Sezóna 2Epizoda 158. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Živě z Glasgow: Romana Březovská a Barbora Kvasničková o aktuálním dění na klimatické konferenci

Záznam livestreamu, který jste mohli sledovat na našem YouTube kanálu. Pokud jste si poctivě poslechli naši druhou sérii, víte, že sledujeme příběhy českých vyjednavačů na COP26 v Glasgow. S Romanou a Barborou jsme v živém vstupu přímo z konference probírali jak aktuálně jednání probíhají a jaké jsou důležité aktuality. Dozvíte se také jaká atmosféra na konferenci panuje, jaké doprovodné akce se konají a v neposlední řadě konkrétní příklady toho, na čem naši hosté v Glasgow pracují. Rozhovor proběhl 7. listopadu 2021.

41:22

2050

Vydává: Fakta o klimatu

Klimatický podcast o budoucnosti, ve které nám nepoteče do bot.     Chceme, aby se lidé v otázce změny klimatu lépe orientovali. Aby věděli o řešeních, která jsou v současné době už k dispozici a můžeme je použít. Nechceme prohlubovat „klimatickou depresi“ a přinášet další zprávy o tom, jak je všechno špatně. Nechceme se ale ani tvářit, že svět spasí třídění odpadu.  Podcast 2050 má za cíl komunikovat o otázkách spojených se změnou klimatu věcně a konstruktivně a opírat se přitom o data a dosavadní vědecké poznatky. Nečekejte proto úhel pohledu, který je jednoduchý a černobílý. Zatímco v některých krocích k udržitelné budoucnosti má lidstvo už dnes jasno a stačí je jen realizovat, jinde ještě nevíme. V podcastu 2050 (https://2050podcast.cz) prozkoumáváme cesty k takové budoucnosti, ve které nám nepoteče do bot.     Podcast 2050 vám přinášejí Fakta o klimatu ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky, Učenou společností České republiky a Centrem pro dopravu a energetiku. Poslechněte si další epizody na našem bonusovém kanálu (https://open.spotify.com/show/3XIaCFsoRBJtqR0pJoYI65?si=623b33a58ed14bdd) . Podcastem vás provází Petr Holík (https://twitter.com/holik_petr) , Hana Vrtalová a Vendula Svobodová. Podrobnosti o podcastu najdete na našem webu (https://2050podcast.cz) . Zvuk: Jan Růžička & http://nahravadlo.cz Hudba: Professor Leopard (https://www.professorleopard.cz)

Web

Epizoda 27Před týdnem 50:48

Rethink Architecture – Jak vypadá udržitelné bydlení budoucnosti?

Co kdyby naše budovy byly jako lego? Až poslouží svému účelu, zase bychom je rozebrali a jednotlivé části použili znovu. A jaké by to bylo, kdybychom si před moderní kancelářskou budovou postavenou ze dřeva mohli třeba natrhat rybíz? Kateřina Eklová a Karolína Barič pomáhají šířit povědomí o tom, jak vypadá udržitelná architektura a co konkrétně dělat, pokud chceme udržitelně stavět. Projekt Rethink Architecture mimo své vzdělávací aktivity vytváří i tzv. databázi udržitelných budov. Tedy banku plnou inspirace, jak mohou takové stavby vypadat. V epizodě rozebíráme jednotlivé oblasti stavitelství – od různých materiálů a typů lokalit přes design a funkci budov až po konečné rozebrání budovy a opětovné využití materiálů, ze kterých je postavena. Dozvíte se také o konkrétních českých projektech, které v tomto ohledu stojí za návštěvu. Navštivte web projektu Rethink Architecture [https://www.rethinkarchitecture.cz] nebo projekt sledujte na Instagramu [https://www.instagram.com/rethinkarchitecture.cz/]. Epizodu ve formě videa najdete na našem YouTube kanálu [https://youtu.be/l08HMIpOEeQ]. Transkript epizody najdete na našem webu [https://2050podcast.cz/epizody/27-rethink-architecture#transkript].

Epizoda 262. červen 2022 23:26

Kam plynou peníze z emisních povolenek a co je to klimatická dividenda?

Evropský systém pro obchodování s emisemi neznamená jen rostoucí náklady pro ty, kdo emise vypouštějí, ale také výnosy, které se vracejí zpět do státního rozpočtu. Odtud bere stát prostředky například na dotace spojené se zateplením vaší nemovitosti nebo pořízením nového kotle. Hosté Tomáš Jungwirth a Jan Svoboda v rozhovoru mimo jiné přibližují koncept tzv. klimatické dividendy – způsobu, jak domácnostem kompenzovat zvýšené náklady spojené se zelenou transformací nebo třeba jen přispět na dražší energie. V epizodě se podrobně podíváme na finanční toky v rámci povolenkového systému EU ETS, vysvětlíme si koncept uhlíkové daně a jejího využití a zmapujeme možnosti, pomocí kterých je možné lidem kompenzovat zvyšující se životní náklady. Pokud se chcete zorientovat ve fungování evropského povolenkového systému, přečtěte si náš článek Jak fungují evropské emisní povolenky [https://faktaoklimatu.cz/explainery/emisni-povolenky-ets]. Naši hosté z Asociace pro mezinárodní otázky jsou autory článku Klimatická dividenda – co to je a jak by mohla fungovat v Česku [https://www.amo.cz/cs/klimatym/factsheet-klimaticka-dividenda-co-to-je-a-jak-by-mohla-fungovat-v-cesku/] Nesestříhaný rozhovor s našimi hosty jako bonus si můžete poslechnout zde [https://open.spotify.com/episode/6AdMzZ5QvN9dwAI3QPwJFN?si=61218791b62f44fc].

Epizoda 2518. květen 2022 26:45

Jak se Indie vyrovnává se změnou klimatu? Rozhovor s indickým velvyslancem v Česku.

Indie dnes není energeticky soběstačná země a změna klimatu jí přinese další výzvy v podobě zaplavení velkých měst, vln veder či delších období sucha. Přesto se však stát, kde žije šestina veškeré světové populace, zavázal do roku 2030 pokrýt 50 % své spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů a už teď je zde v provozu největší solární park na světě.  Podle hosta této epizody, indického velvyslance v ČR Hemanta Kotalwara, není změna klimatu v Indii tématem, které by společnost vnímala kontroverzně. Shoda panuje napříč politickým spektrem. Spolu s Petrem Holíkem a Ondrášem Přibylou diskutují o tom, v čem se uvažování o změně klimatu v Indii liší od Česka a Evropské unie. Probírají také, jaké dopady bude změna klimatu v Indii mít, jaké proměny čekají indický energetický sektor a jaké plány na udržitelný rozvoj má tato země na následující roky. Rozhovor je v anglickém jazyce bez překladu. Bonusové materiály k epizodě najdete na webu [https://2050podcast.cz].

Epizoda 2427. duben 2022 47:30

Může být móda udržitelná? A jak přispívá módní průmysl ke změně klimatu?

Až 73 % veškerého vyrobeného oblečení končí na skládkách. Cesta jednoho bavlněného trička do našich šatníků je dlážděna tunami emisí, mnoha litry vody a hromadou chemie, a právě proto bude muset módní průmysl v následujících dekádách projít velkou transformací. Protože výroba i spotřeba oblečení bude narůstat spolu se světovou populací, je nutné, aby módní průmysl aktivně hledal cesty, jak vyrábět a prodávat oblečení, které bude možné využívat opakovaně. Změna klimatu bude mít ostatně velký dopad i na oblasti, ze kterých pochází většina textilní produkce – země, kde se pěstuje například bavlna nebo kde se oblečení šije.  Karolína Břinková z magazínu Slow femme v této epizodě mluví o rozdílu mezi slow a fast fashion a výzvách, které módní průmysl v nejbližších letech čekají. V kontextu změny klimatu se s Petrem baví o tom, jaké alternativní materiály mohou nahradit ty, k jejichž výrobě je zapotřebí ropa nebo velké množství vody. Probírají spolu také možnosti, které již máme nebo budeme mít v blízké budoucnosti k dispozici a které mohou vést ke snižování odpadu z textilií a udržitelnější produkci. A nechybí ani praktické rady, co vy sami můžete udělat proto, aby byl obsah vašeho šatníku udržitelnější.

Epizoda 2313. duben 2022 29:38

Nefunkční elektrárny, nedostatek potravin nebo ztráta domova. I tak mohou vypadat dopady klimatických změn.

Dobrou zprávou je, že například mnoho firem už dnes nehledí jen na peníze a hodně přemýšlí o tom, jaké riziko klimatická změna představuje pro jejich byznys. Stále více můžeme ve světě pozorovat obrat v přístupu k tomuto riziku a snahu o jeho minimalizaci, přestože to může  krátkodobě znamenat i ekonomické ztráty. Z dlouhodobého hlediska je však toto úsilí důležité nejen environmentálně, ale vyplatí se i finančně. Ve druhé části Šesté hodnotící zprávy mezinárodního panelu IPCC uvádějí autoři konkrétní příklady toho, jaké budou dopady změny klimatu v různých částech světa na budovy a infrastrukturu, potravinovou bezpečnost, krajinu a ekosystémy nebo přímo na náš každodenní život. Ondráš Přibyla z Fakt o klimatu mluví v této epizodě podcastu o tom, jak vůbec o dopadech klimatických změn přemýšlet a do jakých kategorií dává smysl je rozdělit. Kromě toho uvádí i velmi konkrétní příklady, jak si můžeme jednotlivé dopady představit. Málokoho by třeba napadlo, že nedostatek vody v důsledku rostoucí teploty a delšího sucha může znamenat problém pro jadernou elektrárnu, která vodu nutně potřebuje ke svému provozu. Podívejte se na tuto epizodu vč. videa a vizuální prezentace na YouTube [https://youtu.be/pGosWwug9ts]. Bonusové materiály k epizodě najdete na webu [https://2050podcast.cz].

Epizoda 2230. březen 2022 38:41

Jak bojovat se suchem a vracet život do české krajiny – příklady dobré praxe

Podmáčená louka je pro zadržování vody v krajině mnohem lepší než nově vybudovaná vodní nádrž. Při tvorbě adaptačních opatření na změny klimatu, a zejména na stále častější sucho, se toho dá i hodně pokazit. A to i přes nadšení nebo upřímnou snahu obcí či jednotlivců. Jak tedy na to? Jihomoravský kraj nedávno vyhlásil vítěze letošního ročníku soutěže Cena za krajinu, která má za cíl zviditelňovat příklady dobré praxe a tím ukazovat, jaké zásahy naší krajině pomohou a jaké naopak ne. V rozhovoru se ptáme porotců soutěže na hodnoticí kritéria a projekty, které podle nich letos posuzovali. Právě z toho se totiž můžeme naučit, jaká adaptační opatření na našem venkově opravdu mají pozitivní dopad. Podívejte se na epizodu vč. videa na YouTube [https://youtu.be/tSabavCEShg]. Tato epizoda vznikla ve spolupráci s Krajským úřadem JMK. Bonusové materiály k epizodě najdete na webu [https://2050podcast.cz].

Epizoda 212. březen 2022 01:08:43

Proč roste cena elektřiny? Souvislosti a možné scénáře do budoucna

Na konci roku 2021 upoutal značnou mediální pozornost prudký nárůst cen elektřiny. Stojí za ním hned několik faktorů – rychlé oživení světové ekonomiky po covidové krizi, závady na infrastruktuře a zdražení cen zemního plynu. Jak spolu tyto faktory souvisejí a jak vůbec celý systém výroby, obchodování a dodávek elektřiny funguje? To vše se dozvíte v této epizodě. S našimi hosty diskutujeme také o tom, jak by mohl trh s elektřinou v budoucnosti vypadat a na jaký mix zdrojů energie budeme v České republice pravděpodobně spoléhat. V souvislosti s aktuální situací na východě Evropy se rovněž věnujeme potenciálu budování většího množství obnovitelných zdrojů, které mohou do budoucna snížit naši závislost na fosilních palivech. A dotkneme se také velmi důležité otázky: co může každý z nás udělat pro to, abychom své náklady na elektřinu v budoucnu maximálně snížili? A co může udělat stát? Tuto epizodu najdete i na našem YouTube kanálu v podobě videa: https://youtu.be/dWtetyfQfhg [https://youtu.be/dWtetyfQfhg] Přečtěte si také náš Explainer: Jak se na trhu stanovuje cena elektřiny? https://faktaoklimatu.cz/explainery/cena-elektriny-na-trhu [https://faktaoklimatu.cz/explainery/cena-elektriny-na-trhu] Bonusové materiály k epizodě najdete na webu: https://2050podcast.cz [https://2050podcast.cz]

1. březen 2022 05:00

Aktuálně: Adaptační opatření jsou nutná, ale nestačí – vyšla nová zpráva IPCC

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) vydal druhou část šesté hodnotící zprávy. Ta se zaměřuje na dopady změny klimatu a na možné adaptace na měnící se klima. Dnes bychom vám chtěli přiblížit základní myšlenky a to, co vůbec dokument obsahuje. IPCC: Climate Change 2022: Impacts, Adaptation and Vulnerability https://www.ipcc.ch/report/sixth-assessment-report-working-group-ii/ [https://www.ipcc.ch/report/sixth-assessment-report-working-group-ii/] Web: https://2050podcast.cz [https://2050podcast.cz]

25. únor 2022 04:28

Aktuálně: Můžeme se obejít bez plynu z Ruska?

V kontextu ruského útoku na Ukrajinu jsou jedním z klíčových témat dodávky ruského zemního plynu do Evropy a tedy otázka: Jak moc je Evropská unie na plynu z Ruska závislá a čím můžeme ruský plyn nahradit? A jak s tím vším (ne)souvisí Green Deal? https://2050podcast.cz [https://2050podcast.cz] Zdroje: IEA, 2020: Outlook for biogas and biomethane. IEA Publications. https://www.iea.org/reports/outlook-for-biogas-and-biomethane-prospects-for-organic-growth [https://www.iea.org/reports/outlook-for-biogas-and-biomethane-prospects-for-organic-growth] JRC, 2015: The JRC-EU-TIMES model. Bioenergy potentials for EU and neighbouring countries https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC98626 [https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC98626] Roční zpráva o provozu plynárenské soustavy ČR, 2019 https://www.eru.cz/documents/10540/5380768/Rocni_zprava_provoz_PS_2019.pdf/bf492c79-4f89-4aa3-8cb6-d819f676487a [https://www.eru.cz/documents/10540/5380768/Rocni_zprava_provoz_PS_2019.pdf/bf492c79-4f89-4aa3-8cb6-d819f676487a]

Epizoda 2016. únor 2022 41:10

Čeho se bojí bankéři? O dekarbonizaci finančního sektoru s Petrem Chadimou (PwC)

Transformace na klimaticky neutrální ekonomiku bude vyžadovat nemalé finanční prostředky. Zároveň je s tímto přechodem spojena spousta velkých  příležitostí v oblasti byznysu. O tom, jak se na tyto změny dívají finanční instituce – centrální i národní banky, investiční společnosti nebo pojišťovny – jsme si povídali Petrem Chadimou z konzultační společnosti PwC. V současné době přinášející plno změn očekávají evropské finanční instituce napjatě  řadu nových regulací, které nyní v EU vznikají. Ať už se jedná o taxonomii investic, která do budoucna rozdělí investiční portfolia finančních institucí na  “zelené” a “nezelené” (znevýhodněné) části, nebo o regulace toho, jak mají banky komunikovat se svými klienty, změn bude opravdu hodně. V rozhovoru s naším hostem vám přinášíme přehled toho nejdůležitějšího. Poslechni si bonus - nesestříhaný rozhovor: https://open.spotify.com/episode/0Fg8qxPiwcG6j9phmQujAd?si=GJ5KpqxaTuKpEV0SDZ9Bgw [https://open.spotify.com/episode/0Fg8qxPiwcG6j9phmQujAd?si=GJ5KpqxaTuKpEV0SDZ9Bgw] Přepis epizody do textu: https://2050podcast.cz/epizody/20-financni-sektor#transkript [https://2050podcast.cz/epizody/20-financni-sektor#transkript] Web: https://2050podcast.cz [https://2050podcast.cz/]