Leonardo Plus
6. únor 2022

Poslechněte si podcast: Klimatickou změnu „inženýrsky“ nezastavíme. Můžeme se na ni ale připravit, věří biolog Žárský

Jakub Žárský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zkoumá mikrobiální aktivitu v ledovcovém prostředí Arktidy. „V ledovcových systémech běžně potkáváme bakterie. Důležitou úlohu hrají také archebakterie, z nichž některé linie dokáží také produkovat metan,“ přibližuje. Zatímco běžně známe metan jako plyn, pod velkým tlakem ledovce se ale chová jako krystalický hydrát. „Je tedy ve spojení s molekulami vody, takže se může pod ledovci hromadit.“

46:56

Leonardo Plus

Vydává: Český rozhlas

Setkání s významnými českými vědci a odborníky, kteří umí zaujmout.

Web

Před týdnem 49:26

Schováváte si od dětství "kápézetku"?

Máte doma po ruce baterku nebo alespoň svíčku a krabičku sirek? A na cestu po D1 si s sebou do auta přihodíte balení vody nebo spacák? V tom případě se můžete zařadit mezi takzvané soft-preppery, kteří se s rozvahou snaží připravit na krize nejrůznějšího charakteru. O tom jak se může přichystat běžná rodina třeba na plynový blackout tuto zimu, hovoří popularizátor vědy Václav Cílek a redaktorka Tereza Hrstková.

Před 2 týdny 49:10

Chudoba cti netratí

V Leonardu Plus vysvětlí etnolog Martin Šimša, jak v minulosti vypadaly krize a těžké časy, jaké jsou teď před námi, a jak přežívali krize a těžké časy naši předkové a jak si dokázali poradit. Jak lidé v minulosti řešili nedostatek jídla a prostředků na topení, nebo jak se společnost stavěla k sociálně slabším a kdo byl vnímán jako opravdu  chudý - na to se zeptá Markéta Ševčíková.

Před 3 týdny 49:56

Americký program Artemis má za cíl do roku 2025 vrátit na měsíční povrch lidskou stopu

Tentokrát ale nepůjde jen o pouhé zapíchnutí vlajky, Spojené státy americké chtějí na měsíčním povrchu hledat nerostné suroviny a vyzkoušet technologie vhodné pro cestu na Mars, vysvětluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, který je hostem pořadu Leonardo Plus. Moderátor Ondřej Novák se ptá také na to, proč program Artemis nabral mnohaleté zpoždění a jestli můžeme dnes pozorovat novodobé závody v dobývání Měsíce.

28. srpen 2022 49:06

Peníze a jejich role v rodinných a partnerských vztazích je téma Leonarda Plus

Hostem je párový psychoterapeut Jan Vojtko. Mluvit bude například o tom, jak se naučit s partnerem komunikovat o finančních záležitostech, nakolik se přístup k penězům odvíjí od zvyklostí, které si přinášíme ze svých původních rodin a jak moc podléháme genderovým stereotypům, ale také o tom, jak se do vztahů promítají obavy ze zdražování nebo zvyšující se inflace. Moderuje Šárka Fenyková.

21. srpen 2022 49:58

Filozof, teolog a katolický kněz Tomáš Halík byl v roce 1968 vysokoškolským studentem

V Leonardo Plus zavzpomíná na to, co pro něj znamenal vstup vojsk Varšavské smlouvy přes hranice Československa. Co otevřená agrese změnila, a jestli se dá najít paralela se současným děním na Ukrajině. Ptala se Lucie Vopálenská.

31. červenec 2022 49:31

Hostem Leonarda Plus je lékárník Stanislav Havlíček

Mnohé léky, které dnes používáme, vzešly z bylin a rostlin. Dozvíte se jak se zrodilo opium a z něj následně morfin, jaký potenciál má konopí a proč se můžete předávkovat i vrbovou kůrou. Moderuje Andrea Skalická.

24. červenec 2022 49:01

Americká NASA nedávno představila snímky vesmíru, jaké svět ještě neviděl

Vesmírný dalekohled Jamese Webba vstoupil do ostrého provozu a už od začátku posílá na Zemi záběry, které všem vzaly dech.  Fenoménu se věnuje dnešní Leonardo Plus. Hostem Ondřeje Nováka je Jan Spratek z pražské hvězdárny a planetária.

17. červenec 2022 23:41

Hostem Leonarda Plus je David Jilich, vedoucí HIV centra Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice na Bulovce

Virus HIV už dnes není takovým strašákem jako kdysi. Lidé, kteří pravidelně užívají moderní léčbu, mohou vést běžný život. Přesto se setkávají s řadou překážek. Moderuje Andrea Skalická.

10. červenec 2022 49:22

Svaly, které pomáhají hmyzu létat, pracují jako samopal, říká biolog Petr

Člověk může nejen ptákům závidět schopnost létat, protože přinejmenším stejný obdiv zaslouží hmyz. O jeho leteckých dovednostech vypráví host Leonarda Plus biolog a genetik Jaroslav Petr.

3. červenec 2022 50:05

Na mytické hoře Blaník s popularizátorem vědy Václavem Cílkem

Popíše fenomén oblasti Středočeského masivu z mnoha kulturně-historických, ale také přírodovědných úhlů pohledu. A řeč bude také o bájích a pověstech, která jsou s horou Blaník spojené. S mikrofonem ho doprovází Tereza Hrstková