• Podcasty
  • Zprávy Českého rozhlasu Region
Zprávy Českého rozhlasu Region
1. listopad 2023

Poslechněte si podcast: Zimní sezóna pro silničáře začíná od 1. listopadu. Ve středních Čechách jsou na ni připraveni

Od 1. listopadu silničářům oficiálně začne zimní sezóna. Od listopadu do konce března musí ze zákona udržovat silnice, aby byly dobře sjízdné. Podle vedení krajské správy a údržby silnic jsou na sněžení, náledí a další nepříznivé povětrnostní vlivy ve středních Čechách připravení. Podrobnosti zjišťoval reportér Jakub Vik.

01:34

Zprávy Českého rozhlasu Region

Vydává: Český rozhlas

Aktuální zprávy ze středních Čech.

Web

Dnes 01:55

Dánští architekti promění pražské Hlavní nádraží. Dominantou návrhu je dřevěná střešní konstrukce

Architektonické studio Henning Larsen Architects zvítězilo v soutěžním dialogu na úpravu území Hlavního nádraží v Praze. Myšlenkou jejich návrhu je přirozené propojení Vrchlického sadů, odbavovací haly, nové tramvajové zastávky před nádražím a historické Fantovy budovy. Na vyhlášení výsledků soutěže natáčel náš kolega Tomáš Kopáček.

Včera 02:37

Poškozený vánoční strom v Benešově a více výjezdů hasičů. Následky počasí ve středních Čechách

Vánoční strom v Benešově poškodil těžký sníh, radnice instaluje nový. A hasičům ve středních Čechách kvůli počasí přibylo výjezdů. Od pondělních 22:00 do dnešních 7:00 zasahovali u 44 událostí.

Před dvěma dny 01:43

V Praze zaplnili odboráři Malostranské náměstí. I v Mladé Boleslavi vyšli lidé protestovat do ulic

Odbory protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím, vysoké inflaci, nevyjasněnému růstu minimální mzdy i nedostatku peněz na školství. Stěžují si na to, že s nimi vláda nehledá kompromis. Protesty probíhají i na řadě míst ve středních Čechách. Na dvě hodiny se zastavila i výroba ve Škoda Autov Mladé Boleslavi.

Před třemi dny 02:05

OBRAZEM: ,Ušatá‘ opět na trati. Zrekonstruovaná parní lokomotiva z roku 1940 svezla první cestující

Parní lokomotivě z roku 1940 se říká ,Ušatá‘. Když se na ni podíváte zepředu, má kolem parního kotle velké plechy, které připomínají ohromné uši. A právě ,Ušatá‘ se stala novým funkčním exponátem pražského Národního technického muzea. V sobotu 25. listopadu svezla cestující z Prahy do středočeské Hostivice a zpět. ,Ušatou‘ jel i reportér Radek Duchoň.

Před šesti dny 02:09

Mapa se školami, které v pondělí zavřou. Půjde o jednu z největších stávek škol v novodobé historii

Rodiče a žáci po celém Česku vyhlížejí pondělní stávku ve školách. Odbory očekávají, že půjde o jednu z největších takových akcí od roku 1990. Sdružení Učitelská platforma postupně aktualizuje mapu, která napovídá, jaké školy zavřou a jaké stávku podpoří.

Před týdnem 02:22

Projeďte se Prahou v kabině řidiče tramvaje. Je potřeba se naučit předvídat, tramvaj nikam neuhne

Denně najezdí po Praze až sto kilometrů. Pracují přes den, v noci i o svátcích a jejich hlavním úkolem je dovézt cestující včas a v pořádku. Jak vypadá práce řidiče tramvaje si zblízka vyzkoušela redaktorka Sabina Vosecká.

Před týdnem 02:24

V Benešově se do úklidu odpadků zapojují lidé bez domova. Odměnou je jim nákup potravin a drogerie

Každé dva týdny sbírají lidé bez domova v Benešově odpadky. Za práci si můžou v obchodech hned vybrat balíček potravin a drogerie v hodnotě 450 korun. Novou službu spustilo tamní Centrum adiktologických služeb Magdaléna.

Před týdnem 02:55

Kancelář vyměnili za krumpáč a pracovní rukavice. Zaměstnanci votického úřadu obnovili uschlou alej

Letošní teplé počastí bylo nemilosrdné k nově vysázeným stromům v alejích. Třeba v okolí Votic na Benešovsku uschnula až poloviny dřevin. Město teď aleje obnovuje, a chodí je sázet i zaměstnanci úřadu.

Před týdnem 02:17

Do ZOO Chleby přicestovala historicky první zebra. Společnost v pavilonu jí zatím dělají dvě oslice

V 26leté historii ZOO Chleby přicestovala do zahrady vůbec první zebra. Umístěna je v novém pavilonu, určeném přímo pro tato africká zvířata, který je součástí společné expozice Savana. V té by se postupně měly objevit, kromě zeber, i další africké druhy, třeba prasata savanová. Vůbec první zebra v Chlebech dostala jméno Dory a je jí teprve necelý rok.

Před týdnem 03:15

Pohodlně může vyrazit i do terénu. Darovaný vozík a polohovací křesla těší seniory na Kutnohorsku

V pondělí byla slavnostně spuštěna letošní Ježíškova vnoučata. Každý si pak na speciálním webu může najít a splnit přání seniorů z domovů po celém Česku. Často si důchodci přejí zážitky a drobnosti pro radost, bývají to ale i drahé a velmi potřebné věci, které starým lidem usnadňují život. Například domov v obci Samopše na Kutnohorsku získal díky loňským Ježíškovým vnoučatům dvě polohovací křesla a jeden speciálně upravený polstrovaný vozík.