroniku firmy

Další díl seriálu Poklady minulosti nás zavedl do Nejdku na Karlovarsku. V Mattoniho muzeu tam při zvláštních příležitostech vystavují unikátní bronzovou medaili.