Host Dopoledne pod Ještědem
1. únor 2023

Poslechněte si podcast: Živě od vás: Pec je fenomén, nenutí vás k ničemu, směje se pecařka Hana z Oldřichova

Navštívili jsme paní pecařku Hanu Myslivcovou v Oldřichově v Hájích. Právě dokončila pec na kolečkách pojmenovanou Bláža, se kterou jezdí do školek a učí děti, jak se pečou koláče a brambory.

16:31

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Včera 17:22

Martin Pudil: ornitolog

Téma: Ptačí nářečí Jaro je tu i s tradičním ranním ptačím zpěvem, který na nás působí jako poděkování za přilepšení na krmítkách v zimě. Co si v tomto období zpěvní ptáci sdělují, jaká byla letošní zima pro ptactvo očima ornitologa, kteří opeřenci se vrací jako první z dalekých krajin, nakolik jsou si čápi věrní a jak dopadlo sčítání, v rámci akce Ptačí hodinka, nejenom o tom si budeme povídat hodinu před polednem s ornitologem Martinem Pudilem.

Před čtyřmi dny 19:58

Jan Melša - rogalista

Téma: Ikarus na rogalu. Létání je vášeň a kdo mu jednou propadne, už ho nikdy neopustí. Své o tom ví Jan Melša, který si létání na rogalu vychutnává už hezkých pár let. Hodinu před polednem se dozvíme, jak vypadaly jeho začátky, která místa jsou vhodná k létání, na co si musí dát pozor, kam až nejdále doletěl a další zajímavosti z tohoto nevšedního světa.

Před pěti dny 16:10

Dušan Milka - pěstitel kaktusů

Téma: Pichlavá krása. Někdo je nemusí a pro někoho jsou láskou na celý život a tak dokáže těmto zajímavým rostlinám odpustit popíchané ruce. Jak nám potvrdí hodinu před polednem pěstitel kaktusů Dušan Milka, právě tito solitéři mají své kouzlo a dokáží být nevšední součástí našich domovů.

Před šesti dny 19:24

Vysíláme živě z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, které se od prvního března opět otevřelo svým návštěvníkům

Hodinu před polednem se projdeme prostorami s více jak pěti tisíci exponáty o přírodě a historií tohoto regionu, také nahlédneme do expozice exotických živočichů a pozveme naše posluchače na připravovanou výstavu Příběh českolipské vagónky a další akce, na kterých bychom neměli chybět.

Před týdnem 16:05

Jana Loosová - ředitelka Krajské hygienické stanice v Liberci

Téma: Když jarní pyly škodí. S jarem přicházejí pro alergiky starosti, jak zvládnout pylovou sezónu. Na co si mají dát v tomto období pozor, jak se alergická reakce na pyl projevuje a jak se proti ní účinně bránit, nejenom to probereme hodinu před polednem s Janou Loosovou, ředitelkou Krajské hygienické stanice.

Před týdnem 16:09

Aleš Chudoba - Zbraně Liberec

Téma: Sportovní zbraně Sportovní střelba je vhodná pro všechny věkové kategorie. Jde o oblíbený koníček, který existuje mnoho let a také zajímavý způsob, jak se naučit bezpečnosti a zacházení se zbraní. Které typy zbraní jsou nejvhodnější pro začátečníky a jak s nimi zacházet, nejenom to probereme v našem vysílání s odborníkem Alešem Chudobou.

Před týdnem 16:54

Martin Rybář - chovatel, organizátor Fauna trhy

Téma: Fauna trhy. Plazy, ještěrky, hadi, krmný hmyz, exotické ptactvo, akvarijní ryby. To všechno najdeme na fauna trzích v Centru Babylon v Liberci už tuto sobotu 18.března. Co všechno obnáší chov těchto živočichů, nejenom o tom si budeme povídat hodinu před polednem s organizátorem a chovatelem Martinem Rybářem.

Před týdnem 16:11

Na návštěvě: Za libereckými zimními plavci, v tůňce u rudolfovské elektrárny

Zimní plavání se stává čím dál více oblíbeným koníčkem v Česku. Výjimkou není ani Liberec, kde se pod vedením Marcela Škarohlída scházejí nadšenci pro otužování.

Před týdnem 16:03

Po stopách rodu: Navštivte své nejstarší příbuzné a nahrajte jejich vzpomínky, radí genealog

Kdo by nechtěl znát svůj původ, a dozvědět se informace o svých předcích? Svátečním Hostem Dopoledne pod Ještědem byl genealog Julius Jankovič.

Před 2 týdny 15:10

Zažívací trakt je citlivý, je to takový ‚mozek‘ břicha, říká lékař. Proč se nebát kolonoskopie

Nádorové onemocnění tlustého střeva je jedním z nejvíce rozšířených typů rakoviny v průmyslově vyspělých zemích světa. Česká republika se bohužel drží na předních místech výskytu tohoto onemocnění.